Reklam
Reklam

Kayalara çarpan gemiye çevre cezası

Kayalara çarpan gemiye çevre cezası

Kayalara çarpan gemiye çevre cezası
24 Aralık 2010 - 14:44

Büyükşehir Belediyesi, Antalya'da geçen hafta meydana gelen şiddetli fırtına nedeniyle sürüklenerek falezlerde kayalara çarpan Bolivya bayraklı gemiye, çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle 47 bin TL ceza verdi

17 Aralık tarihinde Antalya'da şiddetli fırtına nedeniyle sürüklenen 5 bin 91 grostonluk Bolivya bayraklı gemi, Yavuz Özcan Parkı önündeki falezlerde kayalıklara çarpmıştı. Bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada, 17 mürettebat, Sahil Güvenlik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kurtarılmıştı. Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Daire Başkanlığı, fırtına nedeniyle kayalara çarpan gemiye, çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle 47 bin TL ceza verdi. 1978 yılında yapılan, Sea Bright isimli geminin deposundaki 15 ton fuel oil ve 15 ton dizel yakıt, çevre kirliliğine yol açmaması amacıyla boşaltılmaya başlandı.

Gemi sökülecek
Gemi sahibi Suriyeli armatörün, geminin kurtarılmasının çok maliyetli olacağı ve yüzdürülmesinin olanaksız hale geldiği gerekçesiyle, geminin sökümüne karar verdiği ve gemi söküm firmasıyla sözleşme imzaladığı öğrenildi. Antalya Liman Başkanlığı yetkilileri de geminin sökülmesine önümüzdeki günlerde başlanacağını, bu işlemin en az 3-4 ay devam edeceğini kaydetti. Bu arada, geminin kayalara çarptığı sırada denize atlayan ve dün cesedi bulunan gemicinin cenazesinin de memleketi Mısır'a gönderileceği bildirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum