Reklam
Reklam

BATIYORUZ!

Hafriyatçılardan Böcek’e yüzde 400 zam isyanı

BATIYORUZ!

Hafriyatçılardan Böcek’e yüzde 400 zam isyanı

BATIYORUZ!
27 Mart 2020 - 21:00

Hafriyatçılar, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek dönemindeki yüksek fiyat tarifesine isyan ederek batma noktasına geldiklerini söyledi. Türel döneminde 60 lira olan kamyon fiyatının, Böcek döneminde 9 ayda 200 liranın üstüne çıkartıldığını söyledi
 
Yüzde 400 zam isyanı
Antalyalı hafriyatçılar kazan kaldırdı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Böcek dönemindeki yüksek fiyat tarifesine isyan etti. Batma noktasına geldiklerini söyleyen hafriyatçılar, AK Partili Menderes Türel döneminde 60 lira olan kamyon fiyatının, CHP’li Muhittin Böcek döneminde 9 ayda 200 liranın üstüne çıkartıldığını söyledi. Türel döneminden Böcek dönemine kadar son 9 ayda yüzde 400 zam yapılarak tarihi bir rekora imza atıldığını ileri sürdü.
 
Korkudan isimlerini bile veremediler
İsimlerinin yayımlanmasını istemeyen hafriyatçılar, “Geçtiğimiz günlerde vatandaşa 53 liralık dubaya 1050 lira ödenmesini örnek gösteren Muhittin Böcek yüzde 400 hafriyat artışına ne diyecek? Böcek Antalyaspor’u kurtarmak için müteahhitleri batağa mı sürüklüyor?” dedi. Türel döneminde hafriyat tarifesinin kamyon fiyatı 60 lira olduğunu belirterek, 31 Mart 2019 seçimleri sonrası bu rakamın 200 lira+KDV olarak artırıldığını anlattı. Yüksek fiyat tarifesi nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade etti.
 
Destek olalım, olalım da…
Hafriyat gelirlerinin Türel zamanında Antalyaspor’a bağlandığını belirten hafriyatçılar, “Süper Lig’de zor günler geçiren, ekonomik sıkıntılar yaşayan şehrimizin kulübüne elimizden geldiği kadar destek olmak isteriz. Fakat şehrimizin kulübünü kurtarmak için Antalya’da müteahhitlik yapan hafriyatçıları batma noktasına getirdiğiniz zaman bunun bir anlamı kalmaz. Siyasetçilerin spor camiasına şirin gözükme uğruna hafriyatçılara yüzde 400 artış yaparak bir tarafı kurtarırken diğer tarafı ise evine ekmek götüremez hale getirmesi ne siyaset, ne spor, ne de insan hakları ile bağdaşamaz” dedi.
 
Başkan Böcek’e seslendiler
Antalya’da yaklaşık 600 kadar hafriyatçı olduğunu belirten işletme sahipleri, Antalyaspor’a bağış adı altında, her sefer başı 200 lira+KDV ödeme yaptıklarını, büyük araçlarda ise 360 lira gibi fahiş fiyatlarla hafriyat taşıdıklarını öne sürdü. Bunun adeta bir vurgun olduğunu iddia etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yapılan bu yanlışa “dur” demesini arzu ettiklerini söyleyen hafriyatçılar zor günler geçirdiklerini söyledi.
 
Makul bir fiyat tarifesi istiyorlar
Hafriyatçılar, “Antalya’da hafriyatçılık yaparak evinin rızkını temin eden 600’e yakın esnafın hakkı, Muhittin Böcek başkan tarafından yok sayılmamalıdır. Ton başına alınan 4 lira ve araç başı 200 lira sadece bu rakamlarla kalmıyor. Kepçe ve yükleme masrafları ile birlikte, bir kamyon hafriyatın işletmeciye maliyeti 700 lirayı geçiyor. Bu ise günümüz şartlarında çok ağır bir yaptırımdır. Zor durumda olan hafriyat esnafına Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yardımcı olmasını istiyoruz. Makul bir fiyat tarifesi bekliyoruz” dedi.
 
Kazanırsak destek olabiliriz
Hafriyatçılar şöyle konuştu: “Hafriyatı aldığımız yerden, stoklayacağımız yere, oradan götüreceğimiz başka yere kadar ücret ödüyoruz. Aynı malzemeye üç kere para yatırıyoruz. Bu bizim üstümüze yük. Ödediğimiz para belediye adına Antalyaspor yetkilileri tarafından toplanıyor. Bizler bu şehirde ekmeğini kazanan esnaflar olarak Antalyaspor’un daha iyi bir yerde olmasını isteriz, elimizden gelen desteği de veririz ancak ödeme gücümüz kalmadı. Bu paranın bizden kaldırılmasını istiyoruz. Önce emekçiler olarak bizler kendi nafakamızı çıkarmalıyız ki Antalyaspor’a da destek olalım. Başkan Muhittin Böcek spor camiasını memnun etmek için bizleri körüğün ağzına veriyor. Kamyon başı 700 liranın üzerinde bir maliyet ile biz bu işin içinden çıkamıyoruz. Ödediğimiz para kadar para kazanamıyoruz. Hepimiz mağduruz.”
 
Neden Kızıllı?
Antalya merkeze 40 kilometre mesafede bulunan Kepez ilçesine bağlı Kızıllı mevkisine hafriyat taşınmasına da bir anlam veremediklerini ifade eden hafriyatçılar, “Bizler moloz taşımıyoruz, bizler hafriyat taşıyoruz, toprak taşıyoruz. Zararlı atıkları, molozları elbette belediyenin tahsis ettiği alanlara götürelim. Asbestli atıkları, zararlı maddeleri tabi ki belediyenin tahsis ettiği alanlara götürelim. Amaç çevre sağlığı ise 40 km uzaklıktaki Kızıllı’ya molozları götürelim. Fakat biz moloz işi yapmıyoruz. Bizim inşaat sahamızdan çıkan hafriyatı Kızıllı köyüne götürmenin bir anlamı yok. İnşaat sahasından çıkan hafriyatı şehir trafiğinde 40 kilometre uzağa 3 defa taşıyacak kadar zengin bir millet değiliz. Yetkililer hafriyat yasasını tekrar gözden geçirmelidir” ifadelerini kullandı.
 
Her ilçe kendi içerisinde çözmeli
“Amacımız daha temiz bir Antalya ise inşaatlardan çıkan hafriyatı her ilçe kendi içerisinde halletmelidir” diyen hafriyatçılar, “Yetkililer bize Konyaaltı, Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı ilçelerinin pilot uygulama kapsamında olduğunu, Aksu ve diğer ilçelerin ise bu uygulama kapsamı dışında olduğunu söylediler. Merkez 4 ilçede araçlarda çip uygulaması yapıldı fakat Aksu ilçesi bu uygulamanın dışında kaldı. Araçlarımızda çip takılı olduğu için her damper kaldırdığımızda bedel ödüyoruz” dedi.
 
Hafriyat, inşaat alanında depolanmalı
Yeni yönetmelik kapsamında müteahhitlere ağır yaptırımlar uygulandığına değinen hafriyatçılar, “Ruhsat alabilmek için Antalyaspor’a bağış makbuzu istenmektedir. 2 bin metrekare ve üzerindeki inşaat alanlarında hafriyatlarımızı depolamaya müsaade ediliyor. Eğer inşaat sahanız 2 bin metrekarenin altındaysa hafriyatı 40 kilometre mesafede bulunan Kızıllı köyüne taşıma mecburiyeti var. Yeni yasaya göre her inşaatın otopark zorunluluğu var. Bunun yanında inşaat sahasından çıkan malzemeyi 40 kilometreye taşıma zorunluluğu var. Bir başka inşaat sahasına dökülse bile yine aynı uygulama yapılıyor. Hafriyat bizim ekmeğimiz, aşımız, geçim kaynağımız. Antalya Büyükşehir Belediyesi bize inşaat sahamızda çıkan hafriyatımızı depolamamıza ya da ihtiyacı olan başka bir meslektaşımıza vermemize müsaade etmelidir. ‘Eve lazım olan mescide haramdır’ sözünde olduğu gibi biz önce evimize ekmek götürelim ki Antalyaspor’a da destek olalım. CHP’li Muhittin Böcek başkanımız bizim sesimizi duymalıdır” diyerek ilginç bağış iddialarında bulundu.
 
Bilgi eksikliği
İnşaat sahasından çıkan toprağın moloz olmadığını belirten hafriyatçılar, “Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin toprak malzeme ile molozu birbirinden ayırt etmesi gerekir. Toprak malzeme ile molozu aynı kategoriye koyamayız. Yıkılan inşaatlardan çıkan çimentolu, asbestli zararlı maddeleri Kızıllı köyüne götürebiliriz. Fakat inşaat sahasından çıkan toprağı biz tekrar kullanacağız. Bu malzemeyi 40 kilometre mesafeye götürüp sonra tekrar geri getirmenin mantıken bir açıklaması olamaz. Çevre temizliği amacıyla yapılıyorsa eğer, 40 kilometre arasında gidip gelerek çalışan kamyonların mazot atığı daha fazla zarar veriyor” ifadelerini kullandı.
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • asdfgh
  9 ay önce
  Hadi len, batın hepiniz de.
 • Hasan doğan
  9 ay önce
  İsim vermeyecek bi durum yok seçim bitene kadar yardımcı olacaklardı seçim vaadi Muhittin böceğe güvendik ve destek olduk ama gelen gideni arattı