Reklam
Reklam

Balbey masada

Balbey masada

Balbey masada
27 Aralık 2010 - 16:02

Büyükşehir Belediyesi ve Mimarlar Odası, 'Balbey Kentsel SİT Alanı ve Çevresi İmar Planı' ile ilgili mahalle halkı ve sivil toplum örgütlerinin görüş ve önerilerini almak üzere çalıştay düzenledi.

Çalıştay düzenlendi
Mahallede yaşayanların görüşlerini almak üzere bu çalıştayı düzenlediklerini belirten Akaydın, ''Bizim için katkılarınız çok önemli. Görüş ve önerileriniz plan stratejimizi daha da güçlendirecek. İmar tekniği ve imar hukukuna uygun her türlü görüş ve önerinizi değerlendireceğiz'' diye konuştu. Toplantıda Büyükşehir İmar Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan Balbey Mahallesi'nin dünü, bugünü, yapısı, sorunları, avantajları, dezavantajlarının anlatıldığı bir sunum gerçekleştirildi. Hazırlanan Balbey Kentsel SİT Alanı ve Çevresi İmar Planı'yla ilgili bilgiler aktarıldı. Balbey'de koruma altında 40 yapı bulunduğu, birçok yapının onarıma ihtiyacı olduğu belirtildi.

Başkan Akaydın sunumun ardından Balbey sakinlerine tek tek söz vererek, planlamayla ilgili, görüş, öneri ve isteklerini dinlendi. Mahalle sakinlerinden birçok farklı görüş ortaya çıkarken, uygulanabilir bir imar planı çerçevesinde sorunun çözümü konusunda birleşildi.
Toplantının sonunda Akaydın şunları söyledi: ''Biz bu mahallenin kaliteli bir yaşam ve kültüre kavuşmasını arzuluyoruz. Bu anlamda Balbey'e bir kimlik kazandırmak istiyoruz. Burada geçmiş kültünü alabildiğince yaşatmak istiyoruz. ޞu anda bu mahallede (Hangi fonksiyonları yaratalım) arayışındayız. Mahalle ile ilgili her türlü veri elimizde mevcut. Balbey'de hem konut, hem de hafif derecede ticaret olmasını öneriyoruz. Plan mahalle sakinlerinin önerileri doğrultusunda şekillenecek. Mart ayında 1/5000'lik, Mayıs ayında da 1/1000'lik planlar meclise gelebilecek.''

YORUMLAR

  • 0 Yorum