Reklam
Reklam

İYİ Parti karıştı artçı şoklar kapıda

Çokal’ın istifasından sonra arka arkaya yeni istifalar geldi

İYİ Parti karıştı artçı şoklar kapıda

Çokal’ın istifasından sonra arka arkaya yeni istifalar geldi

İYİ Parti karıştı artçı şoklar kapıda
13 Şubat 2020 - 17:52 - Güncelleme: 13 Şubat 2020 - 19:06

İYİ Parti Antalya’da bugün yaşanan depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Kulislerden edinilen bilgilere göre önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de büyük çaplı istifalar bekleniyor
 
Gece yarısı istifası
Kongre sürecindeki İYİ Parti Antalya’da; 12 Şubat’ta saat 19.00 sıralarında İl Divan Kurulu Toplantısı sonrası Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç ile Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut görevden alındı. Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’a da kınama cezası verildi. Atama ile gelen İl Başkanı Yavuz Temizer yönetimindeki alınan bu kararlar sonrası istifalar peş peşe gelmeye başladı. İlk istifa, Perşembe gece saat 00.40 sıralarında Kumluca Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak’tan geldi.
 
Art arda istifalar
Ardından saat 01.00 sıralarında İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal; İYİ Parti STK’larla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, GİK üyeliği, Kurucu İlçe Başkanı olarak göreve başladığı İYİ Parti üyeliği görevlerinden istifa etti. Bir saat sonrasında Gençlik Kolları eski İl Başkanı ve partinin il yönetim kurulu üyesi Neman Asgari istifa etti. İstifacılar ardı ardına açıklama yaparken görevden alınanlar ise susmayı tercih etti. Konuyla ilgili görüştüğümüz Mustafa Gönenç, açıklama yapacağını duyurdu. Bugün ise Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut istifa etti.
 
(Mustafa Gönenç)

Tamamen duygusal mı?
İstifacılar kongrede aday olmalarının, seçilmelerinin ve istenilen isimlerin delege belirlenmesinin önüne geçebilmek için görevden alındıklarını öne sürüyor. Ancak kulislerde bambaşka bir iddia dillendiriliyor. Bu iddiaya göre Muratpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gönenç ile Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut; CHP'li Muhittin Böcek başkanlığındaki Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Antalya Anet A.Ş.’de yönetim kurulunda görev alarak maaş alıyor. İl Divan Kurulu toplantısında bu görevlerinden ve maaşlardan feragat etmeleri isteniyor ancak iki isim; maaş ve şirket yönetim kurulu üyeliğinden vazgeçmediği için görevden alınıyor. 
 
Zorlama bir başkanın ikbali uğruna…
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında toplanan divanın ardından kınama cezası verilen İYİ Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprak istifa ederken Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Türk Milliyetçilerini iktidara taşımak adına çıktığımız İYİ Parti yolunda Türk Milliyetçilerinin değersizleştirildiğini görmekteyiz. Meral Akşener’in en iyi oy potansiyeline sahip olduğu Antalya’yı; Antalyalının yönetemeyeceğine olan inancı, atadığı kayyum görünümlü il başkanıyla ortadadır. Değerli arkadaşlarımızı zorlama bir başkanın ikbali uğruna değersizleştiren ve teşkilatlarda katliam yapan önüne gelene küfredenin, hakaret edenin ve iftira atanın yönetim kademelerini işgal ettiği bu partide Türk Milliyetçiliği yapamayacağımız anlaşıldığı için İYİ Parti üyeliğimizden istifamızı veriyoruz... Daha sonra kapsamlı olarak röportajımızı vereceğiz. En büyük sorumluluğumuz önce Türk Milletine sonra Antalyalı hemşerilerim ve Kumlucalı kardeşlerimedir. Tanrı Türk’ü Korusun ve Yüceltsin...” dedi.
 
Dağdan gelenlerin önünü açıyoruz
İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Voral Çokal istifasında “…Ben İYİ Parti’nin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin değerli olduğuna inandım. Eğer emekler kişisel hırs ve egolara ezdirilir, değersizleştirilmeye çalışılırsa ve bu durum siyasi bir partide alışkanlık haline geldiyse ne yazık ki ülkeye ümit olamaz! Yol arkadaşlarım ve şahsım da uzun zamandır değersizleştirmeye ve tacizlere maruz kalmaktadır. Antalya’da kongre sürecine gidilirken, Antalya’nın iki büyük ilçe başkanın görevden alınması da bu durumun bir sonucu olduğu gibi, demokrasi vurgusu yapan bir partinin kendi kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Hal böyle iken, yol arkadaşlarımın, dava arkadaşlarımın birçoğu görevden alınırken, değersizleştirilirken, benim bu görevi sürdürmem siyasi rüşvet görüntüsü vermektedir. Antalya il başkanlığı, en çalışkan ilçelerden ikisine yönelik uzun süreli bir itibarsızlaştırma ve tezvirat kampanyası yürütürken şahsımızı da hedef almıştır. Ekip arkadaşlarımız her türlü iftira karşısında sessizce ya istifa etmiş ya da hakaretleri görmezden gelmiştir. Ancak buna rağmen daimi surette hedef alınmışlardır. Türk Milliyetçiliğini daha etkin kılmak ve Türklerin iktidar yürüyüşüne Meral Akşener’in önderliğinde ulaşmak adına çıktığımız bu yol beklentileri karşılayamamıştır. En önemlisi şahsımı Antalya Seçmeni seçmiştir. Antalya dışından zorlama bir siyasetin Antalya’ya dayatıldığı bu siyasal durumun adı üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Bağban olarak çekiliyor, dağdan gelenlerin önünü açıyoruz...” diyerek sert ifadeler kullandı.
 
Acizlikten öte değildir…
İYİ Parti Antalya Kurucular Kurulu Üyesi İç Mimar Neman Asgari de Antalya İl Yönetim Kurulu Üyeliğinden istifa ettiğini açıklarken, “İYİ Parti Antalya İl Başkanlığının aldığı karar ile Muratpaşa İlçe Başkanımız Mustafa Gönenç, Kepez İlçe Başkanımız Osman Bulut’un görevden alındığını, Kumluca Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Toprak’ın kınama cezası aldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım. Kongre sürecinde bu kararın partimize faydasının olacağını düşünmek acizlikten öte değildir. Kişisel hesaplar ve egolar ile hareket edilmesi kabul edilemez bir durumdur. İYİ Partinin bütün gönüllülerinin, emek verenlerinin olduğuna inandım her zaman. Bu partiye emeği büyük olan yol arkadaşlarımızın kongre sürecinde böyle bir adımın atılması demokrasiyi savunan bir yönetimin kongre sürecinde adil ve eşit bir ortamı sağlayamadığının da bir göstergesidir. Bu nedenle İYİ Parti Antalya İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevimden istifa ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Akşener’in izindeyiz
Görevden alınınca Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut da istifa açıklamasında şunları belirtti: “Bizler Meral Akşener’in izinden parti kurulmadan önce yola çıktığımız ilk günden beri 5 kuruşumuzun 3 kuruşu ile ekmeğimizin yarısı ile ailemizin tamamı ile Meral Akşener’in izindeyiz. O günden bugüne kadar kendisine hiç kimseyi şikayet etmediğimi en iyi kendisi bilir. Fakat göreve geldiğimizden beri belirli bir ekip tarafından hem haysiyetimize; hem de şahsiyetimize defalarca suikast yapılmış ve Genel Başkan tarafından buna göz yumulmuştur. Emeklerimiz de arkada bırakıp, teşkilatları için fedakârlık yapan ve tüm makamları red ederek istifa eden Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’a yalnız değilsin demek istiyoruz ve İYİ Partiden istifa ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla…”
 
(Osman Bulut)

Yeni istifalar kapıda
Öte yandan Antalya merkez ilçelerde, Kumluca, Elmalı, Manavgat Belediye Meclis Üyeleri ile bu ilçelerin yönetim kurulu üyelerinden çok sayıda ismin istifa edeceği öğrenildi. Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut’un görevden alınması sonrası, Bulut’un arkasına aldığı Yörüklerden dolayı da partide Kepez ilçe teşkilatında bine yakın sayıda üye istifası olacağı konuşuluyor.
 
Yeni isimler atandı
Kumluca’da yaşanan krizin ardından Ankara’ya giden Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Neşe Toker’in Ankara dönüşü ayağının tozu ile kararlara ön ayak olduğu da gelen iddialar arasında. İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında toplanan İl Divan Toplantısı sonrasında görevden alınan Gönenç ve Bulut'un yerlerine de yeni isimler görevlendirildi. Muratpaşa İlçe Başkanlığına Semih Tayfur, Kepez İlçe Başkanlığına ise eski CHP’li Şükriye Karaben getirildi.
 
Kapıyı çilingirle açtırmış!
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Yavuz Temizer başkanlığında alınan karar sonrası Kepez İlçe Başkanlığı’na atanan Şükriye Karaben’in kapıyı çilingir çağırarak açtırdığı iddia edildi. Dernekler Masası’nda hala görevden alınan Osman Bulut’un adının geçmesine rağmen, çilingir yardımı ile ilçe binasına girilmesi dikkat çekti.
 
Peş peşe istifalar
İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal'ın partiden istifa ettiğini açıklamasının ardından Antalya'daki teşkilatların bazılarında istifa haberleri arka arkaya geldi. İYİ Parti Kepez İlçe Başkanı Osman Bulut, Kepez Gençlik Kolları Başkanı İsmail İnce, Kepez Kadın Kolları Başkanı Havva Gencer, Muratpaşa Kadın Kolları Başkanı Dilek Aydın, Kumluca Belediyesi meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Toprakçı ile Kumluca gençlik ve kadın kolları başkanları, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.
 
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum