Reklam
Reklam

'Çocuk kulübünde ödev yaptırılıyor'

ATSO Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, resmi ve özel okul öncesi ile ilköğretim okullarının çocuk kulübü etkinliklerinde ders tekrarı ve ödev yaptırılmasına tepki gösterdi

'Çocuk kulübünde ödev yaptırılıyor'

ATSO Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, resmi ve özel okul öncesi ile ilköğretim okullarının çocuk kulübü etkinliklerinde ders tekrarı ve ödev yaptırılmasına tepki gösterdi

'Çocuk kulübünde ödev yaptırılıyor'
11 Ekim 2019 - 22:55 - Güncelleme: 12 Ekim 2019 - 00:22

ATSO Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, resmi ve özel okul öncesi ile ilköğretim okullarının çocuk kulübü etkinliklerinde ders tekrarı ve ödev yaptırılmasına tepki gösterdi.
 
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Eğitim Faaliyetleri Meslek Komitesi, Erkan Ertürk Karaman başkanlığında yaptığı son toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.
Anılan yönergenin amacının Bakanlığa bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları ile ilköğretim kurumlarına devam eden çocukların, eğitim saatleri dışındaki zamanlarda ilgi alanlarına yönelik sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda eğitimlerinin ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi olduğu ifade edildi.
 
Yönergeye aykırı
Antalya’da bazı ilköğretim okullarının bünyesinde hizmet veren çocuk kulüplerinin amacı dışında okul ders müfredatını işlemek, tekrar ettirmek, ödevleri yaptırmak gibi faaliyet gösterdikleri yönünde duyumlar alındığı belirtildi. Anılan yönergenin 7. madde 2. fıkrasında ‘Çocuk kulübü etkinliklerinde çocuk ve öğrencilerin yaş ve gelişim durumlarına göre geleneksel çocuk oyunları, halk oyunları, güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor çalışmaları, değerler eğitimi, yabancı dil, bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları ile gelişim alanlarını destekleyecek benzeri faaliyetler yapılır’ denildiği de hatırlatıldı.
 
Eğitim vizyonuna uyulmuyor
Komite üyeleri, çocuklarını sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda etkinlik yapmaları amacıyla gönderdikleri çocuk kulüplerinin işleyişinin amacına uygun olmaması nedeniyle velilerin ve öğrencilerin manevi olarak yıprandıkları ifade edilerek, Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk’un açıklamış olduğu 2023 eğitim vizyonunda zorunlu ders saat ve çeşitlerinin azaltılacağı, esnek ve modüler bir ders çizelgesi oluşturulacağının yer almasına rağmen bazı çocuk kulüplerinin bahse konu eğitim vizyonuna uymadıklarını dile getirdi.
Bu kapsamda, amacı dışında hizmet veren çocuk kulüplerinin denetlenmesi ve amacına yönelik hizmet vermesinin sağlanması için çalışma yapılması önerildi.
Umut ÖZEN
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum