Reklam
Reklam

Avukatlar için mücadele çağrısı

Çağdaş Hukukçular Derneği Şubesi, ‘24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’ nedeniyle Baro önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlar, bu yıl 11’incisi düzenlenen Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde Azerbaycanlı avukatların korunması için mücadele çağrısı yaptı

Avukatlar için mücadele çağrısı

Çağdaş Hukukçular Derneği Şubesi, ‘24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’ nedeniyle Baro önünde basın açıklaması yaptı. Avukatlar, bu yıl 11’incisi düzenlenen Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde Azerbaycanlı avukatların korunması için mücadele çağrısı yaptı

Avukatlar için mücadele çağrısı
24 Ocak 2021 - 18:04

Bu yıl 11'incisi düzenlenen ‘24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’ nedeniyle Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Antalya Şubesi, Antalya Barosu önünde basın açıklaması yaptı. Azerbaycanlı avukatlara ithaf edilen gün nedeniyle Barohan önünde toplanan avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Avukat Furkan Açıkgöz, 24 Ocak 1977 günü İspanya Madrid’te 4 sendika avukatı ve bir ofis çalışanının sadece mesleklerini yaptıkları için katledildiğini belirtti. Önceki yıllarda Tehlikedeki Avukatlar Günü'nün; Çin, Filipinler, Honduras, İran, İspanya / Bask ülkesi, Kolombiya, Mısır, Pakistan ve Türkiye’ye adandığını belirten Açıkgöz, "Bu yıl, 24 Ocak 2021 tarihinde Tehlikedeki Avukatlar Günü’nün 11’incisini Azerbaycanlı avukatlar için gerçekleştiriyoruz. Azerbaycan'da önemli insan hakları ihlalleri devam ederken bunların mağdurlarını temsil eden yahut gözaltında işkence ve kötü muamele yapılması karşısında ses çıkaran Azerbaycanlı avukatlar da tehdit ve baskı altındalar" dedi.
 
‘Tehlikedeki Avukatlar Günü’
2019 yılında Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Enstitüsü'nün (IBAHRI) Azerbaycan Barosu’nu keyfi gerekçelerle barodan ihraç edilen tüm insan hakları avukatlarının ruhsatlarını derhal iade etmeye ve Azerbaycan’da avukatlık mesleğinin bağımsızlığını baltalamak yerine korumaya çağırdığının altını çizen Açıkgöz, "Yakın zamandaki gelişmeler Azerbaycanlı avukatların mesleklerini serbestçe yerine getirmelerini engelleyen bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Yeni bir yasal düzenleme ile avukatların mesleklerini ifa etmesinin önüne geçilmek için girişimde bulunulmuştur. Azerbaycan'da 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Hukuk Muhakemeleri Usul Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Avukatlar ve Avukatlık Faaliyetleri Hakkında Kanunda yapılan değişiklikler yürürlüğe girdi. Bu değişiklik ile Azerbaycan Barosu’na (ABA) kayıtlı olmayan avukatlar ile stajyerlerin, avukatlık mesleğini ifa etmelerinin, örneğin mahkemelerde bulunmalarının ve gerçek kişileri temsil etmelerinin önüne geçildi" ifadelerini kullandı.
 
Azerbaycanlı avukatlar için
Yeni yasal düzenlemelerin, belirli avukatların ABA üyesi olmasını engellemek ve üye olanların ise üyeliklerini düşürmek için birer araç olarak kullanıldığını ifade eden Açıkgöz, "Söz konusu yasa tasarılarına dair kamuoyunda tartışmalar sürerken, bir grup insan hakları avukatı tarafından oluşturulan Avukatlar Grubu (Group of Practicing Lawyers, GPL), ABA üyesi olmayan avukatların Azerbaycan mahkemelerindeki temsil yetkisini ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yasa değişikliklerine karşı çıktılar. Avukatlar Grubu, yasa değişikliğine karşı eleştirilerini kamuoyu ile paylaşırlarken grubun üyeleri yazılı sınavda başarılı olmalarına rağmen mülakatlarda elendiler. 24 Ocak 2021 günü gerçekleşen Tehlikedeki Avukatlar Günü’nde özellikle Azerbaycanlı avukat ve stajyer avukatların durumlarına dikkat çekmek istiyoruz. Avukatların ifade özgürlüğünü kısıtlayan etik kurallar değiştirilerek AİHM’nin avukatların ifade özgürlüğüne ilişkin içtihatlarına uygun hale getirilmelidir" şeklinde konuştu.
Ramazan BOZCA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum