Reklam
Reklam

ENEREX'in enerjisi düştü!

27-29 Şubat günü ANFAŞ önderliğinde düzenlenecek Antalya’nın ilk enerji fuarı ENEREX’in enerjisi düştü. Fuar koordinatörü Hasan Yiğit, EYODER ismi de kullanılarak bazı firmaların kara listeye alınıp fuara katılımına izin verilmediğini iddia ederek fuardan ayrıldı

ENEREX'in enerjisi düştü!

27-29 Şubat günü ANFAŞ önderliğinde düzenlenecek Antalya’nın ilk enerji fuarı ENEREX’in enerjisi düştü. Fuar koordinatörü Hasan Yiğit, EYODER ismi de kullanılarak bazı firmaların kara listeye alınıp fuara katılımına izin verilmediğini iddia ederek fuardan ayrıldı

ENEREX'in enerjisi düştü!
21 Şubat 2020 - 21:00

İlk o duyurmuştu
Antalya’nın ilk enerji fuarı olan ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı; 27-29 Şubat 2020’de Antalya Fuarcılık A.Ş. (ANFAŞ) önderliğinde düzenlenecek. Enerjibaba.com internet sitesi sahibi, enerjiportali.com haber sitesi köşe yazarı, Makine Mühendisi Hasan Yiğit; Ağustos 2019 tarihli köşe yazısında ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarının yapılacağını ilk duyuran isim olmuştu.
 
‘Birlik zamanı geldi’ demişti
Yiğit; ANFAŞ Antalya Fuar ve Kongre Merkezindedüzenlenecek fuarda kendisinin de Fuar Koordinatörü olarak görev alacağı bu fuara herkesi davet etmişti. Yiğit köşe yazısında;Türkiye olarak enerji sektöründe birlik zamanının geldiğini, kavga ve küskünlüğün geride bırakılması gerektiğini belirterek,“Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için tek çıkış yolu enerji verimliliği ve dönüşümünü beraber yürütmektir” demişti.
 
‘Birlik’ sloganı altında birleşeceklerdi
“ENEREX Fuarı organizasyonu ile amaçlarımızdan biri; özelde gerçek ve tüzel kişilerin elektrik faturalarını düşürmek, genelde de Türkiye’nin cari açığının büyük kısmını oluşturan enerji maliyetlerini azaltarak ülke kalkınmasına katkı sağlamak. Bunlara ek olarak; ENEREX Fuarı olarak enerjide dışa bağımlılığını düşürebilecek olan bu iki büyük sektörü aynı çatı altında ‘birlik’ sloganı altında birleştirmek” diye yazmıştı.
 
Önce duyurdu
Ancak geçtiğimiz günlerde bir gelişme oldu. Enerjibaba.com internet sitesi sahibi, enerjiportali.com haber sitesi köşe yazarı, Makine Mühendisi, ENEREX Antalya Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı Koordinatörü Hasan Yiğit, 2020 başında sosyal medyadan ve 13 Şubat günü whatsapp uygulamasından bir duyuru yaptı. Duyuruda “Gelecek hafta içinde, ENEREX Fuar Projesinden ayrılma nedenimi www.enerji baba.com blog sayfamda açıklayacağım. Kamuoyunun bilgisine!...” diye yazdı.


 
Sonra köşe yazdı
Ardından kendisine ait Enerji Baba internet sitesinde 16 Şubat günü zehir zemberek bir yazı kaleme aldı. “ENEREX fuarından ayrılma nedenim…” başlıklı yazıda fuar yönetimine ve ANFAŞ yönetimine sert eleştirilerde bulundu. “31 Ocak 2020 tarihinde Antalya da merkezi bulunan ve aynı zaman da EkoEVD şirketi adında Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığından onaylı EVD (Enerji Verimliliği Danışmanı) Şirketi olan ANTSA Enerji, ENEREX Fuarına katılmak için ANFAŞ’ageldi ve ENEREX Fuarına kayıt ettik.Sorun bundan sonra başladı…” cümleleriyle başlayan köşe yazısında ilginç iddialarda bulundu.
 
Skandal iddialar
Hasan Yiğit bu köşe yazısında; fuara kaydolan bazı şirketlerin kara listeye alınarak fuara katılımlarının engellendiğini, bu firmaların katılması durumunda Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) üyelerinin tamamının fuardan çekilmesinin sağlanacağına dair mesaj alındığını, içinde 4 EVD şirketinden fuara katılması istenilmeyen EkoEVD logosunun da olduğu bir fuar tanıtımı paylaşımın kendi sosyal medya hesabından kaldırılmasının istenildiğini yazdı.
 
Rekabete aykırı durum
Yiğit yazısında, bir şirketin isteği üzerine ENEREX Fuarına katılımları istenilmeyen şirketlerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından onaylı ve izinli sadece 45 Enerji Verimliliği Danışman (EVD) şirketi olmasına dikkat çekti. Köşe yazısının içeriğinde “2 tane EVD firmasının ‘fuara katılamazlar’ listesine konulması bana göre rekabete aykırılıktır ve fuara gelen ziyaretçilere karşı yapılmış büyük bir ayıptır. Ayrıca kendi özel sosyal medya adreslerimden bir paylaşımım çektirilmesi başka bir ayıptır.Böyle bir fuar organizasyonun içinde olmamak için fuar koordinatörlüğünden 4 Şubat 2020 tarihinde geri çekildim” diyerek fuardan ayrıldığını duyurdu.Yaptığı paylaşımın ekran görüntüsünü de paylaştığı bu yazı sonrası Fuar Koordinatörlüğü görevinden ayrılan Hasan Yiğit; bahse konu köşe yazısını ise bir süre sonra internet sitesinden kaldırdı.


 
Hasan Yiğit’in yazdığı işte o yazı aynen şu şekilde:
 
ENEREX fuarından ayrılma nedenim… – Hasan YİĞİT
BY ENERJİBABA · PUBLİSHED ŞUBAT 16, 2020 · UPDATED ŞUBAT 17, 2020
 
31 Ocak 2020 tarihinde Antalya da merkezi bulunan ve  aynı zaman da EkoEVD şirketi adında Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığından onaylı EVD (Enerji Verimliliği Danışmanı) Şirketi olan ANTSA Enerji, Enerex Fuarına katılmak için ANFAŞ’a  geldi ve Enerex fuarına kayıt ettik.
Sorun bundan sonra başladı
O günün akşam saat 22:17’den ENEREX Fuar yöneticisi tarafından bir mesaj gelmektedir ,
Mesajın içeriği:
“HASAN BEY TEVFİK BEYLE KONUŞTUM BANA NE DEDİ BİLİYOR MUSUNUZ EĞER O ADAM GİRERSE BEN GERİ ÇEKİLİRİM VE BÜTÜN EYODERİ DE ÇEKERİM DEDİ ARAYIN KONUŞUN ŞİMDİ”
3 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ yönetimi ile bu konu ile ilgili bir görüşme yaptım. Görüşme de EkoEVD ve Antalya da bulunan başka bir Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanlığından onaylı başka bir EVD şirketi ile beraber Enerex Proje Yöneticisi tarafından “kara listeye” koyulup fuara katılamayacaklar olarak talimat verildiğini de duydum ve şok oldum.
Sonuç beklediğim sonuç olmadı. Ben fuarın sorunsuz yapılması için susma kararı aldım ve fuara engel olmamak için fuar bitişinde ayrılacağımı bildirdim.
Arkasından ANTSA &EkoEVD Şirketin sahibi Alpay Kozok ile telefonda durumu konuştum. Kendisini ANFAŞ Yön. Krl. Bşk. Ali Bıdı’nın aradığını ve Perşembe günü kendisi ile görüşeceğini telefonda söyledi.
3 Şubat 2020 tarihinde 4 ay’ı geçkin hep kendim hazırladığım Fuar tanıtımı paylaşımlardan bir tanesinde hazırlayıp Sosyal Medya da kendi özel hesabımdan (Hasan Yiğit ve Enerjibabaprofillerinden) paylaştım.
O tarihi kadar paylaşımlarım ANFAŞ yönetiminden her zaman beğenilirdi ve hiçbir sorun olmadı.
Nedense 4 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ dan aradılar, kendi özel sayfamda paylaştığım olan bu paylaşımı kaldırmamı istediler, ben karşı çıktım.
Paylaşımda Enerji Ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından onaylı katılımcı 4 EVD şirketlerin logoları bulunan bir paylaşımdı.
ANFAŞ YÖNETİMİN “KENDİ SAYFAMDAN” KALDIRMAMI İSTEDİKLERİ PAYLAŞIM;
Kendi sayfamdan bir paylaşımı kaldırmam benim kırmızı çizgilerimdenbiidir. Yukarıda  bulunan paylaşımda sizlerinde gördüğü gibi ANFAŞ’ı, ENEREX’i ve 4 EVD Şirketlerini kötüleyecek ve küçük düşürecek hiç bir ifade yoktur.
Bana göre nedeni, birileri burada bulunan EkoEVD logosundan rahatsız olmasıdır.
6 Şubat 2020 tarihinde ANTSA &EkoEVD sahibi Alpay Kozok ANFAŞ Yön. Krl. Bşk. Ali Bıdı ile görüşme sonrası geri çekilme kararı aldığını bildirdi.
Enerex fuarına bir şirket’in isteği üzere istenilmeyen şirketlerin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığından onaylı ve izin almış  Enerji Verimliliği Danışman (EVD) şirketi olması daha büyük bir vahim sorun. Türkiye de Bakanlıktan onay almış Enerji İşleri Genel Müdürlüğü  internet sayfasındaki verilere göre Türkiye de yanlız 45 Şirket vardır.
2 tane EVD Firmasının fuara katılamazlar listesini konulması bana göre rekabete aykırılıktır ve fuara gelen ziyaretçilere karşı yapılmış büyük bir ayıptır. Ayrıca kendi özel sosyal medya adreslerimden bir paylaşımım çektirilmesi başka bir ayıptır.
Böyle bir fuar organizasyonun içinde olmamak için fuar koordinatörlüğünden 4 Şubat 2020 tarihinde geri çekildim.
Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.
 
Hasan YİĞİT
 
Not 1:: 14 Şubat günü Anfaş tarafından açıklamada benim dışarıdan destek verdiğim yazılmakta. Bir taraftan doğrudur, yalnız beni tanıyan ve sektör iyi bilmektedir ben bu fuar için 7/24 çalıştığımı ve fuar koordinatörlüğümü yaptığımı. Ben yalnız dışarıdan destek veren biriysem, neden bana [email protected] resmi bir mail adresi verildi ve ANFAŞ tarafından Anfaş ve Enerexlogolu ve “Fuar Koorinatörü” olarak kartvizit bastırıldı. Ayrıca bu açıklama 4 Şubat 2020 tarihinde ANFAŞ tarafından katılımcılara gönderilen Ali Bıdı imzalı açıklama ile birbirini tutmamaktadır.
 
Not 2: Bu gelişmelerden önce 2 sefer başka sepeblerden dolayı geri çekilme arifesindedim, ANFAŞ yönetimi ile görüşmelerden sonra Fuarın gerçeklesmesiı için kendimi geri plana atmıştım.
 
Not 3: Bütün burada yazılan bilgiler Whatsapp ve e-mail olarak mevcuttur.
 
Not 4: Eski Şarampol doğumlu, Sarı Keçili Yörüğü ve Antalya -Burdur bölgesi sevdası olarak, bölgede ve bütün Türkiyede Enerji alanında doğru bilgi paylaşımlarıma köşe yazılarım ile devam edeceğim. Bölgem için yeni görev verilirse gönülden her zaman desteğim olacaktır.

Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum