Reklam
Reklam

Kanadalı fotoğrafçı Antalya’yı tanıtacak

Kanadalı dünyaca ünlü fotoğrafçı ve seyahat yazarı Randy Van Der Starren ile Kanada’nın yüksek tirajlı dergisi Ottava Life’ın editörü Dan Donovan, Antalya’ya hayran kaldı

Kanadalı fotoğrafçı Antalya’yı tanıtacak

Kanadalı dünyaca ünlü fotoğrafçı ve seyahat yazarı Randy Van Der Starren ile Kanada’nın yüksek tirajlı dergisi Ottava Life’ın editörü Dan Donovan, Antalya’ya hayran kaldı

Kanadalı fotoğrafçı Antalya’yı tanıtacak
30 Ekim 2018 - 15:30

Starren ve Donovan, Türkiye Cumhuriyeti Kanada Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni'nin konuğu olarak Antalya’ya geldi. Fotoğrafçı ve seyahat yazarı Randy Van Der Starren, dünyada sandalyeli fotoğraflarıyla tanınıyor. Doğa manzaralarında insan unsuru yerine kırmızı-beyaz ve turuncu-beyaz renkte olan iki yönetmen sandalyesini obje olarak kullanan fotoğrafçı ve seyahat yazarı Randy Van Der Starren, çektiği fotoğraflardan 3 tanesini yıllık 25 milyon yolcunun giriş çıkış yaptığı Toronto Pearson Havalimanı’nda sergileyecek. 26 Ekim tarihinde kente gelen Starren ve Donovan, Alanya'dan Patara'ya kadar karadan ve havadan taradıkları Antalya'ya  hayran kaldı.

Havalimanında sergilenecek
Antalya’yı tanımak ve tanıtmak amacıyla kente gelen Kanadalı fotoğrafçı ve yazar Randy Van Der Starren ve editör Dan Donovan Alanya, Köprülü Kanyon, Side, Perge ve Aspendos’u gezdi. Gazetecileri Alanya gezileri sırasında Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim ağırladı. Seyahatleri sırasında birçok fotoğraf çeken Kanadalı gazeteciler, dünyaca ünlü tatil kenti Side’yi helikopter aracılığıyla havadan görüntüleme şansı yakaladılar. Antalya’nın doğal güzelliklerini gören gazeteciler kente hayran kaldı. Gezilerine Demre, Kaş, Kalkan taraflarında devam edecek olan Kanadalı fotoğrafçı ve seyahat yazarı Starren ve Ottava Life Dergisi editörü Donovan 2 Kasım tarihine kadar Antalya’da olacak. Starren, Toronto'da yıllık 25 milyon insanın gelip geçtiği Toronto Pearson Havalimanı’nın duvarlarındaki manzara resimlerini çeken fotoğraf sanatçısı. Havalimanının ücret ödeyerek fotoğraflarını satın aldığı Randy Van Der Starren, Antalya'daki çalışmasını mesleki dayanışma altında ücretsiz olarak gerçekleştirecek. Antalya’dan 2-3 adet fotoğraf 2019 yılında  Toronto Pearson Havalimanı duvarlarını süsleyecek. 

Sandalyesi imzası
Randy Van Der Starren dünyanın birçok ülkesine gidip fotoğraf çektiğini belirterek, “Ancak burada 1 yıl dolaşmak lazım, 1 yıldır çektiğimiz fotoğraflara eşdeğer birkaç gün içinde fotoğraf çektim" dedi. Fotoğraflarında insan unsuru yerine kırmızı-beyaz ve turuncu-beyaz olmak üzere iki ayrı renkte yönetmen sandalyesi kullanan Starren, fotoğraflarında 'Kendi sorunların, kendi yaşamını kendin yönet' mesajı veriyor. Renklerin doğayı temsil ettiği sandalyede ise Antalya çekimlerinde milli renkler olduğu için ağırlıklı olarak kırmız-beyaz renkli sandalye kullanılıyor. Renkler de doğayı temsil ediyor, doğanın korunmasına yönelik ciddi bir mücadele veriyor. 54 yaşındaki fotoğrafçı, sandalyesini doğa manzarasının bir köşesine koyarak adeta fotoğrafa imzasını atıyor. 

Tanıtıma büyük katkı
Antalya'daki çekimlerde güneşin batışı ve doğuşu, kanyonlar, tarihi ören yerleriyle, Aspendos, Apollon tapınağı, Perge öne çıkıyor. AGC Başkanı Mevlüt Yeni, çalışmanın Antalya'nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Yıllık 25 milyon ziyaretçinin giriş çıkış yaptığı Toronto Pearson Havalimanı’na kendi seçtiği fotoğrafları para karşılığı asan bir sanatçının Antalya'da olması tanıtım açısından çok önemli. Çektiği fotoğraflar içinden 2-3 tanesini seçip havalimanına asacak. 2019 turizm sezonunda çok farklı milletlerden 25 milyon insan usta fotoğrafçının gözünden Antalya'yı görecek" dedi.
İHA                                        


YORUMLAR

  • 0 Yorum