Reklam
Reklam

Kamulaştırma 1.5 hektarlık alan için geçerli

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı, Ahmet Büyükakça başkanlığında 131 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı.

Kamulaştırma 1.5 hektarlık alan için geçerli

Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Olağan Meclis Toplantısı, Ahmet Büyükakça başkanlığında 131 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı.

Kamulaştırma 1.5 hektarlık alan için geçerli
11 Şubat 2019 - 18:49

AK Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, meclis toplantısının başında gündem dışı yaptığı konuşmada 6 Mart’ın Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin kutlandığı gün olduğunu hatırlatarak, “Atatürk, bu ziyaretinde ‘Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir’ demiştir. Antalya, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile bugün de dünyanın en güzel şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Başkan Türel’in Antalya’nın dünyanın bir çekim merkezi olması konusunda ortaya koyduğu vizyonun Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesine çıkma hedefine yakışır olduğunu düşünüyorum” dedi.

Balbey’deki kamulaştırma 

Meclis üyelerinin Balbey’le ilgili çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ilgili soruları üzerine Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Hüsamettin Elmas açıklama yaptı. Balbey Mahallesinde toplam 16 hektarlık bir alanın Bakanlar Kurulu kararıyla kentsel yenileme alanı ilan edildiğini hatırlatan Elmas, daha önce de Koruma Kurulunun uygun görüşüyle Büyükşehir Meclisinden yaklaşık 1.5 hektarlık ilk kısmın imar planlarının geçtiğini söyledi. Planların Turizm Bakanlığına gönderildiğini ve uygun görülerek onaylandığı bilgisini paylaşan Elmas, "Hazırlanan vaziyet planları ve projeler Koruma Kurulunda oy birliği ile uygun görülmüştür. Bunun üzerine vatandaşlar ile proje üzerinde uzlaşma görüşmelerine başlanmıştır. Şu ana kadar ulaşılamayan 16 kişi bulunmaktadır. 16 kişinin tekabül ettiği alan yaklaşık 1061 metrekaredir. Burada çok parçalı hisseler bulunmaktadır. Örneğin bir tanesi 1.18 metrekareye tekabül etmektedir. Alınan kamulaştırma kararı ulaşılamayan ve zorluk çıkabilecek durumlar için, bölgede yaşayan diğer hak sahiplerinin haklarını korumak içindir. İlk etapta onaylanan proje alanı 1.5 hektardır. Kamulaştırma kararı bu bölgede uygulanacaktır” dedi.

Tanzim satış yeri hazırlığı yok

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin de soru üzerine, Antalya Büyükşehir Belediyesinin yaş sebze ve meyve tanzim satış yeri oluşturması yönünde bir çalışması olmadığını söyledi. Antalya’da üreticilerin pazar yerlerinde ürünlerini doğrudan satış yapabilme imkanı olduğunu hatırlatan Erçin, uygulamanın daha çok İstanbul ve Ankara gibi kentleri kapsadığını söyledi. Meclis toplantısında Elmalı Belediye Meclisinden gelen ve eskiden Elmalı Devlet Hastanesi olarak kullanılan 12 dönümlük alanın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine yönelik 1/binlik ve 1/5 binlik imar planı değişiklikleri AK Parti ve MHP’nin evet oyları ile oy çokluğu ile kabul edildi. Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, eskiden hastane olarak kullanılan bu alanın Millet Bahçesi olarak yeşil alana dönüştürülmesine ret oyu veren CHP ve İYİ Partili meclis üyelerini eleştirdi. Toplantıda Mesut Kocagöz’ün belediye meclis üyeliğinden istifa etmesi üzerine boşalan Encümen Üyeliğine Esat Göyük, Denetim Komisyonu üyeliğine de Abddurahman Yılmaz seçildi. Erol Demirhan’ın belediye meclis üyeliğinden istifa etmesi üzerine boşalan Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliğine ise Ruhi Beşiktaş seçildi.
İHA

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Koray gülşen
    6 ay önce
    Aile içinde husseli arsalar anlaşarak verilmiyor!balbeyde yüzlerce kişiyi nasıl biraraya getirip sonuca gidilir?..devlet organizesi şarttı.tebrik ederim..Emlak sektöründe 1968/den beri varım..katılıyor destekliyorum...