Reklam
Reklam

Ölümcül tehlike!

Metil alkolden yapılan sahte içkiden çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Aile Hekimi Doktor Alp Karan, “Zehirlenen kişiler sağlık kuruluşuna başvurduklarında hekimlere ne zaman, ne miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemelidir” dedi

Ölümcül tehlike!

Metil alkolden yapılan sahte içkiden çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Aile Hekimi Doktor Alp Karan, “Zehirlenen kişiler sağlık kuruluşuna başvurduklarında hekimlere ne zaman, ne miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemelidir” dedi

Ölümcül tehlike!
22 Temmuz 2019 - 18:10

Metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle son günlerde birçok kişinin hayatını kaybetmesi, sahte içkideki tehlikeyi de bir kez daha gündeme getirdi. Aile Hekimi Doktor Alp Karan, özellikle kaçak içki üretiminde etil alkol yerine kullanılan metil alkolün yol açtığı zehirlenme olayları hakkında önemli bilgiler verdi. Karan, metil alkol alındığında insan vücudunda çok zararlı toksik maddelerin ortaya çıktığını ifade ederek, metil alkolün sanayide antifriz, boya çözücü, cam suyu olarak kullanıldığını, merdiven altı içki üretiminde kullanıldığında ise etkisinin ölümcül olduğuna dikkati çekti.

Merdiven altı almayın

Sahte alkol üretiminde kullanılan metil alkolün çok ucuz olduğu için merdiven altı üretim yapılan yerlerde yapılan ve sıklıkla tercih edilen bir bileşen olduğunu ifade eden Alp Karan, “Bu maddeyi elde ettikten sonra alkollerin içine katıyorlar ve maalesef içenler normal, gerçek alkolle sahte alkolün tadını ayırt edemediğinden zehirleniyor” dedi.  Metil alkol zehirlenmesinin de normal alkolle aynı belirtileri verdiğini hatırlatan Karan, “Bulantı, kusma, mide ekşimesi, baş dönmesi şeklinde belirtiler veriyor. Metil alkol tüketim derecesi ne kadar fazla olursa belirtileri daha fazla artmaya başlıyor. Bu belirtilerle  vücutta istemsiz kas krampları, şiddetli karın ağrısı, görmede bozulma, çift görme olabiliyor. Kişiler sanki tipide yürüyormuş gibi kar manzarası gibi görüyor etrafı. Daha da ilerleyen tablolarda nöbet, koma ve ölüm gibi tehlikeli sonuçları olmaktadır” dedi.

Zaman çok önemli

Metil alkol zehirlenmelerinde formik asidin ölümcül olduğunu vurgulayan Alp Karan, “Vücut bunu atamıyor. Metanol, karaciğere gittiği andan itibaren vücudun bunu dışarı atma şansı kalmıyor. Metil alkol nedeniyle zehirlenen kişi, ilk aşamada bunu anlamayabilir. Metil alkolden zehirlenen kişiler hastanelere ve tüm sağlık kuruluşuna başvurduklarında hekimlere ne zaman, ne miktarda alkol tükettiğini mutlaka söylemelidir. Çünkü metil alkol zehirlenmelerinde zaman çok önemlidir” dedi. Metil alkol zehirlenmesine karşı ne yapılması gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulunan Alp Karan, “Erken müdahale ile hastalar kurtarılabiliyor. Maalesef hayat kaybı genellikle geç müdahale veya hastaneye başvurmamış hastaların başına geliyor. Metanolün alımından hemen sonra mide yıkanması gerekir. Metanolün kandan temizlenmesi için diyaliz etkilidir. Tedavi sürecinde hastanın yaşamsal fonksiyonlarının desteklenmesi gerektiğinden, hastaların yoğun bakım ünitesine alınarak takip ve tedavi edilmesi şarttır” diye uyardı.

Esra ALTUNKES