Reklam
Reklam

Kırkpınar'da başpehlivan Ali Gürbüz

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Antalyalı başpehlivan Ali Gürbüz, finalde rakibi, Antalyalı Orhan Okulu’yu yenerek Altın Kemer’i bir kez daha Antalya’ya kazandırdı

Kırkpınar'da başpehlivan Ali Gürbüz

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Antalyalı başpehlivan Ali Gürbüz, finalde rakibi, Antalyalı Orhan Okulu’yu yenerek Altın Kemer’i bir kez daha Antalya’ya kazandırdı

Kırkpınar'da başpehlivan Ali Gürbüz
07 Temmuz 2019 - 18:19

Bu yıl 658’incisi gerçekleştirilen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Antalyalı Ali Gürbüz’ün zaferiyle sonuçlandı.  Sarayiçi Er Meydanı'nda gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne, son yıllarda olduğu gibi yine Antalyalı başpehlivanlar damgasını vurdu. Çeyrek finale Antalya bölgesinden toplamda 5 güreşçi çıkarken, Altın Kemer kazanmış Başpehlivanlardan İsmail Balaban bu turda şanssız bir şekilde elendi. Yarı finale Antalyalı güreşçilerden Mehmet Yeşil Yeşil, Orhan Okulu, Ali Gürbüz ve Erzurumlu Hamza Köseoğlu çıktı.

Yarı finalde 3 Antalyalı

Yarı finalde Orhan Okulu hemşerisi Mehmet Yeşil Yeşil’le, Ali Gürbüz de Erzurum bölgesinden Hamza Köseoğlu ile karşılaştı. Finale çıkanlar ise rakiplerini yenme başarısı gösteren Okulu ve Gürbüz oldu. Güreş kariyerleri boyunca ilk kez Kırkpınar Er Meydanı'nda finalde karşılaşan iki iddialı isim kıran kırana bir mücadele ortaya koydu. 2011-2012 yıllarında Altın Kemer'i kazanan ancak doping yaptığı gerekçesiyle ünvanları geri alınan Ali Gürbüz, rakibi 2015 ve 2018 yılı birincisi son şampiyon Orhan Okulu'yu finalde yenmeyi başararak yeniden Altın Kemer’e uzandı.

Kemer, ‘altın' puanla geldi

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final güreşine kalan Antalya Büyükşehir belediyesi sporcusu Ali Gürbüz ile Kırkpınar öncesi Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ ile anlaşan ve bu kulüp adına mücadele eden Orhan Okulu, nefes kesen final müsabakasının ilk 40 dakikalık bölümünde yenişemedi. Müsabakanın süresiz olan ‘altın puan’ bölümünde Orhan Okulu’ya paçasını kaptıran Ali Gürbüz, bu dezavantajı avantaja çevirmeyi bildi ve altın puanı aldı. Müsabakanın bitmesiyle büyük sevinç yaşayan Gürbüz, televizyona verdiği ilk demeçte, “Şuan beni izlediğine inandığım babam Recep Gürbüz’e, beni zor zamanlarımda dahi yalnız bırakmayan Antalyalı güreşseverlere bir kemer borcum vardı. Bunu yerine getirdiğim için mutluyum” dedi.  Gürbüz daha sonra rakibi Orhan Okulu’ya sarılarak teselli etti.

İlk üç Antalyalı

Oldukça çekişmeli geçen müsabakaların ardından 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, kupa ve kemer takma töreninin ardından sona erdi. Dereceye girenlere kupalarını verildiği törende Başpehlivanlık kürsüsündeki ilk 3 başpehlivanın Antalyalı olması dikkat çekti. Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz’ün ardından ikincilik kürsüsünde Orhan Okulu, üçüncülük kürsüsünde de Mehmet Yeşil Yeşil yeraldı. Son yıllarda bünyesinden çıkardığı başpehlivanlarla Altın Kemer’e adeta ipotek koyan Antalya, yağlı güreşlerde iddiasını bu yıl da ortaya koydu.

Yunus ERDOĞAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum