Reklam
Reklam

Doktorlardan doktor adayına klinikte darp

Dönemin Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Başkanı ile mevcut genel sekreteri,odanın öğrenci komisyonu seçimine girmek isteyen bir doktor öğrenciyi darp edince kasten basit yaralama suçundan mahkemede para cezasına çarptırıldı

Doktorlardan doktor adayına klinikte darp

Dönemin Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Başkanı ile mevcut genel sekreteri,odanın öğrenci komisyonu seçimine girmek isteyen bir doktor öğrenciyi darp edince kasten basit yaralama suçundan mahkemede para cezasına çarptırıldı

Doktorlardan doktor adayına klinikte darp
24 Mayıs 2019 - 18:09

21 Şubat 2018’de o dönemin Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Başkanı ile mevcut genel sekreteri,ertesi gün yapılacak olan ‘oda öğrenci komisyonu seçimlerine’ girmek isteyen bir doktor öğrenciyi iddiaya göre engellemek istedi. İddia o ki öğrencinin seçim için dilekçeli başvurusunu kabul etmedi ve alındı belgesi vermek istemedi. Öğrenci ise başvuru için gittiği sanıkların kliniğinde darp edilip tehdit edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Dava, Isparta 5.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanıklara para cezası

Tehdit ve yaralama suçlamasıyla görülen davada; olay tarihinde Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Başkanı ve şu anda Türkiye Dişhekimleri Birliği (TDB) delegesi olan Hüdayi Kartöz ve halen odanın yönetiminde olan Recep Naim Şenyurt isimli diş doktorları, diş hekimliği öğrencisi Mert Yıldız’ı kasten basit yaralama suçlamasıyla cezalandırıldı. Cezalar para cezasına çevrilirken tehdit suçundan beraat kararı verildi. 19 Mart 2019 tarihli karar, 17 Nisan’da Bölge Adliye Mahkemesi’nde de kesinleşti. Diş hekimliği öğrencisi Yıldız ise ertesi günkü seçimleri kazandı.

‘Alındı’ belgesi istedi

Mahkeme kararındaki ifadelere göre olaylar şöyle gelişti. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin diş hekimliği öğrencisi Mert Yıldız, 21 Şubat 2018’de Isparta Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonu Seçimine katılmak için başvuruda bulunmak istedi. Ertesi gün yapılacak seçime katılım başvuru dilekçesi vermek için arkadaşlarıyla meslek odasına gitti. Kamu görevi yürüten meslek odasının mesai saatleri içerisinde kapalı olduğunu görünce sanıklar Yıldız’a, iddia o ki sahip oldukları özel diş sağlığı polikliniğine gelerek dilekçe vermesini istedi. Yıldız ise kliniğe giderek dilekçesini verdiğinde ‘dilekçe verdiğine dair evrak kayıt numarası’ veya ‘alındı’belgesi istedi. Ancak iddia o ki sanıklar bunu kabul etmedi. Bunun üzerine yaşanan tartışmadaarbede yaşandı ve Yıldız darp edildi.

Ertesi gün komisyona seçildi

Diş hekimliği öğrencisi Mert Yıldız ardından yaşadıklarını kanıtlamak için cep telefonuyla kayıt yapmaya başladı. Yıldız kayıt sırasında bir sanık tarafından telefonuna vurulup yere düşürülerek sanıklar tarafından iddiaya göre tekrar darp edildi. Yaşananlara klinikte görevli olanlar, Yıldız’ın yanındaki arkadaşları ile diş tedavisine gelen vatandaş tanık oldu. Olay yerinde iddia o ki Yıldız’ın telefonuna el kondu. Video görüntüsünü silmesi istendi. Araya görgü tanıkları girdi. Ardından telefonu iade edilen ve dilekçesi teslim alınan genç, ertesi gün yapılan seçimde en yüksek oyu alarak Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Öğrenci Komisyonuna seçildi.

Suçlamaları reddettiler

O dönem Isparta-Burdur DişhekimleriOdası Başkanı olan HüdayiKartöz mahkemede “Müşteki de odanın öğrenci komisyonunda çalışıyordu. Biz faaliyetlerinden memnun olmadığımız için değiştirmek istedik. ‘Aday olma’ dedik ancak aday olacağını söyledi. İş yerimize gelerek dilekçeyi odanın genel sekreterine verdi. Dilekçeyi verdiği sırada bizleri sözle tahrik ederek dilekçenin alındı belgesinin verilmesini istedi. Bizde bütün başvurularda dilekçeyi aldığımızı böyle bir belgeyi vermediğimizi, birçok insanın zaten dilekçenin alındığına şahit olduğunu söyledik. Bunun üzerine müşteki kamera kaydı yapmaya başladı. Bunun üzerine biz de kayıt yapamayacağını, kapatmasını söyledik, aramızda tartışma çıktı, elindeki telefon yere düştü ben aldım, kendisine iade ettim. Dışarı çıkmasını söyledim,  kesinlikle yumruk atma olayı olmadı. Ertesi gün seçim oldu müşteki de orada idi. Benim müştekiye yönelik yaralama eylemim olmadı, kesinlikle tehditte bulunmadım, suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde beyanda bulundu. Diğer sanık da suçlamaları reddetti.

Aday olmasını istemediler iddiası

Müşteki Yıldız ise mahkemedeki ifadesinde, “Olay günü ben seçim için başvurunun yapılacağını öğrendim, önce odaya gidecektim. Odanın kapalı olduğunu arkadaşımdan öğrenince sanıkların işyerine gittim. Daha evvel yapılması gereken seçim benim seçilmemi engellemek için ertelenmişti bende güvenmediğim için müracaat dilekçesini verince evrak numarasını sanık Naim’den istedim. Naim bana diğer sanık Hüdayi’ye sorması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine HüdayiKartöz geldi bana ‘senin derdin ne diyerek’ benim boğazıma yapıştı. Kartöz dilekçeleri yere fırlattı, tartışma oldu, ‘biz seni istemiyoruz’ dedi, bende seçim olacağını, seçilebileceğimi hatırlattım. Daha sonra HüdayiKartöz bana ‘senin dilekçeni almıyorum’ dedi, bende elimde kanıt olmadığı için kameraya çekmeye başladım. Kamera görüntüsü gizli değildir, sanıkların ağız ve diş sağlığı işyerinde çektim. Beni önce HüdayiKartöz yaraladı, daha sonra Naim gelerek beni asansörün yanına yapıştırdı, boğazımı sıktı, telefonumun olmadığını gördüm, telefonumu istedim. Bir süre sonra HüdayiKartöz telefonumu bana getirdi” dedi.

Doktorlara darptan para cezası

Mahkemede 19 Mart 2019 günü gerçekleştirilen altıncı celsedeki karar duruşmasında sanıklar atılı suçlamaları kabul etmedi. Olay tarihinde Isparta-Burdur DişhekimleriOdası Başkanı olan HüdayiKartöz ve halen odanın yönetiminde olan Recep Naim Şenyurt hakkında tehditten ceza verilmedi. Ancak diş doktoru olan iki sanık hakkında da diş hekimliği öğrencisini kasten basit yaralama suçlamasıyla 120 gün adli para cezası verildi. Sanıkların cezaları indirimlerle 100’ergün adli para cezasına çevrildi. Bu cezalarda günlüğü 20 liradan her bir sanık için 2’şer bin lira adli para cezasına çevrildi. Mahkeme kararı, cezanın azlığına itiraz eden müşteki Mert Yıldız tarafından Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 4.Ceza Dairesine taşınarak istinaf edildi. Ancak istinaf başvurusu “Mahkemece vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede; mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu anlaşıldığından” denilerek 17 Nisan 2019 günü esastan reddedildi ve karar kesinleşti.

Doktor gençten açıklama

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Mert Yıldız, “Uğradığım darp karşısında büyüklerime örnek olması ve benim genç kardeşlerimin başına böyle bir şey gelmemesi için hukuki mücadele başlattım. Hukuki mücadelem 400 gün sürdü. Avukat ücretime kadar kendi cebimden öderken biz meslektaşlarımızın hakkını koruması gereken meslek örgütüm herhangi bir destekte bulunmadı. Uğradığım darba karşı benden yaşça büyük meslektaşlarıma saygımı kaybetmeyerek, olayı yargıya taşıdım. Şiddete karşı şiddet ile yaklaşmadım. Tek başıma başlattığım hukuki mücadelem sonucu davayı kazandım, ilgili iki şahıs 2’şer bin lira adli para cezası almıştır” dedi.

Nisan ayında gerçekleştirilen Türkiye Dişhekimleri Birliği Olağanüstü Kongresinde sanıklar oda genel sekreteri Recep Naim Şenyurt (soldaki) ile TDB Delegesi HüdayiKartöz (sağdaki); mevcut başkan halefi Isparta-Burdur Dişhekimleri Odası Başkanı Ahmet Örmeci ve diğer 3 Isparta delegesiyle birlikte böyle poz vermişti. Fotoğraf, 14 Nisan tarihinde Türk Dişhekimleri Birliği facebook sayfasında paylaşılmıştı.

Diş hekimliği öğrencisinin ‘şiddete hayır’ yazılı pankart ile videosu dikkat çekti.

Şükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 1 Yorum