Reklam
Reklam

Her yeniliğin takipçisiyiz

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Birlik olarak her yeniliğin takipçisi, destekçisi ve katılımcı paydaşı olacağız” dedi

Her yeniliğin takipçisiyiz

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Birlik olarak her yeniliğin takipçisi, destekçisi ve katılımcı paydaşı olacağız” dedi

Her yeniliğin takipçisiyiz
21 Şubat 2020 - 15:49

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, turizmle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yağcı, “Ülkemiz turizmi, ciddi değişimlerin yaşandığı, dinamik bir yıl geçirdi. Bunda en büyük pay; vizyon sahibi olanların kararlı tutumlarıdır. Bir 10 yıl sonra göreceğiz ki, 2019’da atılan adımlar gerekliydi. Kamu ve özel sektör olarak eksik kaldığımız noktalar elbette oldu, olacaktır. Çünkü, bu değişimin doğal sonucudur. Önemli olan azim ve kararlılıktır” dedi.


 
Dersler çıkardık
Turizm Geliştirme Ajansı’na değinen Yağcı, “Ajansın yapılanması, konaklama vergisi, yasal değişiklikler, Bakanlığımızın ve sektörün, geçmiş on yıllara göre daha aktif rol almaya başlaması ve beraberinde dilekler, şikayetler vs. bunların hepsi, doğal mecrasında akıp gitmektedir. Etki-tepki ve sentez üçgeninde 2016 krizinden bu yana daha iyiyiz, bu kesin.
Bu arada, 2016 krizinin de analizini iyi yapalım. Çünkü, 2019’da yaşadıklarımız bir anlamda, çıkardığımız derslerdir aynı zamanda” şeklinde konuştu.  
 
Sürece dahil değiliz
“Şurası bir gerçektir ki, dahil olmadığınız süreçlerle ilgili olarak karar alamayız” diyen Yağcı,  
“İşte Türkiye turizmi, 2023 Master Planı ile uluslararası oyuna dahil olmakta önemli bir adım atmıştır. Sıra bu adımın, yeniliklerle desteklenmesindedir. Mesela biz AKTOB olarak, Antalya özelinde bazı yenilikler planladık. Öncelikle Antalya’nın turizm sektörünün gerçek büyüklüğünü ortaya çıkarmak için ekonomik ve sosyal bir araştırma planladık.  Ekonominin girdi-çıktı modelini, Antalya için oluşturacak ve turizmin etkilerini, verilerle oraya koyacağız” diye konuştu.  
 
Hak ettiğimiz sezonlar olsun
Yağcı, şöyle devam etti: “Bu ve benzeri çalışmalar da gösterecektir ki, kamunun bu kadar önemli gayretleri, sektörden sorumlu her kurumun, birliğin destekleri, yeni fikirleri ile hayat bulabilir. Aslında bu, çoktan yapılması gereken, sorumluluklardan yalnızca biridir. Her alanda planlarımızın daha somut hale geldiği bugünlerde başlamamız yerinde olacaktır. Birlik olarak her yeniliğin takipçisi, destekçisi ve katılımcısı-paydaşı olacağız. Ülkemizin daha iyiye gitmesi için bunca insan mesai yapıyorsa, buna değer vermek lazım. Biz öyle yapmakta kararlıyız. Hak ettiğimiz iyi sezonlar olsun.”
Umut ÖZEN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum