Reklam
Reklam

Hayvanlarımızı kaçırıyorlar

Mehmet Öz,Antalya'ya tatile gelen bu kişilerin, buradan sürüngen ve amfibik tür örneklerini yurtdışına kaçırdıklarını bildirdi.

Hayvanlarımızı kaçırıyorlar

Mehmet Öz,Antalya'ya tatile gelen bu kişilerin, buradan sürüngen ve amfibik tür örneklerini yurtdışına kaçırdıklarını bildirdi.

Hayvanlarımızı kaçırıyorlar
11 Aralık 2010 - 23:16

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öz, bazı turistlerin Antalya'daki tatilleri sırasında amfibik ve sürüngen türlerden örnekleri yurtdışına kaçırdığını ve üniversitelere sattığını ileri sürdü

Seminerde açıkladı
Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ''Antalya Bölgesi Yaban Hayatı'' konulu seminer, Olbia Salonu'nda yapıldı. Seminerde konuşan AÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öz, Türkiye'deki 32 amfibik türün 13'ünün, 11 kaplumbağa türünün 6'sının, 68 kertenkele türünün 17'sinin, 55 yılan türünün de 15'inin Antalya'da yaşam alanı bulunduğuna dikkati çekti.
Antalya'nın sahip olduğu sürüngen ve amfibik tür zenginliğiyle bazı kötü amaçlı kişilerce de ziyaret edildiğine dikkati çeken Mehmet Öz, Antalya'ya tatile gelen bu kişilerin, buradan sürüngen ve amfibik tür örneklerini yurtdışına kaçırdıklarını bildirdi.

Gümrükte yakalandı
Son olarak yurtdışına çıkarılmak üzere 100 semenderin gümrükte ihbar üzerine yakalandığını anlatan Mehmet Öz, şöyle konuştu: ''Bazı yabancılar buraya tatil için geliyorlar. Bir yandan tatil yapıp bir yandan da hayvan örnekleri topluyorlar. Sonra bu türleri yurtdışındaki üniversitelere, tanesi 100 avrodan satıyorlar. Yani tatil masraflarını bu şekilde çıkarıyorlar. Bu konunun önlenmesi için İçişleri ve Dışişleri Bakanlığına başvuruda bulunduk ve gümrük kadrolarında biyolog kadrosu oluşturulmasını istedik. Henüz gümrüklerde böyle bir birim oluşturulmadığı için biyolojik zenginliklerimiz yurtdışına kaçırılıyor.''

YORUMLAR

  • 0 Yorum