Reklam
Reklam

ERDOĞAN SEVİNDİRDİ

Ankara’da gerçekleşen 29 büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasına yönelik detayları açıklayan Başkan Böcek, “Cumhurbaşkanımız 200 milyon borçlanmamıza onay verilmesi talimatını verdi” dedi

ERDOĞAN SEVİNDİRDİ

Ankara’da gerçekleşen 29 büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasına yönelik detayları açıklayan Başkan Böcek, “Cumhurbaşkanımız 200 milyon borçlanmamıza onay verilmesi talimatını verdi” dedi

ERDOĞAN SEVİNDİRDİ
12 Eylül 2019 - 18:54

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin  Böcek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 29 büyükşehir belediye başkanını ağırladığı toplantının ardından Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonu’nda toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanının davetinin ardından Antalya’nın öncelikli sorunlarını içeren bir dosya hazırladıklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin  Böcek, dosya ile borçlanma, mali yapı, şirketler, atama, kentsel dönüşüm, bakanlıklardan onay bekleyen arsalar, Konyaaltı Sahili ve Boğaçayı projesi, katı atık tesisi ve Antalya’nın devam eden ve gelecekti projeleri ile ilgili bir bilgilendirme yaptığını anlattı. CHP’li belediye başkanları olarak Ankara’da CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile yaptıkları toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiklerini dile getiren Böcek, toplantıda söz almak isteyenlere söz verildiğini söyledi. Antalya'nın turizmde 16 milyon hedefinin olduğunu ama 2 milyon 426 bin nüfusa göre ödenek aldığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktardığını ifade eden Böcek, “Bu konuyla geçmiş dönemle ilgili bir hesabımızın olmadığını ama bizim borçlanmayla ilgili sıkıntılarımızın olduğunu söyledim. Meclisten salt çoğunlukla geçirmiş olduğumuz 200 milyon borçlanmamızın onay verilmesi talimatını verdi” dedi.
 
Whatsapp grubu
Başkan Muhittin Böcek, başkanların hükümetten ve bakanlıktan öncelikli sorunları ve taleplerini söylediklerini hatırlatarak, “Ben de söz aldım, Antalya ile ilgili yapılması gerekenlerle ilgili konuşmalarımızı yaptık. Bu birliktelikten gerçekten son zamanlarda da bu birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç olduğunu bir kez daha gördük. CHP’li, AK Partili, MHP’li başkanlar vardı. Bir Whatsapp grubu oluşturulması, bunun yanında üst kurula Cumhurbaşkanımızın kendi talimatları doğrultusunda Ekrem İmamoğlu, Yılmaz Büyükerşen, Mansur Yavaş’ın da bu kurulda olmasını, ortak toplantılar yapılmasını, halkımızın taleplerini, geçmiş dönemdeki belediye mevzuatlarının yeniden değerlendirilmesi ve bazı taleplerin olmasından dolayı buna gerek duyuldu. Birlik beraberlik içinde çalışmaların olması gerektiğini söz alan belediye başkanlarımız iletti. Bakanlarımız, yerel yönetim kurulu oradaydı. Herkes notunu aldı. Cumhurbaşkanımız da notunu aldı” diye konuştu.
 
200 milyonluk borçlanma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmede söz aldığını hatırlatan Böcek, “Antalya’nın Türkiye’de nüfus yönünden 5’inci büyük il olduğunu söyledim. 2018 yılında 14 milyon turistin ziyaret ettiğini aktardım. Kültür ve Turizm Bakanımız da oradaydı. Bu yıl 16 milyon hedefimiz var ama bizim 2 milyon 426 bin nüfusa göre para aldığımızı söyledim. Bu konuyla geçmiş dönemle ilgili bir hesabımızın olmadığını ama bizim borçlanmayla ilgili sıkıntılarımızın olduğunu söyledim. Talimatını verdi ve salt çoğunlukla geçirmiş olduğumuz 200 milyon borçlanmamıza onay verilmesi talimatını verdi” ifadelerini kullandı.
 
Konyaaltı’na 150 yataklı hastane
Konyaaltı ilçesine talep ettiği 150 yataklı hastanenin yapılması içinde Cumhurbaşkanı tarafından ihale yapılma talimatını verdiğini söyleyen Muhittin Böcek, “Toplantıdan bütün belediye başkanları memnun ayrıldı. Bu toplantı ülke için, insanlık için önemli bir adımdır” dedi. Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak Santral Mahallesi sakinlerinde 2 bin 817 hak sahibine kira bedellerinin ödendiğini hatırlatarak, “Bakanlık ile firma arasında yapılan bir kentsel dönüşüm. Ödenmesi gereken bir para vardı onun da ödenmesi yönünde talimat verildi” dedi. Konuşmasının bir bölümünde eski dönemle ilgili bir sorunlarının olmadığını vurgulayan Böcek, Doğu Garajı ve eski belediyenin yerindeki projeyi tamamlayacaklarının altını çizdi.
 
Ayakbastı parası
Toplantının bir bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Böcek, bir basın mensubunun, ‘Ayakbastı’ parası konusunu Cumhurbaşkanı ile görüşebildiniz mi?’ yönündeki sorusuna, “Gittiğiniz bütün ülkelerde şehir vergisi vardır. Oradaki vergi her ülkeye göre değişiyor. Antalya’da bu yıl turizmde 16 milyonu bulacağız. Turiste hizmet eden büyükşehir ve ilçe belediyeleridir. Bunu bir toplantıda söylemiştim. Yine sözümün arkasında duruyorum. Yaklaşık 1 ay önce Turizm Bakanlığı bir ajans oluşturdu. Onlarda toplanacak artık para. Antalya’da bir gecelememiz 700 bin. Gelen turistin yüzde 67’si Antalya’ya geliyor. Antalya ve ilçelerinde turizm yatırımları masrafları fazla. En azından arıtmalara Kültür ve Turizm Bakanımız yardımcı olacağını söyledi” dedi.
 
Toplantıda güldüren diyalog
Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun sandalyesinin kırıldığını anlatan Böcek, "Cumhurbaşkanı İmamoğlu'na 'Devlet malına zarar verdin, parasını istiyoruz' esprisi yaptı. Hep birlikte güldük. Buna ihtiyaç vardı. Bu toplantıların birliktelik için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Hepimiz toplantıdan memnun ayrıldık" dedi.
Esra ALTUNKES

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum