Reklam
Reklam

Enerji krizini AKSA çözdü

Enerji krizini AKSA çözdü

Enerji krizini AKSA çözdü
25 Aralık 2010 - 11:30

Ali Metin Kazancı Doğalgaz Enerji Santrali Müdürü Ahmet ޞahbaz, AKSA santrali olmasaydı Antalya'nın artan enerji talebinin karşılanmasında ciddi sıkıntı yaşanacağını bildirdi

Tartışma konusu santral
ޞahbaz sürekli tartışma konusu olması sebebiyle kendilerini ifade etme ihtiyacı hissettiklerini, bu nedenle de santrali gazetecilere gezdirme kararı aldıklarını söyleyerek, Santralimiz 2008'de 64 gün gibi rekor seviyede hizmete girdi. AKSA olmasaydı Antalya'nın enerji artış talebini karşılamakta büyük sıkıntı yaşanacaktı' diye konuşu. Antalya'da ilk kez doğalgazla çalışan bir santral kurulduğunu, bu konudaki bilgi eksikliğinden ötürü zaman zaman yanlış anlaşılmalar meydana geldiğini ifade ede ޞahbaz, amaçlarının gazeteciler kanalıyla kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğunu ifade etti. ޞahbaz, 'Santralimiz 2008'de 64 gün gibi rekor seviyede hizmete girdi' dedi.

Antalya'nın enerjisi AKSA'dan
ޞahbaz, 2006-2007'de Türkiye'nin enerji talep artışının yüzde 8,5 olmasına karşın Antalya'nın talep artışının yüzde 13,48 olarak gerçekleştiğini söyledi. ޞahbaz, Antalya ve civarının enerji talebini karşılayan Ali Metin Kazancı Doğalgaz Enerji Santralini basın mensupları gezdi. Santralin ikinci işletme yılının tamamlanması sebebiyle düzenlenen programda gazetecilere tesis hakkında bilgi verildi. Antalya'da ilk kez doğalgazla çalışan bir santral kurulduğunu, bu konudaki bilgi eksikliğinden ötürü zaman zaman yanlış anlaşılmalar meydana geldiğini ifade ede ޞahbaz, amaçlarının gazeteciler kanalıyla kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğunu ifade etti. Ahmet ޞahbaz Döşemealtı ilçesi sınırları içindeki Selimiye köyünde kurulu bulunan doğalgaz enerji santralinin iki bölümden oluştuğunu bildirerek, birinci ünitenin 250 megavat (MW), ikincisinin ise 900 MW kurulu güçten oluştuğunu söyledi.

64 günde hizmete girdi
ޞu an 850 MW kurulu güce sahip tesisin Nisan 2011'de 300 MW'lık gaz türbinin de devreye girmesiyle bin 150 MW'lık güce ulaşacağını belirten ޞahbaz, santralden yıllık 9 milyar kilovat/saat KWh elektrik enerjisi üretileceğini söyledi. Ahmet ޞahbaz bu rakamın 2009'da 5,5 milyar KWh olan Antalya tüketiminin çok üstünde olduğunu söyledi. ޞahbaz, AKSA santralinin sürekli tartışma konusu olması sebebiyle kendilerini ifade etme ihtiyacı hissettiklerini, bu nedenle de santrali gazetecilere gezdirme kararı aldıklarını söyleyerek, Santralimiz 2008'de 64 gün gibi rekor seviyede hizmete girdi. AKSA olmasaydı Antalya'nın enerji artış talebini karşılamakta büyük sıkıntı yaşanacaktı diye konuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum