Reklam
Reklam

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da tarım sektörünün 5 milyar dolara yakın üretim yaptığını belirtti.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da tarım sektörünün 5 milyar dolara yakın üretim yaptığını belirtti.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
13 Aralık 2010 - 14:10

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıda Yeni Hal Yasası tartışıldı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, '2011 Mart ayında tarihten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' dedi

Toplantının açılışında konuşan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'da tarım sektörünün 5 milyar dolara yakın üretim yaptığını belirtti. Budak, Antalya tarımının son yıllarda büyük sıçrama yaptığının altını çizerek, 15 yıl önce 50 milyon dolar olan tarımsal ihracatın 500 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. Yeni Hal Yasası'nın Antalya'yı yakından ilgilendirdiğini ifade eden Budak, hal kayıt sisteminin önemine işaret etti ve tarıma dayalı bir veri tabanı oluşturulması gerektiğini vurguladı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel de, toplantının, yeni yasayı sektör temsilcileriyle istişare etmek için organize edildiğini belirterek, ''Sizleri dinlemeye, fikirlerinizi almaya geldik'' diye konuştu.
Yücel, Yeni Hal Yasası'nın Mart 2011'de yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, ''Bu tarihten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm toptancı haller ulusal bir borsa haline gelecek'' dedi.
İsmail Yücel, yeni yasadaki en temel değişikliğin hal kayıt sistemi ile ilgili olduğunu belirterek, ürünün hale bildiriminin bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti.

Rüsum paylaşımı yeniden düzenlenmeli
Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal ޞube Müdürü Rıza Uysal ise, tarım sektörünün öneminin her geçen gün arttığına dikkati çekerek şunları söyledi: ''Antalya'da 100 bin çiftçimiz var. Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 16'sı Antalya'dan yapılıyor. Yeni Hal Yasası'nda belediyelerin olumsuz bulduğu iki konu var. İlk olarak yasadaki rüsum paylaşımı konusu yeniden düzenlenmeli. İkinci olarak da belediyelere, yeni yasaya göre belirlenen alt ve üst yapıların yatırımlarını 3 yıl içinde yapmaları zorunluluğu getiriliyor. Mali kriz içinde olan belediyelerin, çalışanlarına bile maaşlarını zor verirken bu yapıları 3 yıl içinde yapmaları pek mümkün görünmüyor.'' Daha sonra, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı İmdat Ersoy ile İç Ticaret Müdürlüğü Daire Başkanı Dursun Coşkunçelebi, yeni yasa ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi ve soruları yanıtladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum