Reklam
Reklam

‘Fuar yerine panayır olur’

Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği (YETÜD) Başkanı Tamer Ateş, ENEREX Enerji Fuarı öncesi fuar yapmak isteyen kişi ve kurumlara ilginç uyarılarda bulundu: Yola çıktıklarınıza dikkat edin. Yoksa fuar yerine panayır sahibi olursunuz

‘Fuar yerine panayır olur’

Yenilenebilir Enerji Tüketiciler Derneği (YETÜD) Başkanı Tamer Ateş, ENEREX Enerji Fuarı öncesi fuar yapmak isteyen kişi ve kurumlara ilginç uyarılarda bulundu: Yola çıktıklarınıza dikkat edin. Yoksa fuar yerine panayır sahibi olursunuz

‘Fuar yerine panayır olur’
21 Şubat 2020 - 21:00

3de3 Enerji firmasının da sahibi olan YETÜD Başkanı Tamer Ateş; sosyal medyada Linkedin hesabında, 27-29 Şubat günü yapılacak Antalya’nın ilk enerji fuarı ENEREX Enerji Fuarı ile ilgili birkaç gün önce ilginç bir yazı yayımladı.  Yazıdaenerji fuarı yapmak isteyen kişi ve kuruluşlara deneyimlerini aktararak ciddi uyarılarda bulundu.
 
Uyarılarda bulundu
Yazısında “Fuarın işleyişi ve gidişatı açısından seçeceğiniz komite üyeleri; etraflarında saygın ve aktif kişilerden seçilmelidir. Her şeyden önemlisi alanında uzman kişilerden olmalıdır. Sürekli kendini medyada pazarlayan tiplerden olamayacağı aşikardır (arkalarından küfredip,birbirlerini gördüklerinde selam veren arızalı tiplerden gerçek sektör paydaşları zaten uzak durmaktadır,bu nedenle yola çıktıklarınıza dikkat edin. Yoksa fuar yerine panayır sahibi olursunuz)” diye yazdı.


 
İşte o yazı:
YENİLENEBİLİR ENERJİ FUARI
Antalyamızın ciddi bir yenilenebilir enerji fuarına ihtiyacı var diye hep söylemişimdir. Şehrimiz sadece turizmin başkenti değil, yenilenebilir enerjinin de başkenti olmalıdır. Geçmişte Cam Piramit diye adlandırdığımız alanda Agoras Fuarcılık’ın değerli patronu Mehmet Dükkancı beyin iyi niyetli olarak başlattığı ve 4 yıl(2013 - 2016) boyunca büyük bir öz veriyle sürdürdüğü RENSEF Fuarının takip eden yıllarda bir daha aktif olmaması bu anlamda Antalya'yı öksüz ve yetim bırakmıştır. Sektörün en eski firmalarından birinin sahibi ve 2014 yılından bu yana YETÜD’ün başkanlığını yapan ve çok sayıda fuara iştirak etmiş biri olarak deneyimlerimi bu alanda çalışma yapmak isteyen kişi veya kuruluşlara özetle aktarayım.
1- Fuar tarihini kafanıza göre değil, sektör firmalarının ve ziyaretçiler açısından ilgi göreceği tarihe göre ayarlamanızda fayda var (öğrenmek isteyene söylerim)
2- Fuarı ziyaret etmek isteyenler için ulaşımın kolay olduğu bir yer belirlenmelidir (bununla ilgili yeteri kadar alanımız var)
3- Fuarın işleyişi ve gidişatı açısından seçeceğiniz komite üyeleri; etraflarında saygın ve aktif kişilerden seçilmelidir.Her şeyden önemlisi alanında uzman kişilerden olmalıdır.Sürekli kendini medyada pazarlayan tiplerden olamayacağı aşikardır (arkalarından küfredip,birbirlerini gördüklerinde selam veren arızalı tiplerden gerçek sektör paydaşları zaten uzak durmaktadır,bu nedenle yola çıktıklarınıza dikkat edin. Yoksa fuar yerine panayır sahibi olursunuz)
4- Fuar alanını eşit miktarda ve eşit sayıda firmayla paylaşmaya gayret edin. Büyük para veriyor diye 1 veya 2 firmaya fuar alanınıza tecavüz ettirmeyin. Hakkaniyetli ve adil davranın ( sektörümüzde küçük ölçekli diye burun kıvırdığınız,aklınızca dikkate almadığınız veya bilmediğinizden diyelim tam 500 firmamızın olduğunu, asıl işleri bunların yaptıklarını unutmayın)
5- Özellikle yerel anlamdaki yenilenebilir enerji dernekleriyle iş birliği yapmanızda fayda var (onların esas ev sahibi olduğunu unutursanız, onlar da sizi unutur-kendimiz için yazmadım haberiniz olsun, öyle bir talebimiz olmadı hiç)
6- Sektörün her alanına aynı mesafede olun. (güneş, rüzgâr, jeotermal, biyokütle, hidroelektrik, hidrojen ve dalga alanında çalışma yapan firmaların olduğunu muhtemelen bilmiyordunuz, az önce öğrendiniz :))
7- Yenilenebilir enerji alanının dışında faaliyet gösteren firmalara fuar alanınızda yer vermeyin (işin ciddiyetini bozmayın)
#fuar# #yetüd# #yenilenebilirenerji#
Şükrü AĞIRMAN
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum