Reklam
Reklam

Chopin unutulmadı

Piyano Festivali'nde kapanıştan bir önceki konser, Polonyalı büyük besteci Chopin şerefine yapıldı.

Chopin unutulmadı

Piyano Festivali'nde kapanıştan bir önceki konser, Polonyalı büyük besteci Chopin şerefine yapıldı.

Chopin unutulmadı
16 Aralık 2010 - 10:35

Piyano Festivali'nde kapanıştan bir önceki konser, Polonyalı büyük besteci Chopin şerefine yapıldı. Piyanist Emre Elivar ve Emre ޞen'in solist olarak yer aldıkları konsere, şef İbrahim Yazıcı ve Naci Özgüç yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik etti.

AKM'de gerçekleştirildi
Frederic François Chopin'in (1810-1849) 200'üncü doğum yılı kapsamında Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konserde, ilk olarak piyanist Emre ޞen sahne aldı. ޞen ile şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki orkestra, Chopin'in 1 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdi. Konserin ikinci bölümünde, piyanist Emre Elivar ile şef Naci Özgüç yönetimindeki orkestra, bu kez Chopin'in 2 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdi.

Alkış aldı
Büyük alkış alan sanatçılar birer kez bis yaptı, ޞen ve Elivar yine Chopin'den örnekler sundu. Konser sonrası soruları cevaplayan sanatçılar, festivalde seyirciden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Festivale ilk kez katılan şef Naci Özgüç, Olağanüstü güzel ve Avrupai bir festival yorumunu yaptı. Sanatçılar, sahnedeki uyumları ve seyirciye de yansıyan enerji alışverişi konusunda ise, arkadaş olmanın avantajını yaşadıklarını söyledi.

Bir kelimeyle chopin
Chopin Yılı kapsamında çalan sanatçılar ölümsüz besteciyi de kendi sözcükleriyle anlattı. İbrahim Yazıcı, Chopin'in müziğini 'Romantizmin doruğu ve samimiyet' sözcükleriyle nitelerken, Naci Özgüç de, 'Samimi, lirik, kendine özgü' ifadelerini kullandı. Emre ޞen, O kelimelerin olmadığı bir yerde kelimelerin ötesinde derken, Emre Elivar da, Chopin'in kelimelere sığmayacak bir besteci olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum