Reklam
Reklam

Başpehlivan Kral gibi karşılandı

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz, memleketi Antalya’da büyük bir kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı

Başpehlivan Kral gibi karşılandı

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz, memleketi Antalya’da büyük bir kalabalık tarafından coşkuyla karşılandı

Başpehlivan Kral gibi karşılandı
09 Temmuz 2019 - 16:58

Edirne'de bu yıl 658.'si düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde hemşerisi Orhan Okulu’yu yenerek başpehlivanlığı kazanan, Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Spor Kulübü güreşçisi Ali Gürbüz, Antalya girişinde yaklaşık 100 araçlık bir konvoy tarafından karşılandı. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaşın coşkun tezahüratlarına ve sevgi gösterilerine altın kemerini havaya kaldırarak karşılık veren Gürbüz, daha sonra üstü açık otobüse binerek yol boyunca toplanan kalabalığı selamladı. Başpehlivan Gürbüz ve beraberindekiler, daha sonra araç konvoy eşliğinde Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne geçerek, Büyükşehir belediye Başkanı Muhittin Böcek’i ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen karşılama törenine Ali Gürbüz'ün yanı sıra İsmail Balaban ve Turan Balaban kardeşler, Mehmet Yeşil Yeşil ile diğer başpehlivanlar da katıldı.

“Güreşe destek sürsün”

Törende konuşan Gürbüz, Kırkpınar'a gitmeden önce İsmail Balaban ile Başkan Böcek'i ziyaret ettiklerini ve Balaban’la finalde karşılaşmayı istediklerini söylediğini anlattı. Kemer kazanmanın kendisine nasip olduğunu dile getiren Gürbüz, “İsmail Balaban ve Mehmet Yeşil Yeşil ile çok müsabakamız oldu. Bazen ben bazen onlar yendi. Uzun yıllardır Antalya'ya altın kemer geliyor. Antalya'yı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Gelecek nesillerde Antalya'nın başarılı olmasını sağlamak istiyoruz. İlk yılımızda altın kemeri Antalya'ya, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne getirdiğimiz için büyük mutluluk duyuyorum. Seyircilerin desteği olmasa biz bu başarıları kazanamayız. Belediye başkanlarının, kurumların desteği ile başarı geliyor. Herkesin bize, bizden sonraki nesillere desteğini devam ettirmesini diliyorum” diye konuştu.

“Ben almak isterdim”

Başpehlivan İsmail Balaban ise 2008'den itibaren Konyaaltı Belediyesi adına güreştiği süreçte Antalya'ya iki kemer getirme fırsatı elde ettiğini söyledi. Başkan Böcek'in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğini hatırlatan Balaban, “Başkandan sonra biz de Antalya Büyükşehir Belediyesi adına güreşmeye başladık. Antalya Büyükşehir'e ilk kemeri ben getirmek isterdim. Ben olmasam da takım arkadaşım Ali getirdi” dedi. Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil de, Ali Gürbüz'ü başarısından dolayı tebrik etti. İsmail Balaban, Orhan Okulu ve diğer güreşçilerin Antalya'yı Türkiye'de en üste taşımak için elinden geleni yaptığını dile getiren Yeşil, “Son 10 yılda Antalya Kırkpınar'a damga vurdu. Gelecek senelerde de Ali, İsmail, ben aramızda döngü olarak bu başarının devam etmesini istiyorum. Gelecek yıllarda da altın kemerin Antalya'dan gitmeyeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Birliktelik devam edecek”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise altın kemeri Türkiye Cumhuriyeti başpehlivanı olarak Antalya'ya kazandıran Ali Gürbüz ve diğer başpehlivanlara teşekkür eti. İsmail Balaban ile Ali Gürbüz'ün Kırkpınar öncesinde kendisini ziyaret ettiğini, iki pehlivanın birbirine, “Kemeri ben alamazsam sen al” dediğini hatırlatan Böcek, başpehlivanlar arasındaki bu birlikteliğin devam edeceğini söyledi. Törende Başkan Böcek başpehlivanlara ödül verdikten sonra fotoğraf çektirdi. Ali Gürbüz, fotoğraf çekiminde kucağında oğlu Recep ile sevincini yaşadı.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum