Reklam
Reklam

Güzel bir hanımı asistan yapmayın

Sabancı ve Doğan gruplarında üst düzey yöneticilik yapan Tufan Darbaz, genç işadamlarına iş hayatında en çok yapılan hataları anlattı.

Güzel bir hanımı asistan yapmayın

Sabancı ve Doğan gruplarında üst düzey yöneticilik yapan Tufan Darbaz, genç işadamlarına iş hayatında en çok yapılan hataları anlattı.

Güzel bir hanımı asistan yapmayın
20 Aralık 2010 - 13:09

Sabancı ve Doğan gruplarında üst düzey yöneticilik yapan Tufan Darbaz, genç işadamlarına iş hayatında en çok yapılan hataları anlattı. Darbaz 'Güzel bir hanımı asistan olarak almayın' dedi

Akraba, eş dostla iş yapmak
Antalya Girişimci İş Adamları Derneği (AGİD) Genç Komisyonu tarafından düzenlenen 'Girişimcilik Platformu' toplantısına katılan Tufan Darbaz, 32 yıllık iş hayatı ve tecrübesini genç girişimcilerle paylaştı. Darbaz, Sabancı Holding'te uzun yıllar üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra 2001-2003 yıllarında da Doğan Holding'te CEO'luk görevini yürüttü. İş hayatında sık sık yapılan hatalara değinen Darbaz, şirketlerin özel bilgilerini en az iki farklı yerde yedeklememesini, hataların başında saydı. Diğer hataları da şöyle sıraladı: 'Çok güzel bir hanımı asistan yapmak. Rakip, medya ve siyasetle kavga etmek. Akraba, eş, dost ile iş yapmak. Teknolojiyi ve danışmanları ıskalamak. Örnek almamak. Çağrı hizmetleri, satış sonrası hizmetler ve marka bilincinin gelişmemiş olması.'

Gelecek tahminleri
Gelecek trendleri hakkında da öngörülerde bulunan Tufan Darbaz, iş modellerinin sosyal medya ve mobil işetişim gibi yeni teknolojiler çerçevesinde şekilleneceğini dile getirdi. Fazla enerji ve doğal kaynak kullanımının baş ağrıtacağını ifade eden Darbaz'a göre, gelecekte devlet-özel sektör birlikteliği ön plana çıkacak. Yeni kuşak işgücüyle çalışmak zorlaşacak. Dünya daha rekabetçi olacak. Enerji, telekomünikasyon, perakendenin yıldızı parlayacak. Sağlık sektörü en çok para harcanan sektörler arasında yer alacak. Medya, mobil iletişimin bir parçası olacak. Gıda ve tarımın yıldızı yeniden parlayacak. Perakendeciler derinlemesine bilgi vermedikleri sürece yaya kalacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum