Reklam
Reklam

KADEM’de ödüller verildi

KADEM Antalya İl Temsilciliği’nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği ‘Hayatın İçinde Kadın’ fotoğraf yarışması ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi

KADEM’de ödüller verildi

KADEM Antalya İl Temsilciliği’nin bu yıl 2’ncisini düzenlediği ‘Hayatın İçinde Kadın’ fotoğraf yarışması ödül töreni ve sergi açılışı gerçekleştirildi

KADEM’de ödüller verildi
25 Haziran 2019 - 16:24

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Antalya İl Temsilciliği’nin düzenlediği “Hayatın İçinde Kadın” temalı fotoğraf yarışmasında fotoğrafçılar, Türkiye’de farklı alanlarda ve farklı sosyal kültürel ortamlardaki kadınları kendi objektiflerinden yansıttı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile eşi Sevim Karaloğlu da fotoğraf yarışmasının ödül törenine katıldı. KADEM İl Temsilcisi, Zeynep Taş Demirez, Dernek olarak yeni Türkiye’nin kadınları ve gençleri için çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Antalya’da 2015’den bu yana 20 bin üzeri kadınla eğitim, proje yaparak etkileşimde bulunduk. Bizim için bu sayı yetmez. 100 bin, 200 bin hatta tüm Antalya’ya ulaşmak istiyoruz. 2 sene önce Sinema Akademisi ile bu yola başladık. Bir fotoğraf yarışması fikrimiz ortaya çıktı. Türkiye’nin farklı mozaiği var ve çeşitli farklılıklar var. Bunları göz önüne sermeye çalıştık. Amacımız geleneksel hale gelmeseydi. 2’ncisini düzenlediğimizden dolayı geleneksel olma yolunda ilerlediğimizi görüyorum. Biz amatör ruhla başladık. Bunu destekleyen bir kuruluş vardı yanımızda, Antalya Gazeteciler Cemiyeti. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İlk yarışmamızda 1000 eser yarışmıştı. Şu an 1700 eser yarıştı ve 450’nin üzerinde katılım oldu. Amacımız Türkiye’de farklı kültürel ve sosyal yapılara farkındalık oluşturmaktı. Yurdun dört bir yanından yarışmacılarımız katıldı. Yaklaşık 3 aylık bir süreçti” diye konuştu.

‘Cemiyet olarak destekliyoruz’

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, konuşmasında böyle bir yarışmanın yapılıyor olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek , “Böyle bir çalışmayı Antalya KADEM’in yapıyor olması, Türkiye çapında yapılan bir yarışma olması nedeniyle çok güzel. Cemiyet olarak destekliyoruz. 1700 fotoğraf içerisinde jüri üyeleri olarak çok terledik diyebiliriz. Büyük bir titizlikle çalıştık, 3 esere ödül verdik. Mansiyonlar da belli oldu. Türkiye mozaiğini bu fotoğraflar arasında gördük. Bu yarışma sonuna kadar desteklenmesi gereken bir yarışma. Ödül alan almayan herkesi kutluyoruz. Bu fotoğrafları çekerken kimsenin adı yok, rumuzla geldiler. Bir haksızlık, adaletsizlik olmadı seçim yaparken. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

‘Kadınlar sanatla buluşuyor’

KADEM Genel Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, gecen sene bu serginin ilki yapıldığı zaman da çok etkilendiğini hatırlatarak, “Bu yarışma merkezde yapılabilecek formatta bir yarışma. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in bir cümlesi var; ‘Fotoğrafın altın çağında deformasyon ve photoshop yoktu. Fotoğraf görsel hakikate en yakın şeydi.’ Buradaki fotoğrafçılar ise, görsel hakikati aramaya çalıştılar. Bugün burada kadınların hayatına ait renkliliği daha bir görünür kılmaya çalıştık. Sergilenen fotoğraflar kadınların ne kadar geniş, kadının sosyal hayatın tam da kalbinde olduğunu gösteren fotoğraflardır. Türkiye’nin 47 şubesinde kadınları sanatla buluşturuyoruz, pek çok çalışmaya imza atıyoruz. Erkek yarışmacıların buraya başvurmasını da anlamlı buluyorum. Bu çalışmada sanatın gücü ile kadınların zengin dünyasını yansıttıklarını düşünüyorum” diye konuştu.

‘Yolumuzu, yönümüzü bulamayız’

Vali Münir Karaloğlu, kadınların önemine değinerek, “Bizim kültürümüzde kadın her şeyden önce hepimizin annesi,  ilk öğretmeni, hayata hazırlayan kişi, sonra eştir. Bize yol gösterendir. Kadınlar olmasa yolumuzu da yönümüzü de bulamayız. Bize destek veren sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını ve faaliyetlerini çok değerli buluyoruz. Toplumda kadınımızla ilgili yaşanan her türlü sorunla ilgili destekleri önemli buluyoruz. KADEM’in yaptığı çalışmalar son dönemlerde kadınların yaşadığı sorunlarla ilgili çalışmaların çok önemli işler olduğunu bilmenizi isterim. Yarışmaya baktığımızda katılımın fazla olması yarışmanın sınırlarının ülke sınırlarına ulaştığını gösteriyor. Organizasyonu yapanları kutluyorum. Katılımcıları kutluyorum” dedi. 'Hayatın İçinde Kadın' fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü 'İmece' adlı fotoğrafla Bayrak Ayhan, ikincilik ödülü 'Hasta Bakımı' fotoğrafıyla Cihan Karaca, üçüncülük ödülü ise 'Zorlu Kış' fotoğrafıyla Özhan Çörek'e verildi. Mansiyon ödüllerini ise Kemal Özkılıç, Aytül Akbaş ve Şebnem Coşkun kazandı. Yarışmaya katılan 39 fotoğraf da sergilenmeye layık görüldü. Yarışmanın birincisine 3 bin, ikinciye 2 bin, üçüncüye 1000, mansiyona layık görülen eserlere 500 TL ödül takdim edildi.

Esra ALTUNKES

YORUMLAR

  • 0 Yorum