Reklam
Reklam

İklim çalıştayı başladı

Çalıştayın açılışında konuşan Ali Rıza Koç, BM'nin ''Biyoçelitlilik hayattır.dedi

İklim çalıştayı başladı

Çalıştayın açılışında konuşan Ali Rıza Koç, BM'nin ''Biyoçelitlilik hayattır.dedi

İklim çalıştayı başladı
18 Aralık 2010 - 12:34

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği ve Manavgat Meslek Yüksek Okulu'nun, ADO Enerji Aޞ işbirliğiyle düzenlediği 'Akdeniz Eylem Günü 2010 - İklim Değişikliklerinin Toros Dağları Biyolojik Çeşitliliğine Etkileri Çalıştayı' Manavgat'ta başladı

2011 Orman Yılı
Çalıştayın açılışında konuşan Ali Rıza Koç, BM'nin ''Biyoçelitlilik hayattır. Biyoçeşitlilik hayatımızdır'' sloganıyla ilan ettiği '񟭊 Uluslararası Biyoçeşitlilik Yılı'' dolayısıyla dünyada biyolojik çeşitliliğin öneminin anlaşılması için yıl içerisinde önemli bilimsel çalışmalar yapıldığını kaydetti. BM'nin bu temasını '񟭋 Uluslararası Orman Yılı'' olarak yeni yıla devrettiğini hatırlatan Koç, yıl biterken, Avrupa Komisyonu'nun, AB Biyoçeşitlilik Eylem Planı kapsamında hedeflerine ne ölçüde ulaşabildiğinin de değerlendirme raporu ile ortaya çıktığını dile getirdi.

Çalıştay iki gün sürecek
Koç, yayımlanan rapordaki göstergelerin, biyoçeşitlilik kaybının önlenmesinde belirlenen hedefe ulaşmadığını gösterdiğini vurguladı. Koç, ''Dünyada ve Avrupa'da bilimin ışığında biyolojik çeşitliliğin önemi her yönüyle ortaya çıkarılmaya, aynı zamanda kayıplar nedeniyle endişeyle takip edilerek gerek bölgesel gerekse küresel ölçekte yeni tedbirler belirlenmeye çalışırken, ülkemizde biyoçelikliliğimizi koruma adına gelişmeler yeterli seviyede olamamıştır'' diye konuştu. İklim değişikliklerin biyoçeşitlilik üzerindeki olumsuz etkileri, ortaya çıkacak tehditler ve kayıplar ile alınması gereken tedbirlere dikkati çekmeyi amaçlayan çalıştay iki gün sürecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum