Reklam
Reklam

Denizde can pazarı!

1 turist öldü, 32 turist ve 5 mürettebat kurtarıldı

Denizde can pazarı!

1 turist öldü, 32 turist ve 5 mürettebat kurtarıldı

03 Kasım 2020 - 12:21

Alanya’da içinde turistlerin bulunduğu tur teknesi, kıyıya 30 metre mesafede alabora oldu. Tekneden denize atlayanlar kıyıya yüzerek çıkarken, bazılarını da çevredeki diğer tekneler ve Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Batan teknede Rus uyruklu 32 yolcu ile 5 mürettebat kurtarılırken, Rus uyruklu Daniyar Mahitov’un cansız bedenine ulaşıldı
 
Antalya'nın Alanya ilçesinde, Alanya Kalesi önlerinde Fosforlu Mağara'nın yanında turist taşıyan 'Baba Selavi' adlı gezinti teknesi, bugün saat 11.00 sularında kötü hava şartları nedeniyle alabora oldu. Kısa sürede batan teknede bulunan turistler ve mürettebat, denize atladı. Tekneden denize atlayanlar yaklaşık 30 metre uzaklıktaki Cilvarda Burnu'ndaki kayalıklara yüzerek çıktı. Turistlerin bazılarını ise çevredeki diğer tekneler ve Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Batan tekneden kurtarılanlar, Sahil Güvenlik Alanya Bot Komutanlığı'na getirildi. Olayda kayıp olan bir kişinin cesedine ulaşıldığı bildirildi. Dalgıçlar, kayıp olan turist olup olmadığını belirlemek için tekne enkazı çevresinde dalış yaptı.
 
Tur teknesi alabora oldu
Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan, Alanya Kalesi önlerinde Fosforlu Mağara'nın yanında turist taşıyan 'Baba Selavi' adlı gezinti teknesinin batmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: ''03 Kasım 2020 tarihinde saat 11.10’da, Antalya ili Alanya ilçesi Fosforlu Mağarası civarında bir gezi teknesinin battığı bilgisi alınmıştır. Bölgeye derhal 2 Sahil Güvenlik Botu ve 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi görevlendirilmiş, ilk etapta kayalıklara çıkan 32 şahıs ve 5 tekne mürettebatı olmak üzere toplam 37 şahıs kurtarılarak Alanya Balıkçı Barınağı'nda 112 Acil Sağlık Ambulansı personeline teslim edilmiş, batan teknede bulunan 1 şahsın cansız bedenine ulaşılmıştır." Teknenin battığı bölgede, sahil güvenlik ekiplerinin çalışmaları sürüyor. Tekne parçalarının etrafa saçıldığı, dalgıçların çalışma yaptığı görüldü.
 SAHIL GUVENLIK EKIPLERI, ALANYA KALESI ONLERINDE FOSFORLU MAGARA'NIN YANINDA TURIST TASIYAN 'BABA SELAVI' ADLI GEZINTI TEKNESININ BATMASIYLA ILGILI ACIKLAMA YAPTI. (FOTO: IZMIR DHA))
15 turist hastaneye götürüldü
Teknenin batması sonucu kurtarılan ve Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na getirilen turistlerden 15'i hipotermi ve su yutma şüphesiyle ambulanslara alınarak ilçedeki hastanelere götürüldü. Diğer turistler ise ifadelerinin ardından gelen otobüslerle otellerine gönderildi. Teknenin kaptanı ve mürettebatın ise sorgularının sürdüğü bildirildi.
DHA


 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum