Reklam
Reklam

İYİLİK HER YERDE

İYİLİK HER YERDE

İYİLİK HER YERDE
04 Mart 2020 - 16:40

Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) yönetim kurulu üyelerinden, Antalya’da özel bir hastanede kadın doğum uzmanı olarak çalışan Dr. Gülser Göktolga Pınar ile KAHEV hakkında konuştuk.

*KAHEV nasıl oluştu?
**Ocak 2017’de whatsapp grubumuzda bir doktor arkadaşımızın gönderisi oldu. Üniversitede okuyan maddi olarak sıkıntıda olan bir öğrenci için destek olup olamayacağımızı soruyordu. Sonra başka bir arkadaşımızın başka bir öğrenci için çağrısı oldu derken sayı artmaya başladı ve biz yeni bir kapalı grup oluşturduk. ‘Doktor anneler yardımlaşıyor’ adında yeni bir grup. Öğrenci sayımız giderek artıyordu ve doktor arkadaşlar da öğrenci hesap numaralarına para gönderimi başladı ve para miktarı da giderek artıyordu. Bu yardımlaşmayı resmileştirmeye karar verdik. Avukatlarla görüştük ve vakıf kurmanın daha doğru olacağına karar verdik. Sosyal medya grubumuzda ismi ne olsun diye bir anket  yaptık ve KAHEV(Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı) ortak bir kararla ortaya çıktı. Nisan 2018’de mahkemeye başvurduk ve 31 Aralık 2018 resmi olarak vakıf olduk.

*Bu vakıfta sadece kadın hekimler mi var?
**Kadın hekimler ve diş hekimleri var. Dış destekçi olarak erkek hekimlerimiz ve gönüllülerimiz var, üye olabilmek için kadın hekim ve diş hekimi şartını arıyoruz. Türkiye genelinde birlikte hareket edip aynı tüzüğe bağlıyız.

*Bize biraz KAHEV’in çalışma şeklinden ve önümüzdeki süreçteki çalışma programından bahseder misiniz?
**Genel olarak Türkiye genelinde 850 tane bursiyerimiz var. İlk öğretimden üniversite son sınıfa kadar. Son sınıf öğrencilerimize dershane desteklerimiz var. Türkiye’nin her yerinde 90’a yakın robotik laboratuvar, devlet okullarında kütüphane, sanat atölyeleri, beceri atölyeleri ve 90’a yakın stem laboratuvarımız var. Yaz tatilinde farklı illerde okul boyama faliyetlerini bizzat gönüllü hekim arkadaşlarımız kendileri gerçekleştiriyor. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz ve çocuk psikoloğu arkadaşlarımız eğitim ve ücretsiz terapiler gerçekleştiriyorlar. Hem bursiyerlerimizle hem de sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye genelinde etkin olmaya devam ediyoruz. Sosyal medya üzerinden 22 bin tane kadın hekimimiz çalışmalarına devam etmekteler. Antalya’da 150 tane kadın hekimimiz aktif olarak çalışmalara devam etmekteyiz. Her ayın son pazartesi günü toplantı yapıyoruz ve bir sonraki ay neler yapılacağıyla ilgi program yapıyoruz.

*Öğrencileri nasıl tespit ediyorsunuz?
**Öğrencilerin mutlaka bir doktor referansı olmalı veya birebir tanıyor olması gerekiyor. Sosyal medyadaki duyurulardan sonra dışarıdan bize başvuran öğrenciler de oluyor, onları bir doktor arkadaşa yönlendiriyoruz. Belli kriterlerimiz var hekim arkadaşımız o öğrenciye ulaşıp araştırmasını yapıyor, kriterlerimize uygunsa, kriterlerimiz sitemizde (kahev.org) öğrenciler kriterleri sayfada görüp gerekli olan belgeleri topluyor ve uygunsa bir doktor arkadaşımız referans oluyor ve kapalı grubumuzda, her akşam iki tane öğrencimizle ilgili gönderi paylaşıyoruz. Hikayesi hangi hekim arkadaşa uygunsa o öğrencinin sorumluluğunu alıp sürekli takip edilerek whatsappdan ya da yüz yüze görüşülerek ne tür desteğe ihtiyacı varsa, gönderiyi paylaşıyoruz. Doktor hanımlar şu şekilde katkıda bulunmak istiyorum ya da şu kadar katkıda bulunurum diyor ve yeterli olan miktarı toparladığımız zaman öğrencimizin iban numarasına vakfımızın hesabından bu parayı gönderiyoruz. Öğrenciyle  yüz yüze mutlaka görüşmelerimizi yapıyoruz başka bir sorunu varsa o konuda da destek olmaya çalışıyoruz. Tanımadığımız öğrencilere herhangi bir desteğimiz yok.

*Öğrenciye ödenecek burs miktarını neye göre belirliyorsunuz?
**Öğrencinin okuduğu okulun maliyetlerine göre aylık bursu belirliyoruz. Özellikle diş hekimliği ve tıp öğrencilerinin eğitim maliyeti daha yüksek olduğu için onlara bir miktar daha fazla burs ödeniyor. Bu öğrencilere 700 TL, üniversite öğrencilerine 500 TL, lise öğrencilerine 400 TL,  ilk öğretim öğrencilerine 300 TL aylık burs vermekteyiz. Keskin kriterlerimiz yok. Kız-erkek fark etmiyor, başarılı olmasını bekliyoruz, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olsun bizim için yeterli.
İSKENDER OZAN TOPRAK YÖNETİMİNDEKİ SENFONİ ORKESTRASI EŞLİĞİNDE “DOKTORLAR EĞİTİM İÇİN SÖYLÜYOR”, 14 MART 2020 ANTALYA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE SOLİST SÜMER EZGÜ

*Antalya’da bu ayki faaliyetleriniz nelerdir?
** En önemlisi 14 Mart 2020’deki konser projemiz. Türkiye’de ilk defa yapılacak bir konser. Hocamız İskender Ozan Toprak Avusturya’dan konser için herhangi bir maddi talebi olmadan katılıyor. Ozan hocanın eşliğinde bir senfoni orkestrası Eskişehir’den katılıyor. Koroda solo söyleyecek arkadaşlarımız Türkiye’nin her bir köşesinden gelen doktor arkadaşlarımız. Tamamen gönüllülük usulüyle çalışıyorlar. Bilet satışlarından gelen gelir de öğrencilerimize burs olarak aktarılacak. 4 Mart Çarşamba 2020’de bir kırtasiye projemiz var. Yazın okul boyama çalışmalarımız olacak. Geçen yılki okul boyama faaliyetimiz çok güzel geçmişti. Doktor arkadaşlarımız, yıllık izinlerini kullandılar, mesai çıkışları eşlerini ve çocuklarını alıp gittiler.Antalya’da kadın hekimlerimizin bir Amigurumi ekibi var, her hafta Perşembe günü toplanıp çalışıyorlar, bağış karşılığı satılıyor ve vakfa gelir sağlanıyor. El emekleriyle bize dış destek veren insanların emeği bizim için ayrı bir önem taşıyor. El emeklerini ve göz nurlarını bize sunuyorlar. Herkese teşekkür ediyoruz. Tüm halkımızı, çocuklarımızın geleceği için her türlü bağış desteklerini bekliyoruz. Türkiye’nin akıllı kadınlarının kurduğu güvenilir bir vakıfız. Ülkemizin geleceğinin eğitimli insanlarda olduğuna inanıyoruz. Eğitimli insanların güzel nesiller yetiştireceğine inancımız tam. Özellikle kız çocuklarının eğitiminin desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ülkemiz için bir başlangıç da biz yaptık ve daha güzel şeyler de yapacağız, maddi manevi her türlü desteği bekliyoruz.
 


 
İYİLİK MELEKLERİ
Kadın Hekimler Eğitime Destek Vakfı (KAHEV) Antalya vakıf il sorumluları ve Bahattin Güney Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama anasınıfı iş birliği ile anasınıfı öğrenci öğretmen ve velileri iş birliği ile hazırlanan kırtasiye, kitap ve hediyeler kardeş okul ilan edilen Osmaniye Kadirli Sumbaş Köyü Şehit Umut Eyvaz İlkokulu anasınıfına gönderildi. Öğrenciler, veliler ve öğretmenler ile bir araya gelen Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gülser Göktolga Pınar ve vakıf il sorumluları Huriye Keleş ve Efsun Şenyüz hazırlanan kolileri Osmaniye’ye yola çıkmak üzere 4 Mart 2020 Çarşamba günü 12.30’da teslim ettiler. Etkinlikte konuşan Dr. Pınar ve Dr. Keleş, okul yönetimi, öğrenciler ve ailelere teşekkür ederek, bu tarz sosyal sorumluluk projelerinin artmasını temenni ettiler.
 

 
Runatolia’da ‘İyilik peşinde koş’
Antalya’da her yıl Runatolia Maratonu bünyesinde düzenlenen hayırseverlik koşusuna ilgi çok büyük oldu. Destekçiler 24 sivil toplum kuruluşu için toplam 1 milyon 450 bin TL yardım topladı.  Kampanya hesapları 2 hafta daha açık kalacak

Antalya'da1 Mart 2020 Pazar günü yapılan Runatolia Maratonu'na Türkiye'nin dört bir köşesinden her yaştan, her görüşten, kadınlı erkekli güzel insanlar gönüllüsü oldukları dernek ve vakıflara bağış, destek toplamak için “hayırseverlik koşusu”na katıldılar. 1900 kişi Antalya'da iyilik peşinde, umutla ve coşkuyla koştular. Antalya'da 24 sivil toplum kuruluşu adına koşuldu, koşu sonu itibarıyla 1 milyon 450 bin TL toplandı, iki hafta sonunda ise bu miktarın 2 milyon TL'ye ulaşması bekleniyor. Koşu bitti ama hayırseverlik koşusu yapanların kampanya hesapları 2 hafta süreyle daha açık olacak, bu yıl yine çok yüksek rakamlara ulaşılması bekleniyor. İyilik peşinde koşanlara selam olsun.
 

 
 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum