Reklam
Reklam

Faturası kime!

Büyükşehir Belediyesi ANTEPE şirketi, Muratpaşa Belediyesi'nin asfalt ihalesine girdi.

Faturası kime!

Büyükşehir Belediyesi ANTEPE şirketi, Muratpaşa Belediyesi'nin asfalt ihalesine girdi.

Faturası kime!
10 Aralık 2010 - 12:39

Büyükşehir Belediyesi ANTEPE şirketi, Muratpaşa Belediyesi'nin asfalt ihalesine girdi. Edinilen bilgiye göre ihale komisyonu başkan yardımcısı Budak hem ihaleyi yapan ve hem ihaleye katılan taraf olduğu için ANTEPE'nin 100 bin liralık teminatını yaktı .

Hem yapan hem katılan
100 bin lira, CHP'li Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketinden CHP'li alt kademe Muratpaşa Belediyesinin kasasına gitti. Muratpaşa Belediyesi 50 bin tonluk asfalt ihalesi yaptı. İhaleye iddiaya göre birkaç firma katıldı. Çeşitli belediyelerin asfalt ihalelerine giren Büyükşehir Belediyesi ANTEPE firması da ihaleye katıldı ve 3 milyon 47 bin lira ile en yüksek teklifi verdi. En yüksek teklifi verdiği için ihaleden elenmiş oldu. Ancak Muratpaşa Belediyesi İhale Komisyonu, yaptığı incelemede ANTEPE firmasının ihaleye katılmak için verdiği 100 bin liralık teminatı Kamu İhale Kurumu (KİK) 11'nci maddeye göre yakarak bankadaki belediye kasasına irat kaydetti. Bunun üzerine ANTEPE firması hukuk yolunu seçti. Gerekçe ise belediye başkan yardımcısının hem şirkette hem de ihalenin yapılacağı ilgili birimden sorumlu olduğuna dair imzaladığı belgelerde yatıyordu.

Teminat yandı
Dün Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Fırat Budak, ayağında alçı ve koltuk değnekleriyle Büyükşehir Belediye Meclisi'ne geldi. Sorularımızı cevapladı. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz CHP Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Deniz Fırat Budak, yaşananları doğruladı. 'Ben hem ANTEPE'nin yönetimindeyim hem de asfalt ihalesinin yapılacağı Muratpaşa Fen İşleri Müdürlüğü'nden sorumlu Muratpaşa Belediye Başkanı Yardımcısıyım. İhale yapılması ile ilgili birkaç belge imzalamışım. Sehven yaşanmış bir durum var ortada. ANTEPE firması da biz ihaleyi düzenleyen kurum olmamıza rağmen ihaleye girmiş. Haliyle komisyon da ANTEPE'nin teminatını yakarak irat kaydetmiş. Tamamen sehven yaşanmış bir konu' dedi.

Dava açtılar
Konuyla ilgili olarak telefonla görüştüğümüz Büyükşehir Belediye şirketi ANTEPE Genel Müdürü Bülent Özkaya, şu açıklamayı yaptı: 'Muratpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün 50 bin tonluk asfalt ihalesi 1 Kasım'da yapıldı. Biz 3 milyon 47 bin lira ile en yüksek teklifi verdik ve elendik. Biz bir çok belediyenin ihalesine giriyoruz. Muratpaşa Belediyesi İhale Komisyonu, sayın Budak başkan yardımcısı olarak birkaç belgeye imza attığı için KİK 11'nci maddeye göre teminatımızı yaktı. 11'nci madde de ihaleyi hazırlayanlar ihaleye katılamaz benzeri ifadeler var. Sayın Budak imzaladığı belgeler sonucu hem ihaleyi yapan hem ihaleye giren kişi oldu. İhale komisyonu da 11. maddeye göre bu ifadeler gereğince bizi ihale dışı bıraktı. Teminatımız da gelir kaydedilmiş. Zaten ihaleyi alamadık. Konuyla ilgili idari işlem sonuçlanmadığı için de teminat irat kaydedildi. İtiraz süreçleri başladı. Biz Muratpaşa'ya başvurduk. Bize yaptıkları işlem ile ilgili bildirimde bulundular. Yapılan işlem, bir illiyet bağı doğuracak işlem değil. İhaleye fesat karıştırılacak işlem de değil. Zaten öyle bir şey olsa ihale biz de kalırdı. Sehven yaşanmış bir durum var. Deniz Bey ihale ilgili belgeler imzalamış. Sulh Ceza Mahkemesi'ne konu ile ilgili dava açtık. KİK'e Muratpaşa Belediyesi'nin yaptığı ihale kararının düzeltilmesi için de Pazartesi günü başvuracağız.'
ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum