Reklam
Reklam

İYİ Parti’de çek skandalı

Antalya İYİ Parti’de sahte imzalı çek skandalı iddiası patladı. İddiaların odağındaki Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi susmayı tercih etti

İYİ Parti’de çek skandalı

Antalya İYİ Parti’de sahte imzalı çek skandalı iddiası patladı. İddiaların odağındaki Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi susmayı tercih etti

İYİ Parti’de çek skandalı
01 Aralık 2019 - 21:18

Bulut önce aday oldu
30 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi başlayan süreç şöyle gelişti. İddiaya göre İYİ Parti Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Barış Bulut, 2009-2014 yılları arasında olduğu gibi yine CHP’den Muratpaşa Belediyesi Meclis Üyesi olmak istedi. Bulut o dönem İmar Komisyonunda da yer alıyordu. Bu amaçla CHP’nin kapısını çaldı. Ancak başarılı olunamadı. Babası Ortopedist Doktor Arif Bulut onun tekrar meclise girmesini çok istiyordu. İddiaya göre Bulut, MHP ile de görüşmeler gerçekleştirdi. CHP ve Muratpaşa olmayınca son olarak İYİ Parti kontenjanından Kepez’de aday oldu. Ancak CHP-İYİ Parti koalisyonu sonucu İYİ Parti’nin adayı Murat Dinç; CHP’den Kepez Belediye Başkan Adayı olarak çıktı. Durum böyle olunca tüm İYİ Partili meclis üyesi adayları da Millet İttifakı kapsamında CHP sıralarından seçime girdi. İYİ Parti’li Bulut iddiaya göre bu sırada sebebi bilinmemekle beraber adaylıktan çekilmek istedi ancak çevresi buna izin vermedi. Ardından Bulut’un adaylığı kesinleşti.
 
Reklamcılara verildi
Seçimlere bir ay kala Barış Bulut kendi şirketinin ismine çekler keserek İYİ Parti’ye maddi destekte bulundu. Çeklerin ödenme tarihleri ise seçimden sonraya aitti. Çekler, seçim harcamaları yapan parti yönetimine, İYİ Parti’li bazı belediye başkan adaylarına ve Kepez’deki ittifak sonucu CHP’den başkan adayı olan İYİ Parti’li Murat Dinç’e verildi. Birilerine göre 850 bin lira dolayında olduğu ileri sürülse de 300 bin lira dolayındaki çekleri alan başkan adayları, seçim kampanyası harcamaları kapsamında reklamcılara ödeme karşılığında bu çekleri verdi. Hatta bazı reklamcılar bu çeklerin karşılığında fatura bile kesti. Seçim bittikten sonra Barış Bulut meclise girdi. 3 isimle birlikte CHP’den Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçildi. Ekim ayı başında da Kepez meclisinde diğer İYİ Partililer ile birlikte ilçedeki caddeye Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in adının verilmesine CHP’li meclis üyesi Mustafa İlhan’ın şerh koymasına tepki göstererek CHP'den istifa ederek İYİ Parti’ye geçti ve bu mecliste 4 isimle İYİ Parti grubu kuruldu.
 
Çek Bulut’un imza kimin?
Keşide tarihleri geldiğinde ise olanlar oldu. Çekleri bankaya bozdurmaya götüren reklamcılar şok oldu. İYİ Parti’li Barış Bulut’a ait çeklerin üzerindeki isim ile imza birbirini tutmuyordu. Keşideci ile imzanın birbirini tutmaması ve karşılıksız olması nedeniyle banka hemen bir yazı yazdı, durumu tespit etti. Sahte imzalı çeklerin de tahsilatı yapılamadı. Reklamcılar çek dolandırıcılığından savcılığa başvurmaya hazırlanırken bu skandal sonrası zan altında kalan belediye başkan adayları çeklerin karşılığı olan bedeli bankadan kredi çekerek, evini ve arabasını satarak reklamcılara peşin ödemek zorunda bırakıldı. Çek skandalı patlayınca devreye İnşaat Mühendisi Barış Bulut’un kuzeni Müteahhit Mustafa Deniz Yılmaz girdi. Sahte imzalı çekleri peyderpey ödemeyi taahhüt etti. Ancak Yılmaz da çeklerin tamamını ödemedi. Hatta seçilemeyen İYİ Parti’li bir belediye başkan adayı, tüm bunlara sessizce isyan ederek Barış Bulut veya herhangi birinden dahi bu parayı tahsil etmedi. Kredi çekerek kendisinin reklamcıya verdiği Barış Bulut’a ait çekin karşılığını cebinden ödedi. Bir diğer başkan adayı ise çeklerin karşılığını evini, arabasını satarak ödedi ve Bulut’tan bu parayı talep etti. Bulut yerine Mustafa Deniz Yılmaz peyderpey ödemeler yapmaya başladı.
 
Kuzeni ödemeye başladı
Bunun üzerine neden Barış Bulut yerine Mustafa Deniz Yılmaz’ın ödeme yaptığı merak konusu oldu. Mustafa Deniz Yılmaz’ın MİY Proje firmasındaki ortağının isminin Mustafa İlhan olmuş olması da dikkat çekti. Bu kişinin meclis üyesi Mustafa İlhan olup olmadığı ise bilinmiyor. Aynı zamanda ünlü bir koleji işleten Divarcı ailesinin de damadı olarak göze çarpan Mustafa Deniz Yılmaz gibi kuzeni İYİ Parti’li Barış Bulut da Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan’ın damadı olarak tanınıyor. Barış Bulut’un da kendi çeklerine neden imza atmadığı, attıysa imzanın neden farklı olduğu, çeklerdeki imzanın kime ait olduğu, neden partiye kendisine ait olmayan imzaların yer aldığı çekleriverdiği merak ediliyor. İddiaların sorulduğu Barış Bulut, bu konu parti içinde bazı platformlarda sert bir biçimde tartışılırken susmayı tercih etti.
 
Kimler ne dedi?
Mustafa Deniz Yılmaz ise çeklerin sahteliği konusundaki iddiaları yalanladı hatta böyle bir çek olayının varlığını dahi kabul etmedi. Partide olayların yaşandığı dönemde il başkanı olan Ahmet Aydın ise çek olayına ilişkin iddiaların devam ettiğini, bir ara birilerince parti içerisinde dedikodu üretilerek isminin bu çek olayına bulaştırılmak istendiğini, çeklerden birini kendisinin bozdurduğunun ima edildiğini, buna çok bozulduğunu, hak etmediği ithamlar sebebiyle parti içinde bazı sözler sarf ettiğini anlattı. Partinin Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut ise çek olayının içeriğinden haberdar olmadığını, il yönetimin haberdar olduğunu ileri sürdü. Ancak çek koçanları, fotokopileri, bu çeklere karşılık kesilen faturalar elden ele geziyor. Barış Bulut ise yaya geçiş sistemleri, inşaat, proje ve taahhüt işleri yapmaya devam ediyor.
 
Bulut açıklık getirmeli
İddiaları ortaya atan isimler ise şöyle konuştu: “Barış Bulut’un meclis üyesi seçilmediği takdirde çeklerin karşılığının ne olacağını hepimiz merak ediyoruz. Bir insanın kendisine ait çekin altındaki imza neden farklı bir imza olur. Barış Bulut farklı bir imza mı atmıştır yoksa bu çeki başkaları mı imzalamıştır? Neden farklı bir imza kullanılmıştır? Parti içerisinde huzursuzluk yaşanmıştır. Zaten Mustafa Deniz Yılmaz ile ilgili savcılıkta yer alan suç duyuruları da ortadadır. Barış Bulut’un çeklerini neden kuzeni Mustafa Deniz Yılmaz ödüyor. Kuzeni mi yazmış, o mu imzalamış merak ediyoruz. Barış Bulut ‘Kuzenim yazmış’ mı demek istiyor. Partiyi, yönetimi, biz üyeleri ve başkan adaylarını töhmet altında bıraktılar. Çeklerin bir bölümünü de ödemediler. Bunların karşılığını kim ödeyecek? Madem ödemeyecektiniz neden karşılığı olmayan çek kestiniz? Bunun yanıtlarını vermeleri gerekiyor. Hem partide hem de meclis çatısı altında bu konulara açıklık getirmeleri gerekiyor.Bulut ve çekleri ödeyenler ile ilgili çok ciddi iddialar ortalıkta dolaşıyor. Yakında bunlar tek tek açıklanacak. Kimin hangi amaçla ne yapmaya çalıştığı ortaya çıkacak. Neden bu şekilde partiye maddi zarar vermeye çalışıldı bunu bilmek herkesin hakkıdır.”
 
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum