Reklam
Reklam

Avukat-müvekkil polemiği

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, avukat ve müvekkil arasında en çok yaşanan sorunların parasal konularda olduğuna dikkat çekti

Avukat-müvekkil polemiği

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, avukat ve müvekkil arasında en çok yaşanan sorunların parasal konularda olduğuna dikkat çekti

Avukat-müvekkil polemiği
25 Mart 2019 - 00:07 - Güncelleme: 25 Mart 2019 - 00:28

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz,  avukat ve müvekkil arasında en çok yaşanan sorunların parasal konularda olduğuna dikkat çekti.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz,  geçtiğimiz hafta içerisinde avukatlar aleyhinde sözlü şikayet aldıklarını ifade ederek, “Şikayetleri dinlediğimizde gerçekten tüketicilerimizin (müvekkilin) haklı ve mağdur olduğunu gördük. Amacımız avukatları eleştirmek değildir. Avukat ve tüketici (müvekkil) arasında en çok yaşanan sorunlar parasal konularda yaşanmaktadır. Avukatlık ücreti, masraflar, müvekkil adına çekilen paralar, davaya girmeme, dava açmama, dosyaları özenle takip etmeme ve hiçbir şey için makbuz vermeme konularından bizlere çok sayıda şikayet gelmektedir. Yaşanılan bu durum avukatlara karşı olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır” dedi.

‘Avukat savunmayla ilgilenmeli’

‘Öncelikle avukat ve müvekkil arasında kesin bir sözleşme kurulmalı ve bu sözleşme olmadan hakim dosyaya bakmamalıdır’ diyen Gündüz,  “Avukat vekaletnamelerinde, avukat kesinlikle parasal konularla uğraşmamalıdır. Para her ne şekilde olursa olsun müvekkilin banka hesabına veya ilgili icra dairesine yatırılmalı ve kendisinden başka hiçbir kimse dokunamamalıdır. Avukat yalnızca savunmayla ilgilenmelidir. Avukatın alacağı sözleşmeye dayalı alacak olmalıdır. 6502 Tüketicinin Korunması Hakkında vekalet sözleşmeleri de yeni kanunda özellikle sayılan sözleşme tipleri arasında yeni avukatlık kanunundaki bazı hükümlerle ilgili olacak ve sorumluluk sınır ve sürelerini artık Tüketici Kanunu belirleyecektir. Avukatların 1 senelik sorumluluk süresi kalkıp, artık ayıplı hizmetlerden dolayı söz konusu olan 2 senelik zamanaşımı uygulamaya başlayacak. Ayrıca tüketiciler avukatlar ile 6 bin 860 liraya kadar olan uyuşmazlıklarında mahkeme kapılarında sürünmeden ve masraf yapmadan Tüketici Hakem Heyetlerine gidebileceklerdir”  diye konuştu.

‘İki taraf da sorumluluğunu bilmeli’

Avukatların müvekkilleri ile ilgili sözleşme yapması gerektiğini söyleyen Gündüz,  “Her iki taraf da sorumluluklarını bilsin ve hakkaniyet çiğnenmesin. Duruşmalara girmemek, dosyayı özenle takip etmemek artık ayıplı bir hizmettir. Avukatlar sözleşme yaparlar. Müvekkil sonuçta kazansa da kaybetse de nelerle karşılaşabileceğini, ne kadar ücret veya masraflarla karşılaşacağını bilmesi gerekir.  Hukuku bilen ve uygulayan taraf olan avukatların bunları bilmesi gerekir. Belge yoksa müvekkilin beyanı doğru kabul edilmelidir. 6502 Tüketici Haklarında Haksız Şartlar Madde 5 ve b bendi,  tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olması, avukatın müvekkile sözleşme kurmaması, tüketici (müvekkil) aleyhine haksız şart ve ayrıca Medeni Kanun’un  2.,3., ve 4. Maddelerine uygun değildir. Her iki taraf da sorumluluklarını iyi bilmelidir. Sonuç olarak, avukat müvekkilin sorularına, ‘Hallederiz, ben ücretimi karşı taraftan alacağım gibi’ sözlerle geçiştirmemelidir. Avukatlık ücret sözleşmesi yapmayan taraf hukuku bilen ve uygulayan taraf asli sorumluluktan kaçınarak tüketici aleyhine sonuç çıkarmamalıdır. Sözleşme yoksa tüketicinin (müvekkil) beyanı doğru kabul görmelidir” dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum