Reklam
Reklam

Gazeteciye çirkin saldırı

Antalya’da yerel olarak yayımlanan Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan usta gazeteci İdris Özyol, 3 kişinin saldırısına uğradı

Gazeteciye çirkin saldırı

Antalya’da yerel olarak yayımlanan Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan usta gazeteci İdris Özyol, 3 kişinin saldırısına uğradı

Gazeteciye çirkin saldırı
15 Mayıs 2019 - 20:27 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 20:32

Antalya’da yerel olarak yayımlanan Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan usta gazeteci İdris Özyol, 3 kişinin saldırısına uğradı.

Antalya'da günlük olarak yayımlanan Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni usta gazeteci İdris Özyol, 15 Mayıs akşamı saat 18.30 sıralarında gazeteden çıkış yaptığı sırada 3 kişinin saldırısına uğradı. Çevreden kişilerin çığlıkları duyması üzerine şüpheliler kaçarken gazeteci Özyol, gazetedeki arkadaşları tarafından çağrılan ambulansla Antalya Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Sol eli, göğüs kafesi, yüz bölgesi ve başında ciddi şekilde ağrılar hissettiğini belirten Özyol ilk müdahalenin ardından röntgen odasına alındı. Röntgende kırık olmadığı tespit edilen Özyol hastanede müşahade altına alındı.

Hastanede olayı anlattı

Muratpaşa ilçesi Kızılsaray Mahallesi'nde bulunan gazete binasından sokağa çıktığı sırada iyi giyimli, 1.80 boylarında, esmer tenli 3 kişinin karşısından yürüyerek geldiğini, kişileri geçer geçmez birisinin ‘pardon’ diyince kendisinin de onlara dönerek baktığını anlatan İdris Özyol “Bir anda tekme ve yumruklarla saldırdılar, beni yere düşürdüler, vücudumun her yerine, yüzüme ve sol elime tekmelerle yumruklar attılar. Daha sonra ise kaçtılar. Gerekli suç duyurularını yapacağım” dedi. Özyol, tedavisinin tamamlanmasının ardından polis merkezine giderek ifade verdi, saldırganlardan şikayetçi oldu. CHP Milletvekili Aydın Özer ve CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ve bir grup gazeteci de İdris Özyol'u ziyaret ederek saldırıyı kınadı.

Meslektaşları yalnız bırakmadı

3 kişinin saldırısına uğrayan, aldığı darbeler sonrası yüzünden ve sol kolundan yaralanan İdris Özyol'a meslektaşları destek verdi. Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi üyeleri, CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, bazı siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri ve çok sayıda gazeteci, Özyol'un çalıştığı gazetenin önünde basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı. Katılımcılar, 'İdris Özyol yalnız değildir' sloganı attı. Muhalif yazıları ile tanınan İdris Özyol'un bir süredir bazı kesimler tarafından tehdit edildiğini belirten Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şube Başkanı Engin Kokmaz, "Muratpaşa Belediye Meclisi'nde yaşanan bir tartışmada taraflardan biri, Özyol'un yanı sıra Gerçek Gazetesi'nden Songül Başkaya'yı ve diğer birçok kişiye tehditler savuruyordu. Dün ise bu tehditler adresini buldu. Hedef gösterilmesinin hemen ardından İdris Özyol, çalıştığı gazetenin yakınında 3 kişinin saldırısına uğradı" dedi.


Yargı önünde hesap vermeli

Muratpaşa Belediyesi Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısı sırasında CHP grubunun, idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterini asması üzerine yaşanan tartışmanın kentteki tüm gazetecilerin gündemi olduğunu anımsatan Korkmaz, "İşine gelmeyen haberi şiddet kullanarak yazdıramayacağını, sevmediği gazeteciyi sopayla susturacağını sanan bu taş devri zihniyetini iyi tanıyoruz. Saldırganların gerekli cezayı alması ilk şartımızdır. Eğer bu geçekleşmezse ülkede hiçbir gazetecinin mesleğini yapma imkanı kalmayacaktır. Sadece can güvenliğimiz değil, halkın haber alma hakkı tehdit altındadır. Diğer yandan saldırganları azmettiren, sağa sola istediği gibi tehditler savuran, gazetecileri hedef gösteren kim varsa yargı önünde hesap vermelidir" ifadelerini kullandı.


Döverek tekzip edemezsiniz

Olay günü yaşananları anlatan Özyol ise, 3 Mayıs tarihinde yapılan Muratpaşa Belediye Meclisi'nde yaşananların ardından tehditler almaya başladığını belirtti. Olayın görüntülerinde saldırıyı gerçekleştiren 3 kişi olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Özyol, "Benim oğlum yaşlarında bir delikanlı önce çarptı. Ardından pardon diyerek bir kafa attı. Yere düştükten sonra da hırpalamaya devam ettiler. Birileri bizim bir şey söylemememizi, onların söylediklerini söylememizi istiyor. Onların istediklerini söylemediğimiz içinde başımıza bunlar geliyor. Yaşanan bir dizi olayın devamı olarak görüyorum ben bu olayı. Gazeteci konuşulabilir insandır, döverek tekzip edemezsiniz bir haberi. Yapılan saldırı sadece bana yapılmış bir saldırı değildir" şeklinde konuştu.


Bir kişiye yıkmak doğru olmaz

Yaşanan saldırının bir yanıltma olabileceğini de belirten Özyol, "Bu husumete dayanarak bir başkası da işini görmüş olabilir. Bir kişiye bu olayı yıkmak doğru olmaz, farklı adreslerde söz konusu olabilir. Emniyet olayı tüm ayrıntılarıyla araştırıyor. Ama senaryo belli; diyecekler ki 'Bana omuz vurdu, küfretti. Bende vurdum" diyecekler" ifadelerini kullandı. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise son dönemlerde muhalif olan kişileri sindirme politikası izlendiğini belirterek, "İdris Özyol'a yapılan saldırı sıradan, bireysel bir saldırı değildir. Biz olayın yargı tarafından titizlikle ele alınmasını, Özyol'a yapılan saldırının faillerinin en kısa sürede tespit edilerek yargıya teslim edilerek gereğinin yapılmasını bekliyoruz" dedi.

 

VALİ’DEN TEPKİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, saldırıyı kınadı. Karaloğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendisinden aldığım bilgiye göre durumu iyi. Tekrar geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum. Ekiplerimiz, menfur saldırının faillerinin bulunması için çalışmalara başladı. İnşallah en kısa sürede sonuç alacağız.”

  

TÜREL’DEN KINAMA

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel de saldırıyı kınadı. Türel, Twitter hesabından, “Gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırıyı tasvip etmek mümkün değil. Geçmiş olsun” diye yazdı.

 

BİR KINAMA DA AGC’DEN

Gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırıyı Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) de kınadı. AGC, “Üyemiz İdris Özyol’a gazete çıkışında yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, saldırganların bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesini, konunun sonuna kadar da takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” denildi.

  

BİLGİLİ YALANLADI

Kimseye saldırmadım, saldırtmadım

İnternette ve sosyal medyada, gazeteci İdris Özyol’a yapılan saldırı ile isminin ilişkilendirilmesi iddialarına tepki koyan MHP Muratpaşa İlçe Başkanı Talu Bilgili açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yapan Talu Bilgili, “Kimseye saldırmadım, saldırtmadım. Kimseyi tehdit etmedim, hedef göstermedim. Bana bu iftirayı atanlar ispatlasınlar. Tamamıyla adalet önünde hesaplaşacağım” dedi.

Haber: Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum