Reklam
Reklam

CHP’nin değil İttifak’ın başkanı

CHP’nin eski meclis üyesi Oktay’a göre Muhittin Böcek;

CHP’nin değil İttifak’ın başkanı

CHP’nin eski meclis üyesi Oktay’a göre Muhittin Böcek;

CHP’nin değil İttifak’ın başkanı
03 Eylül 2019 - 21:00

Antalya Büyükşehir’de CHP’nin iktidar olduğunu ancak muktedir olamadığını savunan Dr. Mustafa Reşat Oktay, “Mevcut başkan CHP’nin değil, İttifak’ın belediye başkanı” dedi
 
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iki dönem CHP üyesi olarak görev yapan ve son seçimde DSP Büyükşehir Başkan adayı olan Dr. Mustafa Reşat Oktay, Muhittin Böcek başkanlığındaki Büyükşehir’le ilgili gündem olacak değerlendirmeler yaptı. Seçimin üzerinden 5 aya yakın zaman geçmesine rağmen Büyükşehir’de henüz taşların yerine oturmadığını belirten Oktay, Büyükşehir’le ilgili analizini sosyal medya hesabından paylaştı. Bir dönem MHP, iki dönem de CHP adına meclis üyeliği yapan ve Büyükşehir Meclisi’nin en etkin birkaç isminden biri olan Oktay paylaşımında, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile CHP arasındaki ‘sessiz fırtına’ya dikkat çekti.
 
Genel sekreter mevzusu
Büyükşehir’e 5 aydır bir ‘genel sekreter’ ataması yapılamadığına işaret eden Oktay, “CHP Genel Merkezi’nin önerdiği devlet deneyimi olan, üst düzey devletle ilişkileri bulunan, son derece donanımlı bir isim kabul edilmedi. Genel sekreterliğe taşınmak istenen kişinin ise devlet tecrübesi sıfır. Üstelik hakkında bir takım iddialar var” ifadelerini kullandı. Oktay, paylaşımında özetle şu görüşleri dile getirdi: “Siyasetçiler, siyaset yaptıkları kurum adına hareket eden kişilerdir, bağımsız olmadığı sürece. Büyükşehir Belediye Başkanı CHP kimliği ile seçilmiştir. Dolayısıyla bu başkanın yaptığı, yapmadığı, başarılı olduğu veya olmadığı her konu CHP'yi ve il başkanını bağlar. Başarılı icraatlar CHP adına kayda geçer, başarısızlık CHP adına konuşulur.”
 
CHP ve CHP’liler kaybeder
 “Mesele şudur. Yerel seçimden bu yana 5 ay geçti. 60 aylık sürenin yüzde 8’i gitti. Günler bozuk para gibi tıkır tıkır gider. Başarıyı herkes konuşur, devamı vardır. Başarısızlıkta ise il başkanı kongre kaybeder gider, belediye başkanı zaten aday olsa bile seçilemez. Kaybeden kim olur, CHP ve CHP'ye oy verenler. Bu sorumsuzluğun hesabını soracak muhatap bulamasınız. Antalya'da yerelde iktidar var gibi görülüyor ama muktedir bir yönetim maalesef yoktur. İyi Parti ile yapılmış bir seçim ittifakı var. Arkaya gizlenmiş bölücü bir destek yapısı var. FETÖ’cü fırsat avcıları da cabası. Bu yapı seçim kazanan partiye ve başkana irade şansı vermiyor. Her karar ve atama yamalı bohça gibi.”
 
2020 bütçesi ve hedefler
“Fonksiyonel bir bütçe çalışması yapılamıyor. 2020 bütçe hazırlığı ekim ayında yapılıp aralıkta meclisten geçecek, göreceğiz hedefleri. 2019 için yeni yönetimi suçlamıyorum, bütçe kendinin değil, ilk üç ayda bütçe yüzde 60 delinmiş zaten. Ama 2020 öyle değil. Senin bütçen olacak. Koyacağın hedefleri göreceğiz. Arzular şelale, uçkun sapkın bir bütçe yapıp, olmayacak hedeflere mi yelken açacaksın, yoksa ayakları yere basan, amaç ve hedefleri olan bir bütçe mi yapacaksın. Hep beraber göreceğiz. Bu konu tabii ki iki yönü keskin bir bıçak gibi olacak. Hedef bozulan bütçeyi denklemek, hasarlı belediye ekonomisini rayına oturtmak olacaksa hizmet ve yatırım bir kaç dönem ertelenecek demektir. İşte bu noktada halka bunu nasıl izah edeceksiniz? Siyasi ittifaklarınız bir sonraki seçimde destekçiniz olacak mı bilmiyorsunuz? Onlar bu tamir bütçesini önce kabul edip seçime yakın sizin aleyhinize kullanacak mı?”
 
Hesap kime sorulacak?
“Ekibinizin çok duyarlı, özverili, birbirine bağlı ve koordineli çalışan kişilerden oluşması gerekir ki siz ilk falsoyu burada verdiniz. 5 aydır genel sekreteriniz yok. Bu görevi tevdi etmeye çalıştığınız arkadaşınızın devlet tecrübesi maalesef sıfır. Bu onun suçu değil elbet, onu bu noktaya siz taşıdınız. Bu noktada da gerek bu arkadaşınız ve gerek sizin hakkınızda bir yerel gazetede bazı ithamlar yapılıyor. Ancak ne sizden, ne CHP il başkanından ne de sizin genel sekreter yapmaya çalıştığınız arkadaşınızdan kamuoyunu ikna edici bir açıklama gelmiyor. Sonuçta günler sular seller gibi akıp gidiyor. Zaman içinde mevki ve makamlar bitiyor. Kalıcı olan tek şey kurumlar. Başkanlık bitecek ama belediye yerinde duracak, il başkanlığı bitecek ama CHP yerinde duracak. Ama muhtemel oluşabilecek hasarın hesap sorulacak muhatabı kim olacak. Mesele bu.”
Yunus ERDOĞAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum