Reklam
Reklam

Faytonlar kaldırılıyor

Olağanüstü toplanan UKOME beklenen kararı aldı;

Faytonlar kaldırılıyor

Olağanüstü toplanan UKOME beklenen kararı aldı;

Faytonlar kaldırılıyor
24 Mayıs 2019 - 17:54

Antalya’da kent merkezi, Alanya ve Manavgat’ta sürdürülen faytonculuk faaliyetleri 10 Haziran’da sona eriyor. Toplam 20 civarındaki faytoncu işe alınacak, atlar da hayvanat bahçesine teslim edilecek

Turizm kenti Antalya’da uzunca bir süredir geniş kesimlerin tepkilerine neden olan faytoncuların faaliyetlerine son verilmesi kararlaştırıldı. Özellikle tepkili çevreleri sevindiren gelişmeyi dün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra basınla ilk kez buluşan Muhittin Böcek açıkladı. Başkanlık toplantı salonundaki buluşmaya, büyükşehir iştirak şirketi Ulaşım AŞ'nin yöneticileri de katıldı. 'Başkan Böcek, ‘Ulaşım' temalı toplantıda Antalya'nın 913 mahallesi ve 19 ilçesinde kendilerini görevli gördüklerini söyledi.

Kimse mağdur edilmeyecek

Gerçekleştirdikleri olağanüstü UKOME toplantısında Antalya'da kent merkezi ile Alanya ve Manavgat'ta yer alan faytonlara yönelik önemli bir karar aldıklarını belirten Böcek, “UKOME kararına göre 10 Haziran itibarıyla fayton faaliyetleri durdurulacak ve trafikten men edilecek” dedi. Antalya’da Fayton işiyle uğraşan 20 kişi olduğunu vurgulayan Başkan Böcek, Geçen hafta genel sekreterimiz bu kişilerle görüştü. Onları mağdur etmeyeceğiz. Kendilerini veya istedikleri bir yakınlarını belediyede istihdam edeceğiz. Atlarını da belediye bünyemize alarak hayvanat bahçesinde değerlendireceğiz” diye konuştu.

Türel de kaldırılacak demişti

Özellikle çevrecilerin ve hayvanseverlerin yoğun tepki gösterdiği faytonların kaldırılması konusu Menderes Türel döneminde de sık sık gündeme gelmiş ve Türel de faytonların en kısa zamanda kaldırılacağını söylemişti. Son olarak geçtiğimiz Kasım ayı meclisinde bu düşüncesini tekrarlayan Türel, “Turizm çeşitliliğine katkı sağlayan faytonlarımızın sosyal bir yaraya zarar vermeyecek bir şekilde düzenlemeye gidecek şekilde 1 yıldır çalışıyorum. 17 fayton ve bunları çalıştıran gariban kardeşlerimiz var. Atlar olmadan bir araç değişikliğine gidelim ve bu kardeşlerimizi çalıştıralım diye düşündük. Türkiye’de akülü faytonları yapan tek bir firma var. Fakat fiyatı araba fiyatından 2 kat pahalı. Faytoncu kardeşlerimizi sosyal bir mağduriyete sokmadan çözeceğiz. İleride belediyemiz bünyesinde bir akülü fayton üretimi yapana kadar bu faytonların Antalya fayton uygulamasına son vereceğiz” demişti.

Umut ÖZEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum