Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Grev öncesi suç duyurusu 

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Ulaşım A.Ş.  yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu 

Grev öncesi suç duyurusu 

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Ulaşım A.Ş.  yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu 

Grev öncesi suç duyurusu 
22 Nisan 2021 - 20:30

Baskı uygulandığı iddiası
Türk-İş'e bağlı Demiryol-İş Sendikası; Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi Ulaşım A.Ş.'ye bağlı hafif raylı sistem Antray çalışanları arasında örgütlü bulunuyor. Sendikanın Antalya’dan da sorumlu Konya Şube Başkanı Adem Gül; şirketle toplu sözleşme sürecinde 21 maddede anlaşamadıklarını, üyelerine baskı uygulandığını öne sürerek, belediye şirketinin yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.  

118’inci maddeden başvurmuşlar
Antalya Ulaşım A.Ş yöneticileri hakkında TCK 118'inci madde ve ilgili mevzuat gereğince anayasal bir hakkın kullanılmasının engellenmesi iddiasıyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını vurgulayan Başkan Gül, sendikal haklarının kullanılmasının engellenmeye çalışıldığını öne sürdü. Türk Ceza Kanununun 'sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi' başlıklı 118'inci maddesinde şu ifadeler yer alıyor: 

İki yıla kadar hapis cezası
‘Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.'. Başkan Adem Gül, başta Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ali Fidanlı ve diğer şirket yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını vurguladı.  

10 Mayıs grev günü
Gül; 22 Nisan günü  grev ilanlarını asacaklarını, 10 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00 itibariyle grevi başlatacaklarını duyurmuştu. "Antray’da çalışan işçisi bulunan her yere grev ilanlarını asacağız" diyen Demiryol-İş Konya Şubesi Başkanı Adem Gül, “Grev ilanlarımızı merkez depoya, Çallı’ya, otogarın altındaki alt geçide, Erdem Beyazıt’taki vatman odasına, yani vatman odası bulunan her yere ilanlarımızı asacağız. 10 Mayıs Pazartesi saat 05.00 itibari ile de grev oylamasını uygulamaya koyacağız. Yasal süreç gereği ilanların 6 gün asılı olma durumu var. 6 gün içerisinde işçi dilekçe verip grev oylaması isteyebilir. Bunu yaparsa altıncı gün kurumun belirleyeceği zamanda grev oylaması yapılabilir. İşçilerin yüzde 40’ı, ‘Biz grev oylaması istiyoruz’ başvurusunda bulunurlarsa grev oylaması gerçekleşir. ‘Greve hayır’ diye bir uygulama çıkarsa o zaman bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Biz sendika olarak üzerimize düşen görevi yapmış oluruz. Bundan sonra süreç yüksek hakem heyetine gider. ‘Greve Evet’ çıkarsa 10 Mayıs Pazartesi günü biz grevimize başlayacağız. 10 Mayıs Pazartesi günü işçimiz tramvay kullanmayacak. Benim işçim tramvayların gideceği yolları tamir ediyor o gün o işler yapılamayacak. Tramvay duracak. Başka çaresi yok. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile halen uyuşmazlık devam ediyor" demişti. Şükrü AĞIRMAN 


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum