Reklam
Reklam

Hayırlı karar

Başbakan afişler için Akaydın'a kızıp, 'Aldatmaca bilboardları bu millet yutmaz. Sen belediye başkanısın ne iş yaparsın' demişti.

Hayırlı karar

Başbakan afişler için Akaydın'a kızıp, 'Aldatmaca bilboardları bu millet yutmaz. Sen belediye başkanısın ne iş yaparsın' demişti.

Hayırlı karar
15 Aralık 2010 - 13:46

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın talimatıyla referandum öncesi kentin çeşitli noktalarına asılan ve Valilik kararıyla kaldırtılan 'Hayır'lı bilboardlar için mahkeme kararını verdi.

Başbakan Erdoğan'ın Antalya'da yaptığı miting öncesinde, CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 12 Eylül Anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' diyen partisine destek vermek için miting öncesi kelime oyunu yaparak Erdoğan'ın geçeceği yollar başta olmak üzere kentin ana caddelerindeki reklam panolarını, 'Hayır'lı afişlerle donatmıştı. Reklam panolarını, partisinin referandum görüşünü temsil eden 'Hayır' ifadesinin büyük puntolarla yazıldığı sosyal mesaj içerikli ilanlarla donatmıştı. Antalya Valiliği, afişlerin 23 Ağustos'a kadar sürecek olan referandum propaganda yasaklarına aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle toplatılmasına karar vermişti. Büyükşehir Belediyesi'nin, bilboardları kaldırttığı için Antalya Valiliği aleyhine 6 Ağustos 2010 günü İdare Mahkemesi'nde açtığı dava karara bağlandı. Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan mahkeme, itirazın Seçim Kurulu yerine kendilerine başvurulduğunu belirterek, inceleme olanağı bulunmadığı gerekçesiyle itirazı reddetti.

Öfkeyle kalktı zararla oturdu
Harekete geçen Akaydın, valiliğin kararını yargıya taşıyacaklarını açıklamıştı. Belediye, hukuka aykırı olduğu ileri sürülen valilik kararının iptali için Antalya 1. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Konuyla ilgili kararını referandumdan bir ay sonda 13 Ekim'de açıklayan 1. İdare Mahkemesi, itirazın kendilerine değil Seçim Kurulu'na yapılması gerektiğini belirterek, 'Bu davanın mahkememizce inceleme olanağı yoktur' dedi. Kararda, 'belediyeye adeta hukuk dersi verilerek', 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 61. maddesine vurgu yapılarak, karar açıklandı. 'İlan ve Reklam Yerleri ile İlgili Yasaklar' başlıklı bu maddede, 'Seçimin başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar, kanunda belirtilen yerler dışında, siyasi ilan içeren reklam ve afiş, poster, pankart veya parti bayrağı gibi malzemelerin asılması ve teşhiri yasaktır. Aksi halde bu ilan ve reklamlar kaldırılır. Bu maddede belirtilen yasaklarla ilgili işlem yapma yetkisi, seçimin başlangıç tarihinden, oy verme gününden önceki 30'uncu güne kadar mülki makamlara, son 30 gün içinde ise ilçe seçim kurullarına aittir' deniliyor. Mahkeme ayrıca, 57 TL yargılama giderinin de belediyeden alınmasına hükmetti.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum