Reklam
Reklam
Reklam

EMO güneşten elektrik üretti

EMO Şube Başkan Yardımcısı Kücü, şube hizmet binasının çatısına kurdukları 5,88 kW’lık güneş enerjisi santralinden elektrik üretimine başladıklarını anlattı.

EMO güneşten elektrik üretti

EMO Şube Başkan Yardımcısı Kücü, şube hizmet binasının çatısına kurdukları 5,88 kW’lık güneş enerjisi santralinden elektrik üretimine başladıklarını anlattı.

EMO güneşten elektrik üretti
27 Ekim 2014 - 18:53

 EMO Şube Başkan Yardımcısı Kücü, şube hizmet binasının çatısına kurdukları 5,88 kW’lık güneş enerjisi santralinden elektrik üretimine başladıklarını anlattı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkan Yardımcısı İbrahim Kücü, Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi ve TEDAŞ Akdeniz Bölge Koordinatörlüğü yetkililerinin incelemeleri ve ilgili kanun hükümleri çerçevesinde şubenin çatı katında kurulan Güneş Enerjisi Santralinin ürettiği elektriği ulusal enerji ağına vermeye başladığını söyledi. EMO Şubesinin çatısında 5,88 kW gücünde fotovoltaik sistem kurulumunu gerçekleştirdiklerini anlatan İbrahim Küçük, “Lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğinden yararlanarak kendi çatımızda ürettiğimiz elektrik enerjisini çift yönlü sayaç sayesinde şebekeye vermekteyiz. Yılda yaklaşık 11136 kWh enerji üretmeyi hedeflemekteyiz.  Yenilenebilir enerji tesisleri, toplumsal hayata, doğal dengeye, tarım arazilerine, ormanlık alanlara ve kültürel varlıklara zarar verilmeden yapılmalıdır. Enerji tüketiminde enerjinin etkin ve verimli kullanımına gereken önem verilmeli, enerji tasarrufu konusunda çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır” dedi.

 

Dışa bağımlı olmayalım
2023 yılında güneş enerjisinden en az 3000 MW’lık Kurulu güç hedeflendiğini anlatan İbrahim Küçük, “Hedeflerimiz, stratejilerimiz ve politikalarımız, alternatif enerji kaynakları, kaynak çeşitliliği, yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği temellerine dayanmalıdır. Bu politikalarımız, jeopolitik konumumuzun avantajları kullanılarak ve ülke gerçekleri ile küresel ölçekli dinamikler çerçevesinde yönetilmelidir. Ülkemiz enerji bakımından yüzde 70 oranında dışa bağımlıdır. Elektrik enerjisi üretiminde de doğalgaz ve kömür kullanımı ilk sıraları almaktadır. Yakın gelecekte bu durumu tamamen değiştirmenin tek yolu ülke olarak yerli yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını artırmaya yönelik çalışmalar yapılmasıdır” şeklinde konuştu.  Esra ALTUNKES

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum