Reklam
Reklam

İYİ Parti Meclis Üyesi de üzerine gidince; Kumluca'da yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı

Kumluca'da rüşvet iddiaları, Antalya siyasetinin ortasına pimi çekilmiş bir bomba gibi düştü. Son olarak İYİ Parti'li Meclis Üyesi Tuncay Dalgıç, CHP'li belediyenin ismini de etiketlediği sosyal medya paylaşımında çeşitli sorular yöneltti

İYİ Parti Meclis Üyesi de üzerine gidince; Kumluca'da yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı

Kumluca'da rüşvet iddiaları, Antalya siyasetinin ortasına pimi çekilmiş bir bomba gibi düştü. Son olarak İYİ Parti'li Meclis Üyesi Tuncay Dalgıç, CHP'li belediyenin ismini de etiketlediği sosyal medya paylaşımında çeşitli sorular yöneltti

İYİ Parti Meclis Üyesi de üzerine gidince; Kumluca'da yolsuzluk iddiaları ayyuka çıktı
30 Mayıs 2020 - 15:32 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 - 15:51

Kumluca'da rüşvet iddiaları, Antalya siyasetinin ortasına pimi çekilmiş bir bomba gibi düştü. Son olarak İYİ Parti'li Meclis Üyesi Tuncay Dalgıç, CHP'li belediyenin ismini de etiketlediği sosyal medya paylaşımında çeşitli sorular yöneltti
 
CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili olan ve partisinden ihraç edilen eski vekil Yıldıray Sapan, CHP’li Kumluca Belediyesi’nin imar yolsuzluğu karşılığında 2 milyon lira rüşvet aldığını iddia etti. Bu iddia Sapan’ın sosyal medya hesabında yer aldı. Haber basında da geniş yer buldu. Ancak Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ve belediye yetkilileri suskunluğu korumayı tercih etti. Öte yandan bir kısım belediye meclis üyeleri, siyasi kulislerde iddiaları dillendirmeye devam etti ama basının karşısında sessizliğini korudu.
 
İlk tepki meclis üyesinden
Günlerdir kamuoyunda yer alan iddialar sonrası haberdeki ifadelere yönelik belediyeden ilk net ve açık tepki geçtiğimiz günlerde geldi. İYİ Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsüyken partisinden 15 Temmuz 2019 günü istifa eden bir isim ortaya çıktı. Bağımsız Kumluca İlçe Belediye Meclis Üyesi Tuncay Dalgıç, geçtiğimiz gün sosyal medyada Twitter’daki “tuncaydalgıç” görünen isimli “@CTuncaydalg” hesabından açtı ağzını yumdu gözünü.
 
Meclis üyesi patladı
Birkaç paylaşımda bulunan Dalgıç, isim vermeden çeşitli sorular yöneltti. Bazı sorularda belediyenin ismini de etiketledi. “Bayrak direği kaç para, PVC makineleri kaç para, arabalardan ne kadar filo indirimi aldın, eşantiyona ne kadar ödendi, bir de bunlar neden ihale değil de doğrudan teminle yapılıyor, 34 TL’ye alınan tişört 4 gün sonra neden başka yerden 99 TL’ye alınır, Kumluca Toptancı Halinin oradaki ticari alan şimdiye kadar neden boş duruyor. Herhangi bir işletme için girişimlerde bulunuldu mu @kumlucabld, Sarnıç Tepesinin muhasebesi neden Kumluca’da tutulmuyor da Antalya’da tutuluyor” sorularını sordu. Bu soruların bazılarına “şeffahbelediyecilik”, “zarar, hırsız, yandaş” etiketlerini koydu. İddiaya göre Tuncay Dalgıç bu paylaşımları sildi. Ardından Twitter’daki “tuncaydalgıç” görünen isimli “@CTuncaydalg” hesabını, görünen ismini değiştirmeden “@tuncaydalg_c” olarak değiştirdi.
 
Köleoğlu ortaya çıktı
Bu paylaşımların ardından Kumluca Belediyesinin sosyal medyada facebook paylaşım sitesinde yer alan hesabında, 27 Mayıs 2020 günü “Belediye Başkanımız Mustafa Köleoğlu iftira kampanyasına suç duyurusunda bulundu. Başkanımız Köleoğlu; Kumluca Belediyesi’nin 2 Milyon TL para aldığına dair başlatılan iftira kampanyasına suç duyurusunda bulundu” ifadeleri ile beraber bir video görüntüsü yayımlandı. Çeşitli iddialar ile itham edilen Başkan Mustafa Köleoğlu’nun kendi ismiyle yer alan Facebook hesabında da aynı dakikalarda “İftira Kampanyasına suç duyurusunda bulunduk. Kumluca Belediyesi’nin 2 Milyon TL para aldığına dair başlatılan iftira kampanyasına karşı suç duyurusunda bulunduk” ifadeleri yer alan bir paylaşımı ve aynı video görüntüsü yer aldı.
 
AK Parti iddiaları sordu
Öte yandan AK Parti Antalya İl Yönetimi de, CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Köleoğlu’na Twitter’dan “#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle 2 milyonluk rüşvet, yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını sordu. Başta AK Parti Antalya İl Başkanı Avukat İbrahim Ethem Taş ile Antalya Milletvekili Atay Uslu olmak üzere partinin çeşitli ilçelerinin eski ve yeni yöneticileri, bazı milletvekilleri, kadın ve gençlik kolları yöneticileri, 28 Mayıs 2020 günü akşamı Twitter’da “#KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle Mustafa Köleoğlu’na yönelik yolsuzluk iddialarının sorulduğu paylaşımlarda bulundu. Daha önce de bu iddiaların sorulması için telefonları defalarca aranan, çeşitli iletişim yolları ile ulaşılmaya çalışılan CHP’li Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu ise meclis üyesinin iddiaları ve bu iddiaları paylaşan AK Partililer karşısında sessiz kalması ise dikkat çekti.
 
Tweeti kim kaldırdı
AK Parti Antalya İl Başkanı Avukat İbrahim Ethem Taş, Twitter’da hesabından “Kumluca’da olan yolsuzluk iddialarına sessiz kalanlar... Neden toplantı üstüne toplantı yapıyorsunuz Kumluca’da? Kamuoyu sosyal medyada sorulan sorulara cevap bekliyor. Ben sormuyorum, ortağınızın meclis üyesi soruyor. #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk” etiketiyle yazarak Tuncay Dalgıç’ın silinmeden önce ekran görüntüleri alınmış olan tweetlerini paylaştı. Bu ekran görüntülerinin üzerine de “İYİ Parti’li meclis üyesi neden yolsuzluk tweeti attı? Kim kaldırması için baskı yaptı? Niçin!” diye yazdı.
 
Belediye ve Köleoğlu’nun maskesi düştü
AK Parti Kumluca İlçe Başkanı Erol Uysal da sosyal paylaşım sitesi Twitter’da @baskaneroluysal isimli hesabından #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk etiketiyle “Kumluca Belediyesi ve Köleoğlu’nun maskesi düştü” sözlerini yazdı. Bu sözlerle birlikte “Kumluca Belediyesi maskeyi kaç liraya aldı” ifadeleri ile ölümcül pandemi koronavirüs salgını günlerinde takılan maskelerin birlikte yer aldığı bir resmi paylaştı.
 
Domatesin başkenti böyle anılmamalı
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise Twitter hesabından aynı şekilde #KumlucaBelediyesiveYolsuzluk etiketiyle “Domatesin başkenti Kumluca bu şekilde gündem olmamalıydı! CHP’li Kumluca Belediyesi’nde neler oluyor! CHP ve İP Kumluca’da neden sessiz!” ifadeleriyle beraber çok sayıda sorunun yer aldığı bir resim ile Tuncay Dalgıç’ın paylaşımının ekran görüntülerini yayımladı.
 

İŞTE O SORULAR:
 
Atay Uslu’nun “CHP’li Kumluca Belediyesinde neler oluyor!” başlığıyla sorduğu sorular şöyle:
 
-Kumluca Belediyesi maskeyi kaç liraya aldı?
-İsraf! Kayıtsız deniz obasına 430 bin lira harcayıp kendine köşk mü yaptı! Köşk yetmedi şimdi 400 bin TL harcayıp konut mu dizayn ediyor!
-Neden sürekli doğrudan temin ile alım yapılıyor! Doğrudan temin alımlarının çoğu neden aynı yerden yapılıyor!
-Antalya’daki oto parçası satıcısı Kumluca Belediyesinin nasıl, neden, niçin genel tedarikçisi oldu!
-İşçi kıyımı: Kaç kişi belediyeden çıkarıldı, kaç kişi belediyeye alındı!
-Bir bayrak direği kaç liraya alındı!
-Asfalt fabrikası neden kuruldu! Neden izin verilmedi! Neden çalışmasına izin veriliyor!
-İYİ Partili meclis üyesi neden yolsuzluk tweeti attı? Kim kaldırması için baskı yaptı? Niçin!
-24.dönem CHP Milletvekili, 2 milyon liralık yolsuzluktan bahsetti, neden sustular!
-Aynı hafta alınan 10’larca araç neden ihale ile alınmadı! Neden tek tek doğrudan temin ile alım yaptı?
-İYİ Parti, CHP neleri kapatmak için toplantı üstüne toplantı yapıyor!
-Bir yılda eşantiyona kaç lira ödendi? Alımı nasıl yapıldı!
-Deve güreşleri ve festival, güreş için kimlerden para alındı!
-Nereye nasıl ödeme yapıldı!
-Kumluca Belediyesi Sarnıçtepe şirketi banka kartını kim kullanıyor! Nerelere harcama yapıldı! Kişisel ihtiyaçlar için ödeme yapıldı mı!
 

 
Antalya, 2 milyon liralık rüşvet iddiaları ile çalkalanırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek geçtiğimiz gün iddiaların odağındaki Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nu ziyaret etti.
 
Şükrü AĞIRMAN

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum