Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Eğitim-İş: Uzaktan eğitim notla değerlendirilemez

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Mayıs ayında yapılacak sınavlarla ilgili konuşarak, “Uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamışken, temel eğitimde öğrenciler notla değerlendirilemez” dedi

Eğitim-İş: Uzaktan eğitim notla değerlendirilemez

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Mayıs ayında yapılacak sınavlarla ilgili konuşarak, “Uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamışken, temel eğitimde öğrenciler notla değerlendirilemez” dedi

Eğitim-İş: Uzaktan eğitim notla değerlendirilemez
25 Nisan 2021 - 21:30

Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan yazılılarla ilgili konuştu,  uzaktan eğitim sistemini değerlendirdi. Mayıs ayında yapılacak sınavların uygulanmaması gerektiğinin altını çizdi. Acar, “Şimdi ise üçüncü kaos daha bekliyor öğretmen ve öğrencileri. Mayıs ayında yapılacak sınavlarda vaka sayılarının artacağı yönünde endişelerimiz sürmektedir” dedi. Rekor seviyelerdeki günlük Covid-19 vakalarına rağmen sınavların yüz yüze yapılmaması gerektiğinin altını çizen Acar, “Böyle bir sınav yapmak, öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin hayatını riske atmak demektir. Uzaktan eğitim de yapılamıyor. Bunun birinci sebebi, velilerin maddi yetersizliği, her öğrencinin tabletinin bilgisayarının internet ağının olmaması” dedi.
 
Fırsat eşitsizliği
‘Uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlanamamışken, temel eğitimde öğrenciler notla değerlendirilemez’ diyen Sadık Acar, “Biz Eğitim-İş Sendikası olarak baştan beri, ‘Uzaktan eğitim notla değerlendirilemez’ diyoruz. Eğitimde fırsat eşitsizliğini ortaya çıkarıyor. Her öğrenci aynı eğitimi alamadı yaşanılan bu süreçte. Anketlere baktığımız zaman derslere katılım yüzde 30 civarında ancak bu oran yüzde 15, yüzde 20’lere düştü. Bu da gerek öğretmenden gerek veliden gerek öğrenciden gerekse internet ağından kaynaklandı. Ülkemizde internetin her yerde çekim gücü yüksek değil. Uyaktan öğretim yapılamadı. Sınavlar yapılamaz, yapılsa da notla değerlendirilemez. Uzaktan öğretim başarısızdır. Okullar bir an önce açılmalı bunun için de öğretmenler aşılanmalı öğretmenler taranmalıdır. Okullarda maske ve hijyen sağlanmalıdır”  diye konuştu.
 
Hayati risk
Geçen hafta içerisinde Türkiye’de 7 tane öğretmenin Covid-19’dan hayatını kaybettiğini hatırlatan Acar, “Maalesef vaka sayıları yükseldiği,  ölümlerin çoğaldığı süreçte aşılanmadan, test yapılmadan önlemler artırılmadan okul öncesi ve 8. ve 12. sınıfların eğitim öğretimi devam ettiriliyor. Özellikle okul öncesi öğretmenler hayati risk taşıyor. Bu süreçte de okul öncesi, 8. ve 12. sınıf öğretmenlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayımladığı genelgeye göre 10 yaş altı çocuğu olan memurların idari izinli sayılmaları gerekiyor denildi. Ancak bu genelgenin halen Milli Eğitim’de uygulanmadığını görüyoruz” dedi. 8. ve 12. sınıfların dışındaki öğrencilerin de uzak eğitime devam ettiğini dile getiren Acar, “Bu süreçten sonra da Milli Eğitim Bakanlığımız sınavları, 3 Mayıs’a ertelediğini duyurmuştur. 1. dönem sınavlar Mart ayında yapıldı. 1 yıldır okul yüzü görmeyen ortaokullarda, 5-6-7’nci sınıflar, liselerde ise 9-10-11’inci sınıflar için sınavlar yapıldı. Bu süreçten sonra görüyoruz ki, ülkemizde vaka sayıları bir anda artmaya başladı. Kalabalık sınıflar, kalabalık okullardaki temaslardan sonra öğretmen ve öğrencilerde pozitif vaka sayısı artış gösterdi çoğu okullarda sınıflarımız karantina altına alındı. Yine de sınav yapmaya devam edildi. Şimdi ise üçüncü kaos daha bekliyor öğretmen ve öğrencileri. Mayıs ayında yapılacak sınavlarda vaka sayılarının artacağı yönünde endişelerimiz sürmektedir. Rekor seviyelerdeki günlük Covid-19 vakalarına rağmen sınavlar yüz yüze yapılmamalı. Böyle bir sınav yapmak, öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin hayatını riske atmak demektir” ifadelerini kullandı.
 
Aynı sistem uygulanmalı
Geçen yıl uygulanan sistemin bu yıl da uygulanması gerektiğini hatırlatan Acar, “Geçen yıl örenciler 1. dönemki almış olduğu notlarla bir üst sınıfa geçtiler. Önceki alınan notlarla öğrenciler bir üst sınıflara geçirilebilir. Maalesef ülkemizde uygulanan Covid-19 önlemleri yetersiz kalmıştır. Milli Eğitim’de daha da yetersiz kalmıştır. Özellikle aşılama yapılmadan okullar açılmak istenmiştir. Uzaktan eğitim de yapılamıyor. Bunun birinci sebebi, velilerin maddi yetersizliği, her öğrencinin tabletinin bilgisayarının internet ağının olmaması. Ülkemizde de internette ulaşmak biraz yüksek fiyat olduğu için her vatandaş internete ulaşamıyor. Uzaktan eğitimin, yüz yüze eğitimin yerini alamayacağı herkesçe kabul edilmiş bir gerçekliktir. Eşitsizliklerin giderileceği bir telafi programı ve müfredat düzenlemesiyle birlikte LGS ve YKS sınavları uygun bir tarihe ertelenmeli” diyerek konuşmasını tamamladı.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum