Reklam
Reklam

AMBARGO ALTINDA ‘DEMOKRASİ’ DERSİ

Antalyalı gazetecileri konuk eden KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Ambargolar altında ülkedeki demokrasiyi yaşatmaya çalışıyoruz” dedi

AMBARGO ALTINDA ‘DEMOKRASİ’ DERSİ

Antalyalı gazetecileri konuk eden KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Ambargolar altında ülkedeki demokrasiyi yaşatmaya çalışıyoruz” dedi

AMBARGO ALTINDA ‘DEMOKRASİ’ DERSİ
16 Haziran 2019 - 13:48 - Güncelleme: 16 Haziran 2019 - 14:03

Şükranlarını sundu
Kıbrıs’a çıkarma yapan ve burada önemli temaslarda bulunan Antalya ve Alanyalı Gazeteciler, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan önce Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile bir araya geldi. Gazeteci konuklarını samimi bir ortamda karşılayan Bakan Ünal Üstel, ambargolar altında ülkedeki demokrasiyi yaşatmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu şartlar içerisinde Kuzey Kıbrıs’a gelerek yatırım yapanları yürekten kutlayan Bakan Üstel, “Bu şartlarda yatırımlar yapmak ve çarkı döndürmek gerçekten çok zor. Başta anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’ne ne kadar çok şükranlarımızı sunsak azdır” dedi.

Turizm yapamıyoruz
Üstel konuşmasını şöyle sürdürdü: “KKTC’de lokomotif sektörlerimizin başından gelen turizm ile bu yıl 1 milyara yakın ekonomiye katkı sağlandı. Bunu 2’lere 3’lere çıkarmak gerek. Ancak kolay değil. Hemen yanı başımızda 100 bin yatak kapasitesiyle rekabet içerisindeyiz ve onların baskısı altındayız. Son olarak 2017 yılı sonrası dünya sivil havacılık tarafından ambargo konuldu. Yani buradan Londra’ya gitmek ve oradan gelmek isteyen vatandaşlar anavatanda bir yere gelecek, inecek ve uçağını değiştirecek ve öyle gelecek. Zaman turizmde çok önemli. Eskiden Londra’dan KKTC 4 saat iken şimdi 8 saat oldu.  Yani biz bu şartlar altında turizm yapıyoruz.” Dünyanın kendilerini görmemezlikten geldiğini anlatan Bakan Üstel, kendilerini iyi anlatmaya ihtiyaçlarının olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Ersin Tatar tarafından plaket verilen gazetemizin Genel Koordinatörü Şifa Çiçek, Antalyalıların Kıbrıs’a bakış açısını anlattı, iş birliğinin güçlenmesi gerektiğini ifade etti.

Kıbrıs gezisine Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına katılan ve aynı zamanda AGC Başkan Yardımcısı olan gazetemizin Genel Koordinatörü Şifa Çiçek, Bakan Üstel ile Kıbrıs-Antalya arasındaki iş birliğini konuştu.

Seferler başladı, yolculuk 3 saat
Alanya ile Kuzey Kıbrıs’ın sahil şehri Girne’ye başlayan feribot seferi 14 Ekim’de sona erecek. Akgünler Febibot’un yetkili acenteliğini yapan Today Tourism Travel Agency Genel Müdürü Bekir Yıldırım yaptığı açıklamada, Alanya KKTC feribot hattının 2018 yılında başladığını, 2019 yılında da devam etiğini belirtti. Feribot seferlerinin Alanya’dan Kuzey Kıbrıs’a Cuma ve Pazartesi günleri, Kuzey Kıbrıs’tan Alanya’ya ise Perşembe ve Pazar günleri düzenlendiğine işaret eden Yıldırım, “Karşılıklı seferler saat 11.00’de başlıyor ve yolculuk 3 saat 15 dakika sürüyor. Gidiş geliş bilet bedelleri vergiler dahil 515 TL. Bu fiyatlar taban fiyatıdır. Talep arttıkça fiyatlar yükselebiliyor. İlave olarak paket programlarımız da var. Cuma-Pazar günleri arası 2 gecelik paket turumuz var. Bu turda feribot biletleri, şehir içi oteller ve şehir turu dahil 1150 liradan başlayan fiyat uygulanıyor” dedi. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, karşılıklı turizmin önemine değinerek deniz otobüslerinin yeniden seferlere başlamasının ulaşım imkanlarının gelişmesi adına önemli olduğunu belirtti. Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Gaye Coşkun da, iş birliği yapmak için bu geziyi düzenlediklerini ve hem turizm hem kültürler arası iş birliğini güçlendirmek adına KKTC’yi ziyaret ettiklerini söyledi. Coşkun, turizm adına kültürel ve ticaret anlamında temeller atmak istediklerini ifade etti. Coşkun, Başbakan Tatar’a yeni görevinin hayırlı olmasını da diledi.

Gazetecilerden ‘tarihi’ gezinti
Deniz otobüsü seferlerinin yeniden başlamasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) giden Antalya ve Alanyalı gazeteciler, ülkenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Girne Acapulco Hotel’e giriş yapan gazeteciler ilk gün Barbarlık Müzesi’ni gezdi. Daha sonra Arasta, Arabahmet, Lokmacı Kapısı Yeşil Hat, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Osmanlı Kütüphanesi’ni gezen gazetecileri, ziyaretin ikinci günü ise daha yoğun bir program bekliyordu. Kıbrıs’ın gizemli evi olarak bilinen Mavi Köşk’ü ziyaret ederek güne başlayan gazeteciler, sonrasında ise Kormacit Sadrazam Köy, Türkiye’den gelen su depolama alanı, Girne Kalesi’ni de gezmeyi ihmal etmedi. Organizasyonun baş sorumlusu KKTC Turizm Temsilcisi Nazmi Pınar, ziyaret boyunca gazetecilerle yakından ilgilendi.

 
Asrın projesi
Antalyalı gazeteciler, gezi esnasında tamamı Türk mühendisler tarafından yapılan ve asrın projesi olarak lanse edilen Geçitköy Barajı’na da uğramayı ihmal etmedi. KKTC Su Temin Projesi sayesinde Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajında depolanan su, Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre (66,5 kilometre askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 106 km uzunluğundaki hat ile KKTC’de inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılıyor. Proje ile KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su iletilirken, bu suyun 37,76 milyon metreküpünün (%50,3) içme-kullanma ve sanayi suyuna, geriye kalan 37,24 hm3’ü (%49,7) sulama suyu olarak kullandırılıyor.

Basın heyetinde yer alan isimler 

Gaye Coşkun - Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Şifa Çiçek- Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı

Sabri Çağlar – Türkiye Spor Yazarları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Necati Şatana - ALTSO Basın Müşaviri

Ferit Kesen – Yeni Alanya Genel Yayın Müdürü

Ali Doğan - Alanya Adres Yayınları Müdürü

Zeliha Basar - Haber Alanya Gazetesi Sayfa Sekreteri

Mustafa Kurt - Anadolu Ajansı Alanya Muhabiri

Eyüp Burak Gül - Gerçek Alanya Gazetesi Muhabiri

Emin Demir - Turizm Days Gazetesi sahibi

Ahmet Demir - Antalya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi

Murat Şentürk - Akdeniz Bülten Dergisi Haber Koordinatörü

Akif Arıcı - Kanal V muhabiri

Sercan Ayıs - Aksu Vatan Gazetesi sahibi

Şifa ÇİÇEKReklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum