Reklam
Reklam

Oyunlaştırma Stratejisi ve Oyun Turnuvaları

Oyunlaştırma Stratejisi ve Oyun Turnuvaları

Oyunlaştırma Stratejisi ve Oyun Turnuvaları
15 Nisan 2019 - 15:37 - Güncelleme: 15 Nisan 2019 - 15:38

 Her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplayan teknoloji, oyun dünyasına da farklı bir boyut getirmiştir. Futbol maçı, basketbol gibi beğeni kazanan oyunlar, internet üzerinden bir araya gelen oyuncular ile birlikte oynanmaktadır. Dolayısıyla gündelik hayatın heyecanlarından biri olan oyun turnuvaları, günümüzde online ve seri bir şekilde oynanmakta, dünyanın her yerinden bir araya gelen oyuncular ile eğlenceli bir birliktelik yaşanmaktadır. Çağa uyum sağlayan nitelikte ve gelişmiş özelliklere sahip turnuva oyunları, gerçeklik hissini doyasıya vermektedir.

Özellikle online oyun kitlesi tarafından büyük ilgi gören oyun turnuvaları, önemli oyun firmaları ve çeşitli platformlar tarafından desteklenmektedir. E-spor, diğer adı ile elektronik spor olarak adlandırılan turnuvalar tıpkı gerçek futbol turnuvalarında olduğu gibi lig şeklinde yapılmaktadır. Bu durum başarı ve rekabet hissini de körüklemektedir. Başarılı oyunlar seyirci kitlesi de kazanmakta eş zamanlı olarak takip edilmektedir. Oyun becerisi ve strateji yeteneği yüksek olan oyuncular, büyük başarılar sağlamaktadır. Başarı ve kalite düzeyi yüksek, gelişmiş oyun firmaları tarafından sunulan turnuvalar spor bakanlığı tarafından da desteklenmektedir.

Futbol ligi dışında turnuvaların yapıldığı platform, birçok platforma yayılmakla birlikte çeşitlilik göstermektedir. Örneğin; popülaritesi yüksek oyunların birçoğunda belli zamanlar turnuvalar yapılır. Sadece oyun kapsamında yapılan turnuvalar olduğu için hedef kitlesi geniş değildir. Bunun dışında desteklendiği takdirde iki farklı oyun arasında da heyecanlı müsabakalar yapılabilmektedir. Diğer oyuna karşı ilgi duyulmasına neden olarak ilgili oyun firmasına büyük bir avantaj sağlar. Oyuna kattığı heyecan dolayısı ile kullanıcıların da heyecanını arttırıcı bir unsurdur.

Oyundaki rekabet ve heyecan duygusu arttıkça kullanıcı sayısı da olumlu etkilenmektedir. Reklam sektörü ile doğrudan bağlantılı olan oyuncu sayısı ve bu kitlenin eğlence zevki, oyunlaştırma metodunu da günlük hayatımıza aktarmıştır. Oyunlaştırma nedir sorusunun cevabı ise bu karşılaştırma ile açıklayıcı olarak verilebilir. Tüm online oyunlarda bağımlılık yapan ve oyuncunun sürekliliğini sağlayan temel unsur, puanlama ve rekabet sistemidir.  Bu durumun farkında olan firmalar, strateji geliştirerek avantaj sağlamaktadır. Mağazalarda, uçak firmalarında, restoranlarda ve birçok çeşitli yerde alışveriş yapıldıkça puan toplanmakta, toplanan puanlar ile ücretsiz hak elde edilmektedir.  Bu sistem, oyunlaştırma ile sürekli müşteri kazanma yöntemidir.

Detaylı bilgi için; httpss://www.purplepan.com/oyunlastirma-gamification-nedir/

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum