Reklam
Reklam

CHP’li Kumbul: Tekrar adayım

İlçe başkanlarıyla birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, başkanlığa tekrar aday olduğunu duyurarak, değerlendirmelerde bulundu

CHP’li Kumbul: Tekrar adayım

İlçe başkanlarıyla birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, başkanlığa tekrar aday olduğunu duyurarak, değerlendirmelerde bulundu

CHP’li Kumbul: Tekrar adayım
08 Ekim 2019 - 16:22

CHP Antalya İl Başkanlığı’nca düzenlenen ilçe başkanları toplantısı Bilgehan Otel’de gerçekleştirildi. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, yeni kongre sürecinde il başkanlığına aday olduğunu duyurarak, “Parti içi demokrasi CHP’de herhalde ülkede bizde uygulanıyor diyebiliriz. Yeni kurulan partileri ayrı tutarsak, bizde çıkacak herhangi bir adayın önüne hiçbir gücün çıkma şansı yok. Bizde biat kültürü yok. Yukarıdan siz aday olmayın denme ihtimali yok. Bu aday, tek adayla ilgili söylem şuradan geliyor. Bizde parti içi demokrasi bazen abartılabiliyor ve demokrasinin önüne geçilebiliyor. Fakat hem ittifak yaptığımız partilerle hem parti içinde gerçekten bir birlik ve beraberlik sağlandı bu seçimlerde. Zaten Antalya’daki yerel seçimlere bakıldığı zaman şu an yaşanan birliğin sağlandığı hiç bir seçim yok. Genel başkanlık bizim bu birlik ve beraberliğimizin bozulmasını istemiyor. Ben de yeni kongre sürecinde il başkanlığına adayım” dedi. Kumbul, yeni kongre sürecinde Döşemealtı ve Akseki ilçe başkanlarının tekrar aday olmayacağını duyurdu.
 
‘Başarı için teşekkür ediyorum’
‘2 yıl içinde görev yaptığımız arkadaşlarımızla bir yerel ve bir genel seçim geçirdik. Antalya’daki başarı için bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’ diyen Kumbul, “Antalya’da genel seçim geçirdik, şimdi tabloya baktığımız zaman seçim sonuçlarıyla ilgili eleştiriler görüyoruz. Genel seçimde Antalya’daki oy oranlarına baktığımız zaman CHP’nin yüzde 7, AK Parti’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. 14 olan milletvekili sayısı seçimler öncesinde 16’ya çıkarılmıştır. Antalya’da AK Parti 7 olan vekil sayısını 6’ya düşürdü. MHP 2 olan vekil sayınsı 1’e düşürdü. CHP’nin 5 vekili vardı yine 5 vekil çıkarttı. Yeni kurulan ittifak ortağımız İYİ Parti 3 milletvekili çıkarttı ve milletvekili olmayan HDP 1 milletvekili çıkardı. Baktığımızda Türkiye’nin her yerinde bütün partilerin oylarının düştüğünü çünkü siyasete yeni bir partinin katıldığını görüyoruz” dedi.
 
Oy oranlarını hatırlattı
Kumbul, birçok bölgede CHP’nin oy oranının düştüğünü fakat yoğun olarak AK Parti ve MHP’nin oylarının düştüğünü de kaydederek, “En çok oy kaybeden iller arasında Antalya ilk 20’de yokken, İYİ Parti’nin en çok oy aldığı 3’üncü il Antalya. Yani bu genel seçimde Antalya’daki sonuçlarda katkısı olan bütün herkese teşekkür etmek istiyorum. Genel seçimlerde Türkiye’de CHP adına en çok oy alan 15’inci il oldu Antalya. Yerel seçimlerde çok büyük bir ortaklık oluştu. Yüzde 50’nin üzerinde 700 binin üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesini kazandık. 12 ilçede aday göstermiştik, 12 ilçesinin 8’inde CHP olarak seçimleri kazandık. Bu yerel seçimde önceki seçimlere baktığımızda 12 ilçede aday göstermemize rağmen 8 ilçede seçim kazandık. İttifak ortağımız 2 ilçede seçim kazandı. Daha iyi bir çalışmayla bu sayı daha da artabilirdi ama gerçekten tarihimizdeki en büyük başarılardan bir tanesi” şeklinde konuştu.
 
‘Nefret dili terk edilmeli’
Konuşmasının bir bölümünde MHP ve AK Parti’nin genel başkanlarının CHP Genel Başkanına ağza gelmeyecek hakaretlerde bulunduğunu söyleyen Kumbul, “Bunlar gidişin başlangıcı ve onu gördükleri için yapıyorlar. Biz asla onların seviyesine inmeyeceğiz, biz asla onların kullandıkları cümleleri kullanmayacağız. Biz bugüne kadar olduğu gibi herkesi kucaklamaya devam edeceğiz. Bu nefret dilinin terk edilmesini istiyoruz. Bütün partilere oy veren seçmenlere bir gözüyle bakıyoruz. Onun için hiçbir partinin genel başkanına hakaret etmedik ve etmemeye devam edeceğiz. Bu ülkede huzur içinde bugüne kadar nasıl yaşadıysak yaşamaya devam edeceğiz” dedi.
 
Şehit isminin verilmesi konusu
Kumbul, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kumbul, Kepez Belediye meclisinde yaşanan şehit isminin verilmesine meclis üyesinin şerh koymasıyla ilgili tartışmalara, “Ben Ankara’daydım, hemen ilçe başkanımızla konuştum. Buradaki bir şerh değil, oradaki meclis üyemizin dile getirdiği başka bir durum söz konusu. Şehit isminin verilmesi değil, şehit isminin sokaklara, yollara değil daha büyük yerlere verilmesiyle ilgili arkadaşımızın söylemek istediği. Kendisini kamuoyunda biraz yanlış anlattılar. Bu yanlış bir anlaşma sonrası yaşanan bir durum. Biz parti olarak bu ülkenin hem kuruluşunda hem de kurtuluşunda yer alan bir partiyiz. CHP bu ülke için şehit vermiş bir parti. Bir saygımız ve sevgimiz var, böyle bir şeyin CHP grubundan olma şansı yok” dedi.
 
Kongre tarihleri
Kongre tarihiyle ilgili konuşan Kumbul, “21 Ekim Pazartesi günü üye çizelgeleri ilçelerimizde askıya çıkacak. 27 Ekim’de üye çizelgeleri askıdan indirilecek ve itiraz süreci başlayacak. İlçe ve il itirazları değerlendirdikten sonra 8 Kasım’da ilçe kongresi delege seçimlerini başlatacağız. 1 Aralık Pazar günü ilçe kongresi delege seçimlerini bitireceğiz. 14 Aralık’ta ilçe kongrelerimizin başlangıç tarihi olacak, bu tarih itibariyle 19 ilçemizde ilçe başkanlarımızla görüşerek takvimimizi hazırlayacağız. İl kongrelerinin başlangıç tarihi ise 3 Şubat, şubat ayı içerisinde de il kongrelerimizi tamamlayacağız. 2 Mart’ta bitiyor süresi. Bir an önce kongrenin yapılmasını ve biz veya başka arkadaşlarımız yapacak. Kongrelerin kazananı CHP olacaktır. Kim gelirse gelsin CHP kazanacak” dedi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum