Reklam
Reklam

Herkesin gözü yolda

Yasa çıkarsa güvenlikçilerin toplu iş sözleşmesi yapma hakkı doğacak.

Herkesin gözü yolda

Yasa çıkarsa güvenlikçilerin toplu iş sözleşmesi yapma hakkı doğacak.

Herkesin gözü yolda
11 Aralık 2010 - 12:49

Özel Güvenlik Görevlileri Sendikası (Öziş-Sen) Akdeniz Bölge Temsilcisi Bolat Ankaralı, güvenlikçilerin kaderinin yeniyılda çıkacak olan üye barajının kaldırılacağı günü beklediğini söyledi. Yasa çıkarsa güvenlikçilerin toplu iş sözleşmesi yapma hakkı doğacak.

Yüzde 51 şartı
Özel Güvenlik Görevlileri Sendikası (Öziş-Sen) Akdeniz Bölge Temsilcisi Bolat Ankaralı, 'Özel güvenlik ile ilgili Türkiye genelinde yüzde 10 barajının kalkmasını bekliyoruz. Öz-İş Sendikasının Hükümet ile masaya oturabilmesi için gereken ülke genelindeki toplam güvenlikçi sayısının yüzde 10'u yani yaklaşık 17 bin kişinin kaydı zorunluluğunun olması bizi zorluyor. Yasanın 17 Ocak tarihine kadar çıkacağı söyleniyor. İş yeri barajı yani çalışan güvenlikçi sayısının yüzde 51'i şartı geriye kalacak eğer kanun çıkarsa sadece işyerinde çalışan güvenlikçilerin yarısının bir fazlası toplu sözleşme hakkı doğuracak' dedi.

300 üye burada
Ankaralı, 'Türkiye'de sendikaya 10 binden fazla üye kaydı yapılırken Antalya'da 300'ün üzerinde güvenlikçi sendikaya kayıt yaptırdı. Son olarak Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'nde çalışan güvenlikçilerin birçoğunu sendikaya kaydettik. Belediyeler ve kamu kuruluşları ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Güvenlikçilerin sendikalı olarak çalışması ve toplu iş sözleşmesi yapılması ile, arkasında bir güç olduğunu hissederek daha özverili çalışmasını sağlanacak, haksızlığa uğrama ihtimalleri de azalacak' diye konuştu.

Baraj şartı var
Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Tüm Özel Hizmet Çalışanları Sendikası(Öziş-Sen) adıyla 7 Eylül 2009'da kurulan sendika yeni düzenlemeyi dört gözle bekliyor. 2822 Sayılı yasaya göre sendikal barajlar ve sendika özgürlüğü ile ilgili şu koşullar yer alıyor: 'Kurulu olduğu işkolunda çalışan işçilerin en az % 10'unu üye yapamayan sendika belirli bir işyerinde % 100 çoğunluğa bile sahip olsa, toplu iş sözleşmesi yapamayacaktır. İşkolunda % 10 barajını aşan bir sendika belirli bir işyerinde çalışan işçilerin ancak yarısından fazlasını üye yaparsa toplu iş sözleşmesi yapabilecektir' deniliyor.

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum