Reklam
Reklam

İhale kime kalıyor?

Türkiye'nin en büyük, tünelli ve 360 derecilik ilk panaromik akvaryumu olacak

İhale kime kalıyor?

Türkiye'nin en büyük, tünelli ve 360 derecilik ilk panaromik akvaryumu olacak

İhale kime kalıyor?
10 Aralık 2010 - 18:14

Büyükşehir'in Minicity yanında 30 bin metrekarelik alanda yapacağı ilk panaromik akvaryumun ihalesinde en şanslı firmanın, Marınescape firmasının olduğu, firmanın belediyeye proje hazırladığı iddia ediliyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Arapsuyu 7 parselde kayıtlı taşınmazın (Minicity yanı) 30 bin metrekarelik bölümünde, belediye tarafından hazırlanan konsept projede belirtilen akvaryum ve içerisinde yer alan, diğer tesislerin inşası ve 25 yıl süreyle kiraya verilmesi için ihale açtı. İşin tahmini bedeli 28 milyon lira, katılımcılardan alınacak olan geçici teminat bedeli 852 bin lira olarak belirlendi. Kesin teminat ise işin tahmini keşif bedeli sonucu oluşacak yıllık kira bedelinin yüzde 6'sı oranında alınacak. İhale, kapalı teklif (arttırma) usulü ile 23 Aralık 2010 tarihinde saat 15.30'da Antalya Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilecek. İstekliler şartnameyi belediyeden bedeli mukabili temin edebilecekler. ޞartnameye göre hazırlanacak olan teklif mektupları ise ihale günü ihale saatine kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümen Başkanlığına verilecek.

Marinescape'nin şansı yüksek
Siyasi kulislerde Büyükşehir Belediyesi'nin Arapsuyu'nda Minicity yakınında yapacağı 30 bin metrekarelik akvaryum işi ihalesini, dünyanın bir çok ülkesinde ünlü akvaryumları yapan Marınescape isimli Yeni Zelanda kökenli bir firmasının kazanacağı öne sürülüyor. Firmanın şimdiden bir proje hazırladığı ve belediyeye sunduğu kulislerde dillendiriliyor. İhaleye ise 3-4 firma ilgi gösteriyor. Bu firma ABD, Avrupa, Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Edinburg, Çin ve İstanbul gibi bir çok ülke ve kentte içinde tüneller olan 20'yi aşkın akvaryum yapan ünlü bir firma olarak biliniyor. Dokuma ihalesini alan ancak sivil toplum örgütlerinin büyük tepkisini çeken Multi Turkmall firması ile birlikte çalışıp birkaç yıl önce 'İstanbul Sualtı Dünyası' adlı bir şirkette kuran Marınescape firması ortağı mühendis Ian Mellsop'un, bu şirket üzerinden Türkiye'de başka akvaryumlar da açmak için girişimde bulunduğu öne sürülüyor. Akvaryumun tuzlu su akvaryumu olacağı, 3 bin tonu aşkın olacağı, içinde köpek balıkları, orfozlar, vatozlar, amazon balıkları benzeri sayısı binleri aşan sualtı canlısı olacağı öne sürülüyor.

Ülkemizin en büyük akvaryumu
Bir süre önce de Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada Türkiye'nin en büyük akvaryumunun Antalya 2'nci Fuar Alanı bölgesinde yapılacağını bildirmişti. Aktekin, akvaryumun 10 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye'nin en büyüğü, 360 derece panoramik akvaryum bölümüyle de dünyada ilk olma özelliği taşıyacağını belirtmişti. Yaklaşık 20 milyon Avro arasında bir yatırım gerektiren projenin yap-işlet-devret modeliyle inşa edileceğini söyleyen Aktekin, proje de Büyükşehir Belediyesi'nin akvaryum gelirinden pay alacağını anlatan Aktekin, 'Akvaryumun içinde 360 derecelik panoramik başka bir akvaryum da bulunacak ve dünyada bir ilk olacak. Akvaryuma, alt bölümünden merdivenle girilecek. Çepeçevre camla kaplanacak. Ziyaretçiler ayaklarının altında yüzen balıkları görebilecek' demişti.

Deniz bitkileri de olacak
Deniz canlılarının yanı sıra deniz bitkilerinin de sergileneceği akvaryum projesiyle 3-4 firmanın ilgilendiğini duyuran Aktekin, 'Bir ana akvaryum ve birkaç küçük akvaryum bulunacak. Ana akvaryumun içinden insanların geçebileceği tünel yer alacak. Bunun yanında kompleksin içinde sergi, eğitim ve gösteri salonları, yeme içme üniteleri de yer alacak' diye konuşmuştu. Konyaaltı'nda hayata geçirilecek dev akvaryum projesinde tünellerin içinden geçecek toplam gezi alanı 140 metre uzunluğunda olacak. 14 farklı sergi alanının bulunacağı dev akvaryumda toplam 2 milyon 100 bin litre deniz suyu kullanılacak. İçinde akvaryum mağazası ve kafenin bulunacağı akvaryumda köpekbalıkları için oluşturulacak özel bir bölümde tüneller bir gemi batığının içinden geçirilecek

ޞükrü AĞIRMAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum