Reklam
Reklam

CAMİ DE BİZİM CEMEVİ DE BİZİM

Altınova Cemevi’nin temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Cami de bizim, cemevi de bizim. Hz. Mevlana da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim. Biz hepimiz bu güzel ülkenin renkleriyiz” dedi

CAMİ DE BİZİM CEMEVİ DE BİZİM

Altınova Cemevi’nin temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Cami de bizim, cemevi de bizim. Hz. Mevlana da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim. Biz hepimiz bu güzel ülkenin renkleriyiz” dedi

CAMİ DE BİZİM CEMEVİ DE BİZİM
13 Kasım 2019 - 18:58

Kepez Belediyesi'nin Altınova'daki cemevi projesinde temel atma töreni, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün katılımı ile gerçekleştirildi. Başkan Tütüncü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin girişimleriyle başlatılan Altınova Cemevi'nin temel atma töreninde, Altınova Cemevi'nin ve içinde yer aldığı rekreasyon alanının adının Pir Sultan Abdal olacağını söyledi. İnşaat süresinin sözleşmede 310 gün olarak geçtiğini hatırlatan Hakan Tütüncü, inşaatın ihale edildiği müteahhitle konuştuktan sonra cemevinin 15 Haziran 2020 tarihinde bitmiş olacağı müjdesini verdi.  Tütüncü, “Cami de bizim, cemevi de bizim. Hz. Mevlana da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim. Yunus Emre de bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de bizim. Biz hepimiz bu güzel ülkenin renkleriyiz” ifadelerini kullandı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Altınova Şubesi Başkanı Adnan Arslan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada cemevinin açılış tarihi olarak 1 Ocak 2020 tarihini verdiklerini belirterek, gecikmenin sorumlusunun Kepez Belediyesi değil, kendileri olduğunu; imar işlemleri ve diğer işlemler nedeniyle gecikme yaşandığını söyleyerek, “Yapılan yardımları inkâr edersek haksızlık etmiş oluruz. İnşaat tamamlandığında cemevimizin değil Antalya, Türkiye'ye örnek olacağını göreceksiniz. Alevi camiamıza, tüm canlarımıza, dostlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
Tütüncü’ye teşekkür
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, destek verenlere teşekkür ederek, “Yakın tarihe kadar halk olarak cemevinin ne olduğunu bilmiyorduk. Yaşadığımız köyde en büyük ev hangisi ise cemevi orasıydı.  Şehirlere yerleşince ibadet ihtiyacı, dolayısıyla cemevi ihtiyacı doğdu. Alevi tarihinde olmayan 'cemevi' sözcüğü, şehirleşince literatürümüze girdi. Cemevlerimiz ne yazık ki henüz ibadet yeri statüsüne kavuşmadı. Bu Cumhuriyet tarihinde görev yapmış tüm iktidarlar bu sorumluluğun ortağıdır. Bu ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı kalkar, din dersi zorunlu olmaktan çıkar, Madımak utanç müzesi olur, dergâhlarımız bize geri verilir; ama cemevleri ibadethane statüsüne kavuşmaz. Kavuştuğu durumda İslam tarihinin yeniden yazılması gerekir. Çünkü kitaplı dinlerin dünyanın hiçbir yerinde iki ibadethanesi olmaz. Alevi açılımının sekteye uğramasının nedeni budur.  Cemevlerinin ibadethane olması yönündeki 3,5 yıllık çalışma bu nedenle bir anda son buldu.  İktidara gelen hiç bir hükümet bizi bir yere oturtamıyor. Merkezi hükümetler bizim sorunlarımızı bu nedenle yerel yönetimlere atmış durumda. Bazen tartışıyoruz ama bir noktayı bulup burada olduğu gibi temel atma törenlerimizi gerçekleştiriyoruz. Altınova Cemevemiz için bize destek veren, inşaatımızı üstlenen Kepez Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.
 
2020 yılında açılacak
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, örnek bir cemevini hizmete açacaklarını hatırlatarak, “Biz insanların kalplerine, yüreklerine bakarız. O yürekler, o kalpler Canab-ı Allah’ın yapısı olduğu için çok önemlidir. 1400 metrekare kapalı alana sahiptir cemevimiz. Bu yanıyla oldukça büyüktür. Çok fonksiyonlu sosyal faaliyetlerin aynı anda yapılabileceği bir mekan. 6 bin metrekare genişliğinde bir rekreasyon alanını cemevimizin etrafıyla bütünleşecek halde temel atma töreni gerçekleştiriyoruz. Rekreasyon alanının ortasında güzel bir cemevinin temeli atılacak. Anahtar teslimine kadar tamamıyla yapımı belediyemiz tarafından üstlenilen bir proje olması bakımından çok önemlidir. 24 Mart’ta buranın protokolünü imzalamıştık ve bir an evvel bitirilmesini ifade etmiştim. O vakit tarih sorulduğunda ‘1 Ocak 20120 yılında açarız’ demiştim. Sözler verilmiş olmak için verilmez. Yerine getirilmesi gerekir. İhale tamamlandı, yer teslimi yapıldı. Yüklenici firmanın belli olduğu, sözleşmenin imzalandığı bugün burada gerçek bir temel atmanın yapıldığı tören gerçekleştiriyoruz. Bilgilendirme açısından söylüyorum. İnşaatın bitim süresi 310 gün biz 310 günü biraz daha öne çekmeye devam edeceğiz. Bayramoğlu firma sahipleri 310 günü biraz daha geriye çekme sözü verecek. Sözü verdiği gün açılışı yapmış olacağız” diye konuştu.
 
Gül bahçeleri istiyoruz
‘Örnek bir Cemevi olarak hizmete açacağız. Kalplerimizi gönüllerimizi birbirine yaklaştıracak’ diyen Tütüncü, “Buraya bir isim vermemiz lazım. Bu proje Pir Sultan Abdal Cemevi olsun. Rekreasyon alanında çok güzel gül bahçeleri istiyoruz. Bu mahallenin gülfidanları yetiştiren güzel çocukları olsun. Bu güzel cemevi gönüllerimizi birbirine birleştirsin. Kalplerimizi, gönüllerimizi daha da yaklaştırsın. Ben her zaman söylüyorum. Cami de bizim, cemevi de bizim. Hz. Mevlana da bizim, Pir Sultan Abdal da bizim. Yunus Emre de bizim, Hacı Bektaş-ı Veli de bizim. Biz hepimiz bu güzel ülkenin renkleriyiz. Birbirimizi daha çok sevmeye ihtiyacımız, daha çok sarılmaya ihtiyacımız var. Şeyh Edebali’nin dediği gibi, geleceğe yürümek hepimizin sorumluluğu. Bu cemevleri güzellikler iklimini sunduğu şekli ile güzel. Karşımızdakine yargısız bir şekilde bakarsak ve Cenab-ı Allah’ın yarattığı bir kul güzelliğinde görürsek,  bugün yaşadığımız sorunların çoğunun ortadan kalktığını görürüz. Bu güzel ülkemizde birbirimizle zenginleşmenin yollarını arayalım” dedi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum