Reklam
Reklam

Büro Memur-Sen’den itiraz

Antalya Adliyesi önünde toplanan Büro Memur Sen Antalya Şubesi çalışanları, Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı’nın kaldırılmasıyla birlikte adliye içinde iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği oluşacağını, bunun da çeşitli aksamalara neden olabileceğini öne sürdü

Büro Memur-Sen’den itiraz

Antalya Adliyesi önünde toplanan Büro Memur Sen Antalya Şubesi çalışanları, Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı’nın kaldırılmasıyla birlikte adliye içinde iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği oluşacağını, bunun da çeşitli aksamalara neden olabileceğini öne sürdü

Büro Memur-Sen’den itiraz
11 Haziran 2019 - 15:28

Zabıt katiplerine kurum içi yükselme olanağı sağlayan Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı'nın kaldırılması, tüm yurtta olduğu gibi Antalya'da da eş zamanlı protesto edildi. Büro Memurları Sendikası öncülüğünde Antalya Adliyesi önünde de basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını Büro Memur- Sen Antalya Adliyelerden Sorumlu Şube Başkanı Nasuh Üzülmez okudu.  Üzülmez, “Taslakta Adalet Bakanlığımızda zabıt katibi arkadaşlarımızın kurum içi görevde yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan yazı işleri müdürlüğü sınavının kaldırılması öngörülmüş, yerine yazı işleri müdürlüğünün kariyer meslek olarak yapılandırılması, yazı işleri müdürlüğünün görevde yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girilebilen bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir. Adalet Bakanlığı personelleri olarak yapılan bu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Yapılması düşünülen düzenleme ile adliyelerde mesleki tecrübeye sahip, dosyaların tozunu yutan çalışanlarımızın emeklerinin göz ardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine yazı işleri müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır” dedi.

‘Yargı Reformu Paketi eksik’

‘Çalışanların görüşünün alınmadığı Yargı Reformu Paketi eksik ve sakattır’ diyen Nasuh Üzülmez, “Açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketi, hakkımız olan görevde yükselme sınavının elimizden alınmak istenmesi, yazı işleri müdürlüğüne kurum dışından atama ile bugüne kadar hakkımız olan yazı işleri müdürlüğüne ortakçı yapılmak istenmesi yargı reformu stratejisine çalınan kara bir lekedir. Yargı reformu paketi hazırlanırken Adalet Bakanlığımız ile birlikte baroların ortak bir çalışma yürüttüğü kamuoyuna yansıyan açıklamalarla netlik kazanmıştır. Ülkemiz için hayati öneme sahip bir paket hazırlanırken, çalışmanın paydaşı olan biz adliye çalışanlarının ve Adalet Bakanlığımızda yetkili sendika olan Büro Memurları Sendikamızın görüşünün alınmaması asla kabul edilemez”  diye konuştu.  

‘Feyzioğlu özür dilesin’

Yapılan uygulamayı hakaret olarak nitelendiren Üzülmez, “Adalet çalışanları olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi yazı işleri müdürleri imiş gibi hedef gösterilmesi ve yazı işleri müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanması ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etmesi, yargı çalışanlarımıza bir hakarettir. Barolar Birliği Başkanı, yazı işleri müdürlerinin görevlerinden bihaberdir. Dosyaların duruşmaya eksik çıkmasının sebebi yazı işleri müdürleri midir? Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor ve Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum. Bakanlığımızca uygulamaya konulan uzlaştırma işlemlerinde alınan sonuçlar göstermiştir ki, uzlaştırmacı olarak atanan adliye personelleri kurumsal bilgi birikimi ve tecrübesiyle uzlaştırmadaki başarı oranını artırmıştır. Bu veri dahi adliye personellerinin sorumluluk aldığında neleri başarabileceğinin apaçık kanıtıdır” ifadelerini kullandı. Açıklamadan sonra adliye önünde toplanan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum