Reklam
Reklam

Gönüllü gençlere yurt dışı fırsatı

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği İlişkileri ve Projeler Şube Müdürlüğü’nden Doğan, gençlerin Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus Plus Gençlik Hareketliliği Programları sayesinde yurt dışına gitme fırsatı yakalayabileceğini söyledi

Gönüllü gençlere yurt dışı fırsatı

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği İlişkileri ve Projeler Şube Müdürlüğü’nden Doğan, gençlerin Türkiye Ulusal Ajansı Erasmus Plus Gençlik Hareketliliği Programları sayesinde yurt dışına gitme fırsatı yakalayabileceğini söyledi

Gönüllü gençlere yurt dışı fırsatı
19 Şubat 2020 - 17:13

Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı Avrupa Birliği İlişkileri ve Projeler Şube Müdürlüğü'nden Menşure Doğan, Türkiye Ulusal Ajansı'na başvuru yapıp onaylanan Erasmus Plus gençlik hareketliliği ve gönüllülük programı projeleri hakkında bilgi verdi. Programın, gençlere ve gençlik çalışanlarına fırsat sunduğunu, yurt dışındaki kuruluşların faaliyet alanındaki işlerde yardımcı olma imkanı sağlayan etkinlik olduğunu anlatan Doğan, bu sosyal sorumluluk projelerinin 2 veya 12 ay tam zamanlı ücretsiz sürdüğünü söyledi. Projeye 15-30 yaşları arasındaki gençlerin katıldığını belirten Doğan, gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal ve mesleki becerilerini geliştirdiğini vurguladı. Proje kapsamında gönüllü gençlerin yurt dışına çıkarak kültürel etkileşim sağladığını belirten Doğan, katıldıkları projenin sonunda uluslararası 'Youth Pass' sertifikasına sahip olacağını söyledi.
 
180 genç yararlandı
Menşure Doğan, 2016 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlamış olduğu gönüllülük hizmeti ve gençlik değişimleri programlarından şimdiye kadar 180 gencin yararlandığını söyledi. Doğan, her yıl yeni proje başvurularıyla daha fazla gencin yurt dışı ve gönüllülük tecrübesi edinmelerini sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Avrupa Gönüllülük Hizmeti'nin içerik ve kural değişiklikleri olduğunu belirten Menşure Doğan, programın artık 'Avrupa Dayanışma Programı' olarak adlandırıldığını açıkladı. Türkiye Ulusal Ajansı web sitesinden projeler hakkında bilgi edinilebileceğini hatırlatan Doğan, şöyle konuştu:
 
Kültürlerarası etkileşim
“Erasmus Plus Programı, eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanındaki projelere hibe desteği sağlıyor. Yurt dışında gönüllülük, staj ve eğitim alma gibi fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Avrupa Dayanışma Programı'nda yurt içi ve yurt dışında sosyal içerikli projelerde 12 aya kadar gönüllülük yapabilir ve dayanışma projelerinde yer alabilirsiniz. Gönüllülük projeleri, 18-30 yaş arasındaki gençlere 2 aydan 12 aya kadar sosyal bir projede gönüllü olma imkanı sağlar. Bunun yanında kurumlar ise gönüllü göndermek ve gönüllü misafir etmek için başvuru yapabilir. Dayanışma projeleri ise ülke içinde, yabancı ortak gerektirmeyen, en az 5 gencin bir araya gelerek, 2-12 ay arasında gerçekleştirdikleri projelerdir. Gençlerin içinde bulundukları toplumda olumlu değişimler oluşturmak için sorumluluk aldıkları faaliyetlerdir. Gençler bu projeler sayesinde yabancı dillerini ilerleterek, özgüvenini artırıyor. Yeni kültürler tanıyarak, kendi kültürlerini tanıtma olanağı da yakalıyor. Bu sayede kültürlerarası etkileşim oluşuyor."

Projelerle Avrupa fırsatı
Erasmus Plus projeleri kapsamında gençlik değişimlerinin de olduğunu anlatan Menşure Doğan, “Farklı ülkelerden genç gruplarının bir araya geldiği ve onlara kısa süreli projelerde birbirlerinin kültürlerini öğrenme fırsatı sunan programdır. Gruplar, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında Gençlik Değişimleri'ni birlikte planlar. Gençler bu faaliyetle yurt dışındaki projelere katılabildikleri için yurt içinde de uluslararası projeler yapabiliyorlar. Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği Projesi ise gençlik çalışmalarında ve kuruluşlarında aktif kişilerin eğitimini, özellikle deneyimlerin, uzmanlığın ve aralarında iyi uygulamaların yanı sıra uzun süreli kaliteli projeleriyle ortaklıklar ve ağların oluşmasını sağlayacak faaliyetlerin değişimini destekler. Bu projede yaş sınırı yoktur. Faaliyet seyahat günleri hariç 2 gün ile 2 ay arasında gerçekleştirilir. Projeye en fazla 50 katılımcı dahil edilir" diye konuştu.
 
Özgeçmişinizi hazırlayın
Projelere başvuru yapmak isteyen gençlerin internetten Avrupa Gençlik Portalı sayfasına kaydolması gerektiğini anlatan Menşure Doğan, projelere başvuracak kişilerin kendi profillerini oluşturması gerektiğini söyledi. Doğan, “Avrupa Gençlik Portalı sayfasından kendinize uygun projeyi bulabilirsiniz. Tabi bu projelere başvurmadan önce özgeçmişinizi oluşturmanız gerekiyor. Uluslararası standartlarda özgeçmişiniz oluşturmak için Europass sayfasından yararlanmanız gerekir. Projelere başvuru yapılmadan önce Europass özgeçmişiniz ve motivasyon mektuplarınızı yapıp projelere katılabilirsiniz" dedi.
 
Eurodesk’ten bilgi alabilirsiniz
Türkiye Ulusal Ajansı'nın yaptığı projeler hakkında bilgi almak için 'Eurodesk' bilgi merkezleri olduğunu anlatan Menşure Doğan, “Eurodesk, Avrupa Bilgi Ağı'dır. Eurodesk'in 35 Avrupa ülkesinde, 37 koordinasyon ofisi ve bu ofislere bağlı 1000'den fazla temas noktaları vardır. Antalya'da 3 Eurodesk temas noktası var. Gençler kendilerine en yakın temas noktasına başvurarak yüz yüze görüşebilir, soru sorabilir ve bilgi alabilir. Günümüzde gönüllülük çok önemli. Örneğin, Amerika'da üniversiteye başlamadan önce 'Ne gibi gönüllülük projesinde yer aldın' diye soruyorlar. Şimdilerde ise kurumsallaşmış şirketlere iş başvurusu yapmadan önce gönüllülük projelerinde yer alıp almadığı öğreniliyor. Çünkü gönüllü olan bir kişinin sorumluluk alma, kendini yönetebilme ve grup çalışmalarına yatkınlığına inanılıyor" diye konuştu.
DHA

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum