Reklam
Reklam

Boztaş'tan 'sigorta sektöründe kalite düşecek' eleştirisi

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, 9 Mayıs'ta çıkarılan yönetmelikle mesleki bilgilere sahip olmayan kişi ve kurumların da sigorta poliçesi kesmesine izin verilmesinin, sektöre 2007 yılından bu yana getirilen kalitenin düşmesine neden olacağını söyledi.

Boztaş'tan 'sigorta sektöründe kalite düşecek' eleştirisi

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, 9 Mayıs'ta çıkarılan yönetmelikle mesleki bilgilere sahip olmayan kişi ve kurumların da sigorta poliçesi kesmesine izin verilmesinin, sektöre 2007 yılından bu yana getirilen kalitenin düşmesine neden olacağını söyledi.

Boztaş'tan 'sigorta sektöründe kalite düşecek' eleştirisi
04 Haziran 2020 - 13:50 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 13:51

Ahmet Boztaş, 12 meslek komite üyelerinin katılımı ile MATSO binasında sigortacılık sektörürü ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ülke genelinde 16 bin 97 sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğini, Antalya'da 800, Manavgat'ta ise 73 sigorta acentesi olduğunu aktaran Boztaş, "Manavgat'ta sektörde çalışan sayısı 150'yi bulmaktadır. Ülke genelinde aileler de dahil edildiğinde, sektör 200 bin kişi ile temsil edilen dev bir iş koluna dönüşmektedir" dedi.

2007 yılında çıkarılan 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu ile birlikte sektörün temel çizgilerinin belirlendiğini, başka bir iş kolunda ek faaliyet göstermenin yasaklandığını aktaran Ahmet Boztaş, şöyle konuştu:
"Bununla birlikte, sektörde faaliyet gösterecek olanların 4 yıllık üniversite ya da en az 2 yıllık sigortacılık bölümü mezunu olması, sektörde en az 2 yıl tecrübesi bulunması, ilgili kanunlara tam hakim olması şartları uygulanmaktadır. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 'sigorta pazarını büyütmek' adı altında 9 Mayıs 2020 tarihinde uygulamaya aldığı 'Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigortacılık Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' özetle yetkisiz, mesleki bilgilere sahip olmayan kişi ve kurumların da poliçe kesmesine, sektöre 2007 yılından bu yana getiren kalitenin düşmesine yol açar niteliktedir."

"14 Haziran 2007 tarihinde çıkartılan 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile sektörün sınır taşları belirlenmiş olmasına karşın bugün gelinen noktada çıkartılan yönetmelikler, o günle bu gün arasında çelişkiler barındırmaktadır. Aynı il içinde acenteler arasında iş paylaşımı yapabildiği ortamda, linkler verilerek, işin ehli olmayan farklı alternatif satış kanallarının önünün açılıyor olması 5684 sayılı kanunun çıkması ile birlikte 12 yıldır düzene giren sektöre darbe vuracağı aşikardır. Poliçe satış kanalı olarak acentelere yüklenen sorumlulukların bilincinde olarak acenteler dışında ehil olmayan kanalları devreye almak sektörümüze ivme kaybettirecektir.

Bu nedenle taşıma kapasite raporunda bile acente fazlası olan sektörünün acente dışında başka kanal aramaya gerek yoktur."

Boztaş, yönetmelikle birlikte getirilenleri ise şöyle sıraladı:

• Asıl işi sigortacılık olmayan ve sattığı ürünle ilişkili olması kaydıyla mal ve hizmet satışı ile birlik tesigorta poliçesi sunulması yasallaştırılmıştır. Böylece turizm acenteleri seyahat sigortası, telefonbayileri, beyaz eşya bayileri elektronik cihaz sigortası, makine üreticisi makine kırılması sigortası, tekne üreticisi tekne sigortası, emlakçı konut sigortası, deprem sigortası gibi ürünleri satabilecektir. Kısaca hayat ve motorlu taşıt sigortası dışında tüm branşlarda satış yapabilmelerinin yolu açılmıştır.

• Mesafeli sigorta sözleşmesi akdedecek olanlar, tüketicileri mesafeli satış kanallarına yönlendiren ve asli işi sigorta aracılığı olmayan işletmelere (acente dışında her sektör) primle bağlantılı olmayacak biçimde hizmet bedeli ödeyebilir. Bu husus 5684 sayılı sigortacılık kanunun 23. maddesinin 13. fıkrasına göre yasaktır. Bu madde ile isteyen istediği yere iş yönlendirip 'Hizmet bedeli' adı altında komisyon alabilir olacaktır.

• 'Mobil ve web sayfası uygulamalarında, ruhsatlı sigorta ve emeklilik şirketi, ruhsatlı sigorta brokeri, levhaya kayıtlı sigorta acentesi olmayan yetkisiz kişi veya kuruluşların sayfalarına, ilgili sigorta ve emeklilik şirketinin unvanı belirtilmeden, bağlantı (link) verilemez' şeklindeki madde ile sadece acente olmayan kişi ve kurumların web sayfalarında veya mobil aplikasyonlarında şirket unvanı belirterek bağlantı linki vasıtası ile sigorta satışına aracılık yapılması sağlanmıştır. Yine acenteye alternatif birsatış ağının önü açılmıştır.

'SADECE SİGORTA POLİÇELERİ ÜRETEN KİŞİLER DEĞİLİZ'

"Şu bilinmelidir ki, biz sigorta acenteleri sadece sigorta poliçeleri üreten kişiler değiliz. Bizler ülkemizdeki tüm kişi ve kurumların yüzlerce farklı riskine teminat sunulmasına aracılık eden ve bu faaliyeti yaparken de risk yönetimi, kriz yönetimi, halkla ilişkiler, finans yönetimi, hukuk ve daha birçok konuda bilgi ve donanıma sahip kişileriz. Tüm kişi ve kurumların en önemli ve hayati risklerine teminat sağlanmasına aracılık eden meslektir. Bu kadar önemli ve hassas ve uzun yıllar harcayarak emek verilen bu mesleği çıkarılan yönetmelik ile herkesin yapabilir hale getirilmesi, sektör tarafından kabul edilemez. Yönetmeliğin acilen iptalini bekliyor,  bu çağrımızı bir kez daha kamuoyu önünde tekrarlıyoruz."
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum