Reklam
Reklam
Reklam

Doktorlardan 'eziyet' iddiası

Antalya’nın Serik ilçe Devlet Hastanesi Başhekimi Hüsnü Yusuf Kara’nın hastanede görevli personele keyfi uygulamalar yaptığını öne süren bir grup doktor, duruma isyan etti

Doktorlardan 'eziyet' iddiası

Antalya’nın Serik ilçe Devlet Hastanesi Başhekimi Hüsnü Yusuf Kara’nın hastanede görevli personele keyfi uygulamalar yaptığını öne süren bir grup doktor, duruma isyan etti

Doktorlardan 'eziyet' iddiası
07 Nisan 2021 - 20:00

Personel mağdur iddiası
Ölümcül pandemi koronavirüsün (Covid-19) artış gösterdiği bir dönemde; başhekimin hastanede görevli doktorlara kartlı dijital mesai sistemine rağmen mesai başlangıcı ve bitiminde aynı kalemle kağıda ıslak imza attırdığını iddia etti. Hastanede kartlı mesai takip sistemi olmasına rağmen başhekimin hastanede keyfi uygulama yaptığını ve bu durumun tepki çektiğini iddia eden doktorlar, “Günde iki kez imza attırılmaya zorlanıyoruz. Tüm doktorlardan aynı kâğıda, aynı kalemle imza atması isteniyor. Bu durum covid riskini arttırmaktadır. Sağlık çalışanları olarak bizler ve toplum sağlığı riske atılmaktadır. Başhekimin keyfi uygulaması son bulmalıdır” dedi.
 
Başhekim uygulamayı savundu
Telefonla ulaştığımız Antalya’nın Serik ilçe Devlet Hastanesi Başhekimi Hüsnü Yusuf Kara iddialar için özetle şu açıklamayı ve savunmayı yaptı: "Kimlerin şikâyetçi olduğunu tahmin ediyorum. Bu konu ile ilgili soruşturma da yapıldı ve bitti. Soruşturmadan olumsuz bir şey çıkmadı. Yaptığımız uygulama kanunlara uygun ve yasaldır. Uygulamamız kanunlara uygun. Sağlık Bakanlığı bizden başka bir uygulama talep ederse biz onu uygularız. Ben kanunsuz işi yapmadım, yapmam da. Ancak hastaneden erken çıkan veya sabah geç gelen doktorları takip etmekte zorlanıyoruz. Hastanenin iki girişinde kartlı sistem var, 70 tane doktor var, kameralardan hangi birini takip edelim. Ben uzman doktorum ve başhekimim; işim gücüm yok oturup tek tek güvenlik kameralarını mı izleyeceğim. Sabahları mesai başlangıcından 15 dakika sonra imza listesi masamda oluyor. 8.15'ten sonra geç gelen doktor masamdaki mesai çizelgesine imza atacağı zaman varsa geçerli mazeretini de belirtiyor. Zaten geceleyin hastaneye ameliyata gelmiş, devlete hizmet etmiş bir doktor sabah az biraz geç gelse, yarım saat geç gelse biz de bunu anlayışla karşılıyoruz. Ancak mazeretsiz olarak sabah geç gelen veya akşam mesai bitiminden önce erkenden çıkanlar var. Bir vatandaş saat 3'te benim yanıma gelip 'poliklinikte doktor yok' derse o zaman haberim olabilir yoksa benim nereden doktorun erken çıktığından haberim olacak. Uygulamamız yasalara uygundur."
 
Şükrü AĞIRMAN
 

Reklam

YORUMLAR

 • 14 Yorum
 • Mustafa Çakmak
  2 gün önce
  Doktor Yusuf Karayı Isparta Sağlık İl Müdürlüğünden beri tanırım görevini tam laikiyle yapan bir doktordur.Disiplinli başarılı son derece kurallara uyan devlet memurudur.Bu haber biraz Dr.Yusuf Karanın hastanedeki devlet memurluğu kurallarına uymayanlar tarafından yaptırılmış olabilir.Dr Yusuf Karaya görevinde başarılar dilerim.
 • Op Dr
  3 gün önce
  Ben Serik Devlet Hastanesinde uzman doktor olarak çalışıyorum. Huzurumuz da gayet iyi. Serik Devlet Hastanesinde calisan herkes bu haberi kimin yada kimlerin yaptırdığını çok iyi biliyor. Çünkü Başhekimlerim sözleşme dönemi geldi. Yusuf Hocayi karalayip gorevden aldirmaya calisiyorlar. Çamur at izi kalsın. Kalemden kagittan corona gececek olsa hastanedeki butun doktorlar koronadan kırılırdık. Çünkü Günde yüzlerce sayfa tahlil sonucu bakıp bir suru izma atiyoruz. Madem bu kadar titizse kendi kalemini kullansın yasa eldiven taksın.
 • Akademik görüş
  3 gün önce
  El hijyenine dikkat edilmezse aynı kalemin kullanılması ile bulaş olabilir. Düşük ihtimal dahilinde olmasına karşın bu ihtimale karşı önlem almak mümkün. Herkes cebine attığı kalemiyle atabilir imzasını ve sonrasında da elini dezenfekte edebilir. Başhekime kızgınsanız, yan yollara sapmadan o konuyu doğrudan söylemeniz daha etik ve dürüstçe olur kanusındayım.
 • Uzman doktor
  4 gün önce
  Serik Devlet Hastanesinde görev yapan uzman doktorum. Yaklaşık 14 aydır tüm dünyayı etkileyen covid 19 pandemi sürecinde Ülkemizdeki tüm sağlık sağlık çalışanları gibi Serik Devlet Hastanesinde de bir aile yaklaşımıyla tüm sağlık çalışanları büyük bir özveri ile çalışmaktayız. Haberinize konu olan aynı kalem ve kağıdın kullanılmasıyla bulaş riskinin bilimsel dayanağı yoktur. Kanıtlanmış bir veriye göre kontamine cansız yüzeylerden bulaş riski 10000 de 1 olarak rapor edilmiştir. (Kaynak: CDC Nisan 8.2021) Bu bilimsel verilerle bir uzman doktorun aynı kalem ve kağıtla imza attirilmasini kendilerine ' eziyet ' olarak yorumlaması akla ve bilime yatkın değildir.
 • Ali ARSLAN
  5 gün önce
  Ben Serikli bir vatandaşım, haberinizi okudum. Anladığım kadarıyla bazı doktorlarımız sabah ve akşam imza atmaya ya da abiyane tabirle mesai saatlerine uymaya erinmiş. Corona virüsü bahane edip mesai saatlerini hiçe saymak istemiş, kalem elle tutuluyor. Hastanede su veya sabun yok mu imzanı at elini yıka bi zahmet. Ben sağlık işini bilmediğim halde maskemi takıyorum mesafemi koruyorum, bi yerlere dokununca ellerimi yıkıyorum. Bahse konu olan doktorlarımız, 657 sayılı devlet memurluğuna tabidir. Bunun da bazı yasal sınırları vardır. Bu sınırlarda görev yapmak istemiyorsa kendisi özel sektörde görev yapabilir. Bir diğer nokta; doktorlarımız yasal yollara başvurmuş mu haberinizde böyle bir şey okumadım. Konu neden hemen başına aksettirilmiş. Doktorlarımızın başhekim bey ile kişisel sorunumu var
 • Hastane hastasi
  5 gün önce
  Bu uygulamanin eziyet olarak adlandirilmasi, keyfi kabul edilmesi dogru bir tanimlama olmamis. Bashekim hastalara zamaninda bakilabilmesi icin bakanligin talimatlarini uygulamistir. Bir imza atmayi dertt eden doktorlarin zamaninda hastaneye gelip zaamaninda ayrilacaklarini dusunmek fazla iyimser bir yaklasim olur. Uygulamayi dogru buluyorum.
 • Mustafa Kiremitçi
  5 gün önce
  Mustafa Kiremitçi Ben bir vatandaş olarak hastanemizin Başhekimi ve yönetiminden memnunum. 14 yataklı olan yoğun bakımı 32 yatağa çıkartmış, yeni MR cihazı gibi bir çok cihazı kendi özel gayretleri ile hastaneye kazandırmış, hem de hastaneye genel anlamda düzen getirmiş başarılı bir yönetimidir.
 • C.....
  5 gün önce
  Bashekimimiz Dr H. Yusuf Kara 'nın mesai uygulaması kesinlikle haklı ve yerinde bir uygulamadır.Bu uygulama ile mesaide haksızlığın önüne geçmiştir.
 • Ç.B.
  5 gün önce
  Yasalara aykırı bişey yapmamıştır çalışan personellere mobing uyguladığını söylemek mümlündür...
 • Erol Türker
  5 gün önce
  Covit 19 pandemisine yol açan corona virüsün bulaş şekli damlacık yolu ile yakın temas ortaminda olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.Aynı kalem ve kağıtın kullanılmasına bağlı bir bulaş şekli bilimsel olarak mümkün değildir, kaldıki pandemi sürecin başından beri maske , mesafe ve hijyen konusunda gereken hassasiyeti gösteren sağlık çalışanlarında aynı kalem ve kağıtı kullanmak ile bulaş kesinlikle saptanmamıştır.Yaklaşık 1 yıldır devam eden pandemi sürecinde Serik Devlet Hastanesinde gerek idare gerekse de tüm sağlık çalışanları azami dikkat ve önlemler ile bu süreci başarılı bir şekilde yönetmiştir.
 • ...
  5 gün önce
  Başhekimin uygulaması doğrudur.
 • Sağlık çalışanı
  5 gün önce
  Yusuf hoca herzaman işinin gereğini yapan bir insandır. Bir amirin yapması gerekeni yapmıştır. Hekimler geç gelip erken çıkıyor. Bu durumda hastalara yeterli vakit ayırmamış oluyorlar Eğer devlet memuruysa bir kişi 8 de iş başında olacak. Yusuf Kara hocamızı takdir ediyorum. Yapması gereken amirliği en hakkıyla yapmıştır.
 • Gökmen GÜZEL
  5 gün önce
  Serik Devlet Hastanemizde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapıyorum. Sağlıklı ve huzurlu bir çalışma ortamımız var.Başhekimimiz de anlayışlı ve yapıcı bir insan. Haberde gectigi biçimde hoşnutsuz bir grup doktor oldugunu da düsünmuyorum. Pandemi kosullarında poliklik ve serviste zaten surekli hastalardan gelen evrakları elimize alıp incelememiz bazen de imza atmamız gerekiyor.Yani sabah ve aksam imza atmamızın haricinde gunicinde defalarca imza atmak durumundayız. Elimizi yıkamak, dezenfektan kullanmak veya eldiven kullanmak gibi yöntemlerle kendimizi koruyabiliriz. Kaldı ki tuşlu sistemde de tuşa dokunmanız gerekir, hijyen açısından degisen bir durum ve risk yok işin özünde ..
 • ......
  5 gün önce
  Covid 19 pandemisine neden olan corono virüsün bulaşı damlacık yolu ile yakın temas ortamında olduğu bilinmektedir ,bilimsel olarak aynı kalem ve kağıttan bulaştığı rapor edilmemiştir. Bu nedenle söz konusu mesai saatleri ile ilgili imzanın iligili hekimler tarafından aynı an ve aynı kalem olsa bile maske ve mesafe önlemine dikkat edilği takdirde bulaş riski söz konusu değildir.Bilimsel olarak başhekimin uygulamasında herhangi bir bulaş riski yoktur