Reklam
Reklam

Engin için adalet istediler

Antalya’da geçtiğimiz yıl Temmuz ayında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Engin Ustali’nin ailesi, sanık sürücünün tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek oturma eylemi yaptı

Engin için adalet istediler

Antalya’da geçtiğimiz yıl Temmuz ayında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Engin Ustali’nin ailesi, sanık sürücünün tutuksuz yargılanmasına tepki göstererek oturma eylemi yaptı

Engin için adalet istediler
12 Temmuz 2019 - 16:53

Geçtiğimiz yıl 7 Temmuz tarihinde meydana gelen trafik kazasında Muratpaşa ilçesi Cebesoy Caddesi'nde yolun karşısına geçmeye çalışan aşçı Engin Ustali ve arkadaşı Esra Nur Tezgi'ye, karşı şeride geçtikleri sırada şerit ihlali yaptığı iddia edilen Adil H. yönetimindeki 07 SZ 801 plakalı otomobil çarptı. Hafif yaralı Tezgi taburcu edilirken, Ustali daha sonra sevk edildiği Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Ailesi organ bağışı yapmak istediyse de çarpmanın etkisiyle Engin Ustali'nin zarar gören organları bağışlanamadı. Olaydan 8 ay sonra açılan davanın ilk duruşmasında ise tutuksuz yargılanan sürücü Adil H. ifadesinde 30 kilometre hızla gittiğini ileri sürerek, "Kendi şeridimde giderken bir anda önüme birinin çıktığını gördüm. Hemen frene bastım. Her şey bir anda oldu. Çok üzgünüm" dedi.

‘İTÜ talebi reddetti’

Önceki gün Kapalıyol’da ellerinde Engin Ustali'nin fotoğrafı ve üzerinde 'Bu bir kaza değil cinayettir' yazılı döviz ile gazete kupürlerinin yer aldığı dövizler bulunan Ustali'nin anne, baba ve ağabeyi oturma eylemi yaparak sürücünün tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi. Bir süre oturma eylemi yapan anne Nuray Ustali, baba Salih Ustali ve ağabey Emin Ustali'ye çevreden geçen vatandaşlar da destek verdi. Yapılan ilk duruşmada mahkemenin tutulan tutanakları kabul etmediğini ve bilirkişi raporu düzenlenmesini istediğini belirten Emin Ustali, "30 Mayıs 2019 tarihli duruşmada ki itirazlarımız sonucu mahkeme İTÜ' den bilirkişi raporu düzenlemesini talep etti. 26 Eylül 2019 tarihindeki duruşmayı beklerken kısa bir süre önce gelen yazıyla şok olduk. İTÜ, mahkemenin bilirkişi raporu talebini iş yoğunluğu sebebiyle reddetti" dedi.

‘Yargı mensubu yakınımız var’

Garip bir durum yaşadıklarını anlatan Emin Ustali, gerçeklerin ortaya çıkması ve şahsın ceza almasının engellenmeye çalışıldığı şeklinde bir düşüncenin oluştuğunu vurgulayarak, "Bizi bu düşünceye iten sebep Engin'in ölümüne sebep olan Adil H.'nin avukat kızının olay gecesi "Yargı mensubu yakınımız var bizim biz bu işleri hallederiz" diye konuşmasıdır. Çevremizdeki çoğu insan da bu konuşmaları duymuştur. Olay gecesi polis merkezi, bu şahsın yargı mensubu yakını tarafından aranmış ve yakını olduğu bildirilmiştir. Kaza sonrasında hızlıca tutulan tutanaklarda da eksiklikler mevcuttur. Kaza sonrası şahıs polisin geç gelmesini de fırsat bilip aracını diğer şeritten kendi şeridine çekmiştir, aracında düzeltmeler yapmıştır. Bir nevi delilleri yok etmeye çalışmıştır. Tüm bunları gösteren kamera görüntülerini de mahkemeye sunduk" ifadelerini kullandı.

‘Kusuru Engin’e yıkmak istiyorlar’

Aracın muayenesi yıllardır yapılmamış eski bir araç olduğunu, fren izi tespiti yapılmadığını hatta olay yeri fotoğraflarının dahi çekilmediğini öne süren Emin Ustali, "Bu tutanakları mahkeme kabul etmeyip bilirkişi raporu çıkartılmasını istedi. Tüm kusurun Engin'e yıkılmak istendiği raporlarda apaçık ortadaydı ve mahkeme bu durumu fark edip, o raporları kabul etmedi. Elde ettiğimiz görüntülerde aracın kaza sonra durduğu yerde şerit ihlali yapıldığını net şekilde gösteriyor. Tarifi imkansız ve dönüşü mümkün olmayan ağır sonuçlara sebep olan trafik kazaları ile ilgili caydırıcı cezalar verilmelidir. Yasa yapıcıların ve karar vericilerin ölümlü kazalarda, ölüm olayına kuralları ihlal etme ve ölüme katkı koyma oranında kamu vicdanını rahatlatıcı cezaların verilmesine, “istemeden ölüme sebebiyet verme” olarak yorumlama yerine “katkı koyma" olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum