Reklam
Reklam

Kitap Fuarı açılıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 10’uncu Antalya Kitap Fuarı, ‘Birlikte Okuyoruz’ sloganıyla cuma günü saat 14.00’te Cam Piramit’te açılıyor

Kitap Fuarı açılıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 10’uncu Antalya Kitap Fuarı, ‘Birlikte Okuyoruz’ sloganıyla cuma günü saat 14.00’te Cam Piramit’te açılıyor

Kitap Fuarı açılıyor
09 Ekim 2019 - 15:14

10’uncu Antalya Kitap Fuarı’nın basın toplantısı Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 11-20 Ekim tarihlerinde Cam Piramit’te düzenlenecek olan kitap fuarına birçok ünlü yazar katılacak. Fuarda 150 yayınevi ile 205 yazar yer alacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 20 yıllık Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminde birçok sosyal projeye imza attığını ifade ederek, “Okumak sloganıyla yola çıktığımız Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nın bu yıl 10’uncusunu Antalya Kitap Fuarı olarak yapıyoruz. Birlikte yola çıktığımız arkadaşlarımızla konuştuğumuzda Konyaaltı Kitap Fuarı demişlerdi ama ben Antalya olacak ve Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı olacak demiştim. 31 Mart itibariyle Antalya Kitap Fuarı oldu” diye konuştu.  
 
205 yazar ve 150 yayınevi
‘Bu yıl 150 yayınevi, 205 yazarımız var. Cam Piramit’te yapacağız. Cuma günü saat 14.00’te okurlarımızla hep birlikte 10’uncu Antalya Kitap Fuarımızı açmış olacağız’ diyen Böcek, “Öğrenciler ve vatandaş ucuz kitap alabilir fuarda. Bu yıl yazdığı eleştirilerle edebiyata ve sanata güzellik katan Doğan Hızlan ağabeyimiz de açılışımızda onur konuğumuz olarak aramızda olacak. Bütün yazarlarımızla söyleşilerimiz ve imzalarımız olacak. Bu kitap fuarı sürecinde benim de etkilendiğim, kendi özbiyografimi kaleme aldığım ‘Ben bu şehre aşığım’ adlı kitabım bu yıl da ikinci baskısıyla imza günüm olacak. Kitap fuarımızda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
‘Geliştirerek büyüteceğiz’
Fuarı geliştirerek büyüteceklerinin altını çizen Böcek, “Kitap fuarına geçen sene 286 bin katılım oldu. Korsan satışla ilgili Antalya, Türkiye’de ilk sıradaydı. Korsan kitap satışı demek bir talep olduğunu gösteriyor. Yani burada okurlarımız var düşüncesiyle yola çıktık. Sonrasında önceki dönem Isparta Belediye Başkanımızla kitap fuarıyla destek olduk. Denizli’nin Acıpayam ilçesine destek olduk. Bunlar çok güzel şeyler. Fuarımızın ANFAŞ’ta yapılması talebi oldu ama önümüzdeki süreçte nasıl yaparız diye Antalyalı vatandaşlarımızla karar verdikten sonra düşüneceğiz. Yazarlarımızın hepsi siyasi görüşleri olarak herkesi memnun edecek yazarlar. Her siyasi partiden düşünceye kitap, yazar ve söyleşi var. Gençleri de unutmadık gençlerle en çok 500-800 arası kişiden oluşan kuyruklar var. Birlikte okuyoruz sloganımız var. İnşallah birlikte okuyacağız. Bu fuarı daha geliştireceğiz ve büyüteceğiz. Antalyalının takdirini kazandık. Kitap fuarından aldığım teşekkürü diğer başka bir şeyden almadım. Bu fuarla ilgili başta Sayın Valimiz olmak üzere Milli Eğitim Müdürümüz, ilçe milli eğitim müdürleri ve tüm eğitime katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. İlçe milli eğitim müdürlükleri ile öğrencilerin ziyareti ile ilgili tüm yazışmalar yapıldı. Belediye başkanı arkadaşlarımıza da öğrencileri fuarımıza gelme imkânı sağladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.
 
İmza ve söyleşiler
7’den 70’e tüm kitapseverlere hitap edecek olan fuarda bu yıl aralarında Şükrü Erbaş, Saygı Öztürk, Vural Savaş, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay, Hanefi Avcı, Hulki Cevizoğlu, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Ayşe Kulin, Ertuğrul Günay, Mavisel Yener, Kürşat Başar, Engin Alan, Hulki Cevizoğlu, Doç. Dr. Oytun Erbaş, Canan Tan, İhsan Eliaçık, Banu Avar, Cüneyt Akman, İsmail Saymaz, Ataol Behramoğlu, Abuzer Gülpınar, Gülseren Budayıcıoğlu, Yavuz Selim Demirağ, Prof. Dr. Mustafa Karataş, Prof. Dr. Ersan Şen, Hanri Bezanus, Kenan Karabağ, Kerem Kılıçdaroğlu, İbrahim Kaboğlu, Yunus Emre, Ali Türkşen,  Prof. Dr Ali Demirsoy, Mikdat Kadıoğlu, Ergün Poyraz, Enver Aysever, Dr. Timur Davletov gibi isimlerin olduğu birbirinden değerli yazarlar, imza günleri ve söyleşilere katılacak.
 
Afet toplanma merkezi olacak
Başkan Böcek, konuşmasının bir bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Muratpaşa ilçesi 100. Yıl Bulvarı üzerinde daha önce millet bahçesi olarak yapılması planlanan 40 bin metrekarelik alanın durumuna ilişkin soru üzerine Böcek, konuyu dün AFAD toplantısında gündeme taşıdığını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile ziyareti esnasında görüştüğünü de dile getiren Böcek, “Millet bahçesi yapılacak yere biz kent meydanı, aynı zamanda çok amaçlı bir katlı otopark, afet toplanma merkezi olmasını söylemiştik. Sayın bakanımıza bunu söylediğimde de bana ‘Biz orayı yapalım, bütçe anlamında size destek de olmuş oluruz ama sizle mutlaka bu konuda ekibimizin görüşmesi gerekiyor’ dedi. Toplanma merkezini doğru bulmuşlardı. Dün de AFAD toplantısında sayın Valimiz, sonra da bakanımızla görüştük ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önerisi doğrultusunda orada afet toplanma merkezi ve üzerinde de millet bahçesi olarak bakanlık tarafından yapılacak. Bir taraftan otopark olarak da kullanılacak. 40 bin metrekare alanın tamamı afet toplanma merkezi olacak. Bakanlıkta bizim görüşümüzü doğru buldu” yanıtını verdi.
 
Esra ALTUNKES
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum