Reklam
Reklam

ENGELLİLERE BÜYÜK AYIP!

Engelliler için yapılan asansöre otomatik kepenk yapıp kullanımını engellediler, içine ticari mal koyup depo yaptılar, üstüne de elektriğini kestiler

ENGELLİLERE BÜYÜK AYIP!

Engelliler için yapılan asansöre otomatik kepenk yapıp kullanımını engellediler, içine ticari mal koyup depo yaptılar, üstüne de elektriğini kestiler

15 Eylül 2019 - 21:00 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 17:56

2016 Ağustos ayında Antalya Büyükşehir Belediyesi, aksaklıklara anında müdahale etmek amacıyla asansör ve yürüyen merdivenlere IP kamera yerleştirmişti. Asansör ve yürüyen merdivenlere yerleştirilen kameralarla tüm alan 24 saat kesintisiz izleniyordu.  Büyükşehir Belediyesi 15 üst geçit ve asansörlerde meydana gelen arızalara yerleştirdiği IP kameralar sayesinde anında müdahale ediyordu. Arızalar görüntülü olarak izlenip, kısa sürede ekipler sevk ediliyordu.
 
Burası 5M önü
Vatandaşın haber vermesine gerek kalmadan bakım ekibinin müdahalesiyle zaman kaybının önüne geçiliyor, hizmet aksamıyordu. Sürekli kayıtta olan bu kameralar, kent güvenliğine de katkı sağlıyordu. Ayrıca üst geçitlere ve asansörüne zarar veren kişiler de yüz tarama sistemi ile tespit ediliyordu. Bu ve benzeri üstgeçitlerin içinde engelliler için asansör bulunuyor. Ayrıca bu üstgeçitlerin her iki yakasının altında da büfeler hizmet veriyor. Habere konu bu skandal video görüntüsü; 5M Migros AVM’nin hemen önündeki yürüyen merdivenli üst geçitte çekildi.
 
Rezaletin böylesi
Vatandaşın iddiasına ve 5 Eylül 2019 günü gece yarısı 01.02’de çektiği kamera görüntüsüne göre büfe sahibi, asansör kapısının önüne otomatik kepenk yaparak asansörün kullanımını engelledi, kepengi kilitledi ve asansörün elektriğini kapattı, asansörün içini de depo olarak kullandı. Aralarında tekerlekli sandalyede oturan bir engelli ile 2 bebek arabalı aile olan turist grubu asansörü kullanamayınca 112’yi aradı ve ardından olanlar oldu. Görüntülere göre IP kameraya rağmen ne anında arızalar tespit edilebiliyor ne de yüz tarama sistemi ile zarar verenler.
 
Turistler 112’yi aradı
Olay şöyle yaşandı: 5 Eylül 2019 ilk saatlerinde gece yarısı yabancı uyruklu bir turist grubu, tekerlekli sandalyedeki yakınları ve iki bebek arabasıyla lunaparktan 5M Migros istikametine geçmek için üst geçidin asansörünü kullandı. Ancak 5M Migros tarafına geldiklerinde kilitli olduğu ve elektrikleri kesik olduğu için asansörden inemedi. Bunun üzerine çevredeki vatandaş, yürüyen merdiveni kullanmalarını istedi. Ancak turist aile bunu kabul etmedi. 112’yi arayan yabancı uyruklular, yürüyen merdivenden bebek arabası ve tekerlekli sandalyeyle çıkılması ve inilmesinin üst geçitteki uyarıcı levhalarla yasaklanmış olduğunu göstererek asansörün kullanıma açılmasını istedi. 112’nin gönderdiği itfaiye, olaya müdahale etti. Uzun süre sonra, çağırılan büfe sahibi asansörün elektriğini ve kapısını açtı. Dükkan sahibi tartışma yaşanması üzerine iddiaya göre, “Asansörün içinde benim mallarım var. Hırsızlar girmesin diye otomatik kepenk yaptım, kepengi kilitledim ve asansörün elektriğini kestim. Her gece 11 gibi kapatıyorum” dedi. Sorunun çözülmesinden sonra itfaiye, görgü tanıklarının beyanına göre konuyu anlatan bir tutanak hazırladı. Tüm bunlar bir vatandaş tarafından kameraya alındı.
 
IP kameralı üst geçitler
Büyükşehir Belediyesi’nin kamera yerleştirdiği üst geçitler ve asansörler şöyle: “Atatürk Bulvarı üzerinde PTT önü, Atatürk Bulvarı üzerinde 5 M Migros, Cam Piramit önü üst geçidi, 100. Yıl Bulvarı üzerinde Golden Ring Oteli, 100. Yıl Bulvarı üzerinde Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu önü üstgeçidi, 100. Yıl Samanyolu Pastanesi Üst geçidi, Ulusoy Bulvarı Vakıfbank önü üst geçidi, Mevlana Caddesi BP Benzin İstasyonu önü üst geçidi, Mevlana Caddesi Salı Pazarı önü üst geçidi, Evliya Çelebi Caddesi üzerinde Real önü, Kızılay Kan Merkezi önü, Dumlupınar Bulvarı üzerinde Tıp Fakültesi önü, Vatan Bulvarı üzerinde Çallı üst geçidi, Antalya Bulvarı üzerinde Fatih üst geçidi ve Yat Limanı Asansör.”
Şükrü AĞIRMAN
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum