Reklam
Reklam

Kaportamız bedenimiz 

Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir,  Covid-19 sürecinde kuryelerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Özdemir, bir kaza halinde kendilerini koruyacak bir kaportalarının olmadığını, kaportalarının kendi bedenleri olduğunu söyledi 

Kaportamız bedenimiz 

Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir,  Covid-19 sürecinde kuryelerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Özdemir, bir kaza halinde kendilerini koruyacak bir kaportalarının olmadığını, kaportalarının kendi bedenleri olduğunu söyledi 

Kaportamız bedenimiz 
22 Şubat 2021 - 20:30

Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir,  Covid-19 nedeniyle ürün teslimi yaparken kuryelerin yaşadığı sıkıntılara değinerek, olası bir kaza halinde kendilerini koruyacak bir kaportalarının olmadığını, kaportalarının kendi bedenleri olduğunu vurguladı.  

Kuryelerin tüm Türkiye’nin ve Antalya’nın yükünü çekerek hafiflettiğine dikkat çeken Özdemir, “Kimi kurye şirketlerin evrak ve eşyalarını taşırken, kimisi ise yiyecek siparişlerini yetiştirme telaşıyla gün boyu trafikte zamana karşı yarışıyor. Vatandaş bizleri potansiyel Covid-19’lu olarak görüyor. Trafikte ise fark edilmiyoruz. Kuryelerimizin pek çoğu trafikte tehlikeyle burun buruna geliyor. Dört mevsim günün her saatinde çalışan ve türlü zorluklarla mücadele eden motosikletli kuryelerimiz trafikte saygı görmek istiyor” dedi.  

 

Kuryeler: Fark edilmiyoruz 

Türkiye genelinde yaklaşık olarak pandemi döneminde 170’e yakın kuryenin motosiklet kazası yaparak hayatını kaybettiğine dikkat çeken Özdemir, “Araç sürücüleri tarafından görmezden geliniyor kuryelerimiz, can güvenlikleri riske atılıyor. Süre sınırlamasından dolayı birçok kurye arkadaşımız hayatını kaybediyor. Kural ihlallerimiz olabiliyor. Ürünü teslimat adresine götüreyim derken kaza yaparak hayatını kaybediyor” diye konuştu.  

 

‘Potansiyel virüslü görüyor’ 

Kuryelerin çok sayıda bina içerisine de alınmadığına dikkat çeken Nihat Özdemir, “Yağmur, kar, sıcak hava demeden dört mevsim çalışan motosikletli kuryeler Covid-19 nedeniyle bazı binalardaki asansörlere alınmıyorlar. 9. Kata, 10. kata teslimatı yapmak için yürüyerek çıkıyorlar. Bizler de teslimatını yaptığımız çoğu müşteride maske göremiyoruz. Bizim de evde bekleyen çocuklarımız, annemiz babamız var.  Bizler zevk için motosiklet kullanmıyor, ekmeğimiz için motosiklet kullanıyoruz” dedi.  

 

3 bin 500 civarında kurye  

Derneğin resmi olarak 450 üyesi olduğunun altını çizen Özdemir, “Antalya genelinde ortalama 3 bin 500 civarında kurye var. Bununla beraber değişik firmaların çalıştırdığı kuryeler var. Sayı git gide artıyor. Kadın kuryelerimiz de var. Bizim tek isteğimiz ağır meslek grubuna alınmak istiyoruz. Naylon kuryelerin ise aramızdan ayrılmasını istiyoruz. Bizler nasıl insanlara saygı duyarak işimizi yapıyorsak, onların da bizlere saygı duymasını istiyoruz. Her türlü alanda biz varız. İlaç taşıyoruz, kan taşıyoruz, yemek taşıyoruz. Sıkıntılarımızın giderilmesini istiyoruz” diyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı. 


Esra ALTUNKES 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum